Експорт озброєння: зміна орієнтира
16 червня президент Петро Порошенко в ході засідання РНБО заборонив військово-технічну співпрацю - ВТС - України з Росією. З того дня країна припинила експорт продукції оборонно-промислового комплексу - ОПК - до Росії включно з продукцією подвійного призна
16 червня президент Петро Порошенко в ході засіданняРНБО заборонив військово-технічну співпрацю - ВТС - України з Росією.
З того дня країна припинила експорт продукції оборонно-промислового комплексу- ОПК - до Росії включно з продукцією подвійного призначення.
До останньої категорії, наприклад, належать двигуни до вертольотів, якіможуть використовуватися і у військових, і цивільних цілях.
Росія досі була одним з найбільших покупців озброєння в України.
За даними Stockholm International Peace Research Institute - SIPRI - у2012-2013 роках РФ стала третім за величиною покупцем продукції українськогоОПК, поступившись Китаю - 695 млн дол або 33% сукупного експорту за два роки -і Ефіопії - 245 млн дол або 12%.
Обсяг експорту озброєння у РФ в ці роки становив 222 млн дол або 11%сукупного дворічного експорту. Таким чином, відмова від співпраці з Москвоюпризведе до помітних, але не критичних втрат українського ОПК.
Згідно з оцінками Центру дослідження армії, роззброєння та конверсії - ЦДАКР- втрати не перевищать 300 млн дол на рік. Тим більше, це не буде критичним вцілому для зовнішньої торгівлі України з Росією. У 2012-2013 роках на продукціюОПК припало лише 0,7% сукупного товарного експорту України в РФ.
Згодом в Києві відбулися переговори заступника помічника державногосекретаря США з питань регіональної безпеки і військової оборони Грегорі М.Каузнера з представниками українських профільних структур і відомств. У ходіцих переговорів був озвучений план розвитку ВТС України з США.
Згідно з ним Сполучені Штати можуть збільшити закупівлі українськоївійськово-технічної продукції, щоб компенсувати втрати вітчизняного ОПК череззгортання Києвом експорту цієї продукції до Росії. Але чи можуть США посістимісце РФ серед експортних ринків для української військово-технічної продукції?
За даними ЦДАКР згортання військово-технічного співробітництва з Росієюторкнеться передусім ракетно-космічної галузі, літакобудування, будівництваавіадвигунів та двигунів для ВМС.
У 2012-2013 роках експорт української військово-технічної продукції у Росіюскладався, зокрема, з поставлених запорізьким заводом "Мотор січ" законтрактом 2006 року авіаційних турбовентиляторних двигунів длянавчально-бойових літаків ЯК-130, які виробляють російські авіазавод"Сокіл" та Іркутський авіазавод.
Також до Росії відправлялися транспортні літаки АН-140 і АН-148, яківиробляє АНТК імені Антонова.
Заморожування ВТС з Росією зачепить здебільшого інтереси російського ОПК.Починаючи з 1990-х років, Москва послідовно згортає співпрацює з Україноютільки за тими програмами, де заміщення українського імпорту неможливозабезпечити без відновлення наукової школи, освоєння технологій і виробництва.
Так, зазначають у ЦДАКР, Росія не зможе відновити виробництво літаків"Руслан" без України, а також виробляти літак російської розробкиІл-476, бо більше 30 найменувань комплектуючих до нього випускаються в Україні.
Проте США не присутні у списку покупців, складеному SIPRI, який враховуєобсяг експорту на суму не менше 0,5 млн дол. Це не означає, що Україна взагалінічого не експортує у цю країну, однак свідчить про несуттєві обсяги торгівлі.
Нема у списку SIPRI і представників Старої Європи. З країн ЄС є лишеЕстонія. Її сумарний обсяг експорту за 2012-2013 роки доволі скромний - 4 млндол. Це означає, що такі суми українського експорту США компенсують якнезначні. Проте чи зможе Україна реально зацікавити західних покупців своєюпродукцією ОПК?
За оцінками ЦДАКР вітчизняна ракетно-космічна галузь, яка раніше була на 80%пов'язана з Росією, може знайти себе у розвитку цивільних проектів звиробництва ракет-носіїв "Антарес" для США, "Циклон" дляБразилії та "Вега" для ЄС.
Іншим напрямком обговорюваної західної допомоги українському ОПК, вважаєВашингтон, може стати розміщення на оборонних потужностях в Україні ремонтнихзамовлень західних партнерів.
Крім створення робочих місць, є ще одна важлива перевага: це перший суттєвийкрок до впровадження в Україні стандартів озброєння НАТО.
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 193
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 95
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6486
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 5031
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 2837
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 2756