Халепа нізвідки?
“Зі мною так не станеться”, “минеться”, “мене це не стосується” – хибні аргументи недалекоглядного підприємця
Вести бізнес без договору – це те ж саме, що сідати на борт літака без кисневої маски. Чи займатися екстремальними видами спорту без страховки.
Підготовка та аналіз договору здається деяким підприємцям, а особливо початківцям, зайвим клопотом. Однак скажу вам як адвокат, буде більше клопоту, якщо не підписувати письмову угоду взагалі. Або якщо юридична вичитка договору ігнорується на перших етапах співпраці.
Тому розповім вам, як перевірити договір з партнером (підрядником чи співвласником бізнесу), як знаходити підводні камені в угоді та як уникнути шахрайства в договорі.
Для чого потрібен договір?
Найбільша помилка власника бізнесу – вважати договори суто формальністю та будувати ділові відносини на довірі. Укладання договору з бізнес-партнером – це захист своїх прав у спірних ситуаціях і подушка безпеки на майбутнє.
Договір потрібен, навіть якщо ви співпрацюєте чи будуєте спільний бізнес із добре знайомою людиною (родичем, другом, членом сім’ї). Адже від ризику втратити свою справу чи отримати неякісні послуги не застрахований ніхто.
Підприємці часто думають “зі мною так не станеться”, “минеться”, “мене це стосується”, однак потім шкодують, що не підписали угоду з підрядником, замовником чи бізнес-партнером. Або що не провели аудит договору, запропонованого контрагентом.
Письмові угоди слугують підтвердженням здійснення операцій для податкових органів і банків. Ви зможете довести, що отримали кошти на рахунок легально та не боятиметеся фінмоніторингу і податкових перевірок.
Суди беруть до уваги письмовий договір як доказ співпраці та звертаються до його положень при вирішенні спору. Наприклад, у спірних ситуаціях про застосування форс-мажорних обставин судді перевіряють, який саме порядок повідомлення контрагента про форс-мажор прописано в угоді. І якщо не дотриматися цього порядку, сторона втрачає можливість посилатися на форс-мажор (Постанова Касаційного господарського суду Верховного суду від 31.08.2022 у справі № 910/15264/21).
Тож складання та перевірка договору – це ваша відповідальність як підприємця та юридичний захист у бізнесі.
Як правильно скласти договір?
Щоб договір вважався укладеним належним чином, важливо, щоб у ньому містилися всі істотні умови, які передбачені законодавством. Наприклад, для договору надання послуг – предмет (яка саме послуга надається), строк і ціна.
Обов’язково перевіряйте також контрагента: знайдіть інформацію про нього у відкритих джерелах. А саме у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, ФОПів та громадських формувань, реєстрі судових рішень, реєстрі боржників тощо. А ще краще – довірте перевірку юристу зі спеціалізацією на договірне право.
Також при складанні важливо врахувати всі ризики в договорі. Раджу згадати всі проблемні ситуації, з якими ви раніше стикалися в роботі. Наприклад, клієнт дав дуже велику кількість правок для графічного дизайнера при роботі з логотипом. Тому в угоді варто чітко прописати, які зміни та виправлення будуть за додаткову оплату. А якщо довіряєте юридичний супровід договору адвокатові, обов’язково опишіть всі труднощі з вашого досвіду, щоб запобігти таким же ситуаціям на майбутнє. А ще краще розробіть бриф, який можна помістити в додатку.
Ретельна перевірка умов співпраці має значення. Тому рекомендую уважно перечитувати всі пункти, щоб не пропустити деталі. Особливу увагу звертайте на форму договору, яка передбачена законодавством (письмова чи з нотаріальним посвідченням), інакше договір буде визнано недійсним.
Юридична безпека угоди – гарантія спокійної співпраці.
Чи варто укладати договір зі співвласником вашого бізнесу?
Саме партнерські відносини і договори визначають подальшу долю бізнесу. Навіть якщо це спільна справа із другом, родичем, чоловіком чи дружиною, без письмової угоди не обійтися.
На жаль, досить часто близькі люди перед стартом ігнорують договори та юридичний супровід бізнесу. А потім змагаються, хто головний, бо не поділили ключові функції чи фінанси у спільній справі. Та ризикують втратити бізнес.
Або стикаються із ситуацією, коли особисті відносини впливають на ділові. Наприклад, був випадок, коли один зі співвласників української мережі ресторанів помер. І його родина пред’являла претензії іншому співвласнику за поділ фінансів.
Наведемо ще один приклад. Подружжя відкрило свій бренд одягу близько 10 років тому. А нині перебуває у процесі розірвання шлюбу. Автором колекцій була дружина, яка свого часу не приділила увагу юридичним документам. Як наслідок вона втратила свою частку у бізнесі та фінанси.
Тому варто складати партнерський договір навіть із найближчими та передбачити у ньому сценарій виходу з бізнесу кожного учасника. Бо інакше можна зруйнувати і дружбу чи родинні зв’язки, і спільну справу.
Що робити, коли контрагент надає договір на підпис?
Перш за все, не поспішайте підписувати та ретельно вичитайте. А найкраща опція в такому випадку – перевірка договору юристом таконсультація перед підписанням. Раджу звертатися до професіоналів, якщо ви не розумієте конкретний пункт, та як він вплине на ваш бізнес, або сумніваєтеся у змісті. Краще виявити небезпеки в договорах, провести переговори та замінити окремі положення до старту співпраці, або взагалі відмовитися від неї.
Читайте договір між рядків
Від ризиків у бізнесі не застрахований жоден підприємець. А із договором всі екстраординарні ситуації будуть розгортатися за передбаченим заздалегідь сценарієм. Тож не ігноруйте укладання угод на початку будь-яких співпраць та читайте кожен пункт між рядків. А також заручіться підтримкою та фаховою порадою юриста. І тоді вам не доведеться млосно розводити руками, потрапивши в чергову халепу. Пастку краще передбачити, ніж опісля шукати шляхів, аби вибратися з неї.
- Відповідальність батьків за шкоду, завдану дитиною: кейс наїзду на пішохода Артур Кір’яков вчора о 09:28
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський 02.05.2025 14:56
- "Дачна революція": Верховний Суд дозволив реєстрацію місця проживання у дачному будинку Арсен Маринушкін 02.05.2025 13:48
- Відповідальність батьків за тілесні ушкодження, завдані їхніми малолітніми дітьми Артур Кір’яков 02.05.2025 09:28
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко 01.05.2025 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський 01.05.2025 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер 01.05.2025 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK Олександр Черних 30.04.2025 11:00
-
Сотні КАБів щодня, евакуації з області та весна. Як живуть прифронтові Суми і Сумщина
8885
-
Кульмінаційний пункт позаду. Росія втратила останній шанс закінчити війну внічию
Думка 8609
-
Anti-age міфи: що насправді працює, а що — просто маркетинг
Життя 5209
-
Нерухомість генерала РФ Капашина передали в управління компанії українського ветерана
Бізнес 4989
-
Україна не допустить союзників Росії до відбудови. У "нейтральних" не буде пріоритету
Бізнес 4496