Камбек Мінагро: які очікування?
17 грудня Верховна Рада призначила Романа Лещенка Міністром аграрної політики та продовольства України. Період понад рік без аграрного міністерства можна вважати завершеним.
Думки щодо необхідності відновлення Мінагро і в самому агросекторі розділились, але більшість фахівців все-таки вважає цей крок правильним. Які очікування в агросекторі?
Процес створення
Якби відновлення міністерства відбулося б на два тижні раніше, все було б набагато простіше. Тоді можна було б при доопрацювання Державного бюджету на 2021 рік розділити видатки на два міністерства (Мінекономіки і Мінагро) і нове-старе міністерство вже із січня могло б почати працювати. Достатньо було б затвердити положення, структуру, граничну чисельність і перевести (набрати) щонайменше 30% персоналу.
Однак в бюджеті окремої стрічки немає, і це означає, що здійснити перерозподіл через розпорядження КМУ за погодженням із бюджетним комітетом не вийде. Іншими словами, треба буде вносити зміни до бюджету, а це можна буде зробити лише наприкінці січня.
Технічний аспект цього процесу також грає роль. Очевидно, що в підпорядкування міністерства можуть перейти Держгеокадастр і Держпродспоживслужба. Це означає, що фінансування цих установ має бути зафіксоване в певній сумі, потім воно зупиняється, і лише після внесення змін до держбюджету, всі бюджетні установи підпорядкованих ЦОВів заводяться в мережу казначейства вже від нового головного розпорядника. При ліквідацій Мінагро цей процес зайняв приблизно два місяці, протягом яких фінансування було зупинене. Зараз треба буде проходити його знову. Це приклад того, як непослідовні (або невчасно прийняті) рішення створюють купу бюрократичної роботи на порожньому місці.
Те саме стосується і надання адміністративних послуг, погодження документів, тощо, яке під час ліквідації/реорганізації/створення пригальмовується або тимчасово зупиняється.
Хочеться сподіватись, що цього разу такий період буде нетривалим.
Шлейф минулого
Раніше в Мінагрополітики був міністр і чотири заступники. В Мінекономіки – два заступники, які відповідають за агросектор. Звичайно, кількість можна частково перекрити якістю, але лише частково. Прикладів тому достатньо. Не реалізовані положення закону про початок роботи приватних фітосанітарних лабораторій. Затримка із реалізацією закону про безпечність та гігієну кормів призвела до необхідності продовження перехідного періоду для повноцінної імплементації європейського законодавства. Великий обсяг роботи потрібен буде для того, щоб правильно запустити Державний аграрний реєстр і спростити держпідтримку. Дуже складне завдання по формуванню національної інфраструктури геопросторових даних доповнює необхідність коректного впровадження ринку земель, зокрема в частині адміністрування обмежень. Доходило до крайнощів – щоб не ставати заручниками затримок у схваленні підзаконних актів, законодавці подекуди передбачали певні норми прямо в законах додатками (приклад – закон про інформацію для споживачів щодо властивостей харчових продуктів).
Хочеться вірити, що буде сформована професійна команда, здатна надолужити відставання, а також осилити підзаконну нормативку, які будуть пов’язані із законами, що можуть бути схвалені Верховною Радою ближчим часом, наприклад євроінтеграційним законопроектом про ветмедицину (№3318), який очікує на схвалення в другому читанні.
Очікування
В деяких питаннях лобіста інтересів агросектору на урядовому рівні не вистачало. Історія із ризиком запровадження обмежень на імпорт мінеральних добрив є наочним тому підтвердженням. І ця історія, зважаючи на судові позови, ще не завершена.
Продовжуючи тему аграрних ресурсів, на порядку денному законопроект 2289 щодо доступу сучасних ЗЗР на український ринок. Аграрії значною мірою навчились працювати на конкурентних ринках сільгосппродукції та продовольства, але розраховують на те, що ринок аграрних ресурсів також буде конкурентним. До цього ж можна віднести маленьке але складне сімейство насіннєвих законопроектів 3680.
Великий блок роботи пов'язаний із земельними питаннями. Законопроект по земельній децентралізації і дерегуляції (2194), проведенню земельних аукціонів (2195), часткових гарантіях по кредитах для дрібних землевласників (3205-2) очікують свого схвалення вже тривалий час. Питання консолідації земель та зрошення, а також аграрного страхування, також на порядку денному.
І звичайно, великий блок харчової безпечності. Крім питання ветеринарної медицини (3318), це адаптація до європейського регулювання законодавства щодо пестицидів, а також карантину і захисту рослин. Ці документи все ще опрацьовуються на урядовому рівні.
І потім – десятки підзаконних актів.
Це далеко не виключний перелік, але навіть він вказує на те, наскільки масштабні виклики стоять перед відновленим міністерством. Хочеться вірити, що всі вони отримають адекватну відповідь.
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Готують підвищення тарифів для населення 708
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 142
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 128
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 96
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 87
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6523
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 5939
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 4079
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 3266
-
"Сонне розлучення" – вихід для пар, щоб покращити якість нічного відпочинку та сексуального життя
Життя 3229