Навіщо громадам нові повноваження?
Минулого тижня суспільство знову сколихнула звістка з Житомирщини – одного з ключових осередків нелегального видобутку бурштину в Україні. По суті, це був лише епізод війни між селянами і приїжджими бандитами за контроль над бурштиновими копальнями. І ті й
Як відомо, процес децентралізації влади означаєпередавання функцій і повноважень від центральних органів державного управліннядо органів місцевого самоврядування. Ідея подібного зміщення владнихможливостей полягає в тому, що з новими ресурсами і повноваженнями місцевавлада працюватиме не на уряд, а на себе, відтак, досягатиме власного добробутуефективніше, ніж це роблять державні менеджери з Києва. Ця ідея має давнюісторію і підтверджене досвідом економічне обґрунтування: якщо державасправляється з деякими функціями неефективно, їх передають тим суб’єктам, якімають більшу мотивацію і будуть ефективними. Це однаково стосується іприватизації в економіці, і децентралізації в політиці. Тому цілком нормальноює ситуація, коли відповідні суб’єкти (в нашому випадку – громади) готові кращесправлятися з деякими державними повноваженнями і самі вимагають від центру їхпередачі на місця. Інша справа, які мотиви і цілі громади переслідують упрагненні позбутися від присутності держави в містах, селах, районах іобластях, взявши владу у свої руки.
Минулого тижня суспільство знову сколихнула звістка зЖитомирщини – одного з ключових осередків нелегального видобутку бурштину вУкраїні. Цього разу в Олевському районі відбулася справжня битва між жителямиодного із сіл та групи приїжджих осіб із застосуванням вогнепальної зброї.Наслідки цього побоїща могла побачити вся країна з фоторепортажів вітчизнянихЗМІ. Що відбулося? По суті, це був лише епізод війни між селянами і приїжджимибандитами за контроль над бурштиновими копальнями. І ті й інші займаються надприбутковимнезаконним видобутком сонячного каміння.
Чесно кажучи, особисто мене вразив не стільки сам фактсутички, яких в цьому регіоні останнім часом рідкістю не назвеш, скільки позиціямісцевих жителів і громадян, що їх підтримують. Виявляється, більшість із нихвиступають проти втручання правоохоронців і силовиків у подібні конфлікти.Селяни готові самі розбиратися, якщо треба – воювати з бандитами, жертвуватиздоров’ям і життям, але щоб їх взагалі ніхто не чіпав. Причина очевидна – надтоласим шматком ніхто не хоче ділитися – ні з рекетирами, ні з державою. Загаломтреба визнати, що в питанні наведення порядку в місцях видобутку бурштинудержава не відзначилася особливим сумлінням, але не слід замовчувати і тойфакт, що шалений спротив легалізації цієї діяльності чинять і жителі «хлібних»регіонів. І якщо раніше місцеві бюджети грабувала центральна влада, то тепер їхграбують місцеві мешканці.
На жаль, такі установки не поодинокі в нашомусуспільстві. Мені неодноразово доводилося чути від громадян, що в контрабанді,яку провозять українці за кордон, немає нічого поганого. Мовляв, не варто їхчіпати, хай собі заробляють. Людям з такими поглядами не вигідна і не потрібнаніяка влада, жоден контроль чи правила, жоден уряд і адміністрація. Але нетому, що всі ці інститути неефективні і перешкоджають більш раціональновикористовувати місцеві ресурси, а тому, що вони просто заважають варварськомузбагаченню місцевих. Для таких громадян децентралізація – це синонім анархізмуі вседозволеності. Тож для того, аби одна з найважливіших реформ в історіїУкраїни відбулася, ми всі повинні зрозуміти, що її головний аспект – не переписуваннязаконів і створення нових інституцій, а наша готовність будувати краще життя вгромадах замість скочування у беззаконня первісного суспільства.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3425
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 216
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 151
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 95
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 85
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
8869
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 7777
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7318
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6662
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5796