Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях
Судова справа щодо стягнення коштів у російських рублях. Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, направивши справу на новий розгляд.
Цивільна справа 199/7530/22 за моїм позовом в інтересах клієнта до Акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк» про захист прав споживача, визнання відмови у видачі коштів протиправною, стягнення коштів. Особливістю є те, що зазначені кошти - це російські рублі.
Сьогодні розберу вказану ситуацію, покажу, чому так склалось, як з цим боротись, поділюсь своїм досвідом.
У жовтні 2022 в інтересах клієнта я звернувся до Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська з позовом про стягнення коштів у розмірі 2 550 000 російських рублів. Ситуація склалась до військових дій, вона стандартна - клієнт отримав у спадок квартиру на території РФ. Вказана квартира була продана представником в інтересах клієнта. Кошти надійшли спочатку до російського банку, потім – на рахунок клієнта в Україні, вказані кошти пройшли фінансовий моніторинг.
24.02.22 прийнята постанова Національного банку України, яка заборонила вчинення дій з приводу російських і білоруських рублів. Саме на вказану постанову посилався банк і відмовив моєму клієнту у видачі вказаних коштів. На сьогодні – вже 2 роки клієнт не може отримати вказані кошти, хоча кошти пройшли фінансовий моніторинг до 24.02.22. Цивільні правовідносини, нічого кримінального не має. Досі судимось, буду незабаром ще повторна апеляційна інстанція.
У цій справі позивач як кредитор вимагав від банку як боржника виконати обов'язок за договором банківського рахунка, а саме повернути грошові кошти в іноземній валюті, які знаходяться на рахунку позивача та пройшли фінансовий моніторинг. Банк відмовляється у вчиненні відповідної операції, оскільки пунктом 17 постанови Правління НБУ від 24 лютого 2022 банкам заборонено здійснювати будь-які валютні операції з використанням російських рублів.
Вказана валюта вплинула на те, що перша та друга інстанції відмовили у стягненні з банку вказаної суми. Але третя інстанція розібралася зі справою, вказала на недоліки попередніх судів, тому Верховний Суд за наслідками розгляду вказаної справи 23.10.2024 задовольнив мою касаційну скаргу частково та постановив: “Постанову Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року скасувати, справу направити на новий розгляд до апеляційного суду.”
ВІДЕО БОНУС: ДОПОМОГА ВЕРХОВНОГО СУДУ ПО СПАДКОВІЙ СПРАВІ
Обґрунтування які встановив та виходив Верховний Суд:
Отже, постанова НБУ № 18 забороняє Банкам здійснювати будь-які валютні операції з використанням російських рублів та білоруських рублів, однак така заборона не є обмеженням прав клієнта у розумінні статті 1074 ЦК України, оскільки не стосується порядку розпоряджання грошовими коштами, що були зараховані на рахунки.
Схожі за змістом висновки викладені у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2023 року у справі № 910/11289/22.
У цій справі суди встановили, що 07 лютого 2022 року кошти від продажу успадкованої квартири в розмірі 2 550 000,00 російських рублів надійшли на банківський рахунок позивача, що був відкритий у відповідача, однак були заблоковані через проведення фінансового моніторингу з метою встановлення їх походження.
23 лютого 2022 року спірні кошти за наслідками проведеного фінансового моніторингу було розблоковано.
У цій конкретній справі грошові кошти були зараховані на рахунок позивача, який є громадянином України, і пройшли фінансовий моніторинг до 24 лютого 2022 року, тобто валютна операція з використання російських рублів та зарахування коштів на рахунок позивача відбулася та завершилася до набуття чинності постанови НБУ № 18, якою були введені обмеження в тому числі і на такі операції.…
Однак, погоджуючись з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, апеляційний суд не перевірив на предмет порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції відмову Банку у видачі належних позивачу коштів з його рахунку. Попри заборону встановлену постановою НБУ № 18 на валютні операції з використання російських рублів не встановив чи є позбавлення позивача на певний час його коштів пропорційним втручанням у право власності за встановлених у цій справі обставин та чи дотримано справедливий баланс між суспільним інтересом та правами позивача.”
На мою думку, та досвіду, справа є не складною. Попередні суди, як суд першої інстанції, так і суд апеляційний, дослідивши обставини по справі, перевіривши докази, мали нагоду повністю вирішити вказану справу, а не судитись роками. Як надалі буде доля вказаної справи – вважаю, все буде добре, і кошти ми все ж таки отримаємо. Буду інформувати на даному каналі.
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 193
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 94
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6480
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 4803
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 2799
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 2624