Як Закон України №5091 вплине на оцінку репутації девелоперів
Первинний ринок нерухомості був, є і буде відноситися до ризикованих інвестиційних операцій. Одним із критеріїв відносно безпечної інвестиції є репутація девелопера будівництва
Первинний ринок нерухомості був, є і буде відноситися до ризикованих інвестиційних операцій. Чинників зменшення ризику вкладання коштів у будівництво є обмаль. Одним із критеріїв відносно безпечної інвестиції є репутація девелопера будівництва.
Згідно з законом України Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому:
- девелопер будівництва – юридична особа або фізична особа – підприємець, яка на підставі договору із замовником будівництва забезпечує організацію будівництва та фінансування будівництва об’єкта (у тому числі шляхом залучення коштів інших фізичних та юридичних осіб), та отримує право першого відчуження, передачі у довірчу власність як способу забезпечення виконання зобов’язань майбутніх об’єктів нерухомості, визначених договором.
Репутація девелопера будівництва складається із декількох параметрів:
- термін роботи на ринку
- портфоліо завершених об’єктів
- наявність чи відсутність кримінальних та/чи адміністративних позовів
- темпи, якість та смак завершених об’єктів
- метод вводу в експлуатацію, якщо ж звичайно всі об’єкти були введені
- та інші.
Одним із параметрів оцінки благонадійності девелопера є особиста репутація власника(ів) (кінцевого бенефіціарного власника).
Закон України №5091
Стаття 7. Розкриття інформації про подільний об’єкт незавершеного будівництва (багатоквартирний будинок)
передбачає:
п.1. У разі якщо будівництво об'єкта нерухомого майна (багатоквартирного будинку), здійснюється із залученням недержавних коштів (прямого або опосередкованого) фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, для подальшого набуття такими особами права власності на відповідні об’єкти нерухомого майна, замовник будівництва (девелопер будівництва, управитель фонду фінансування будівництва) зобов’язаний розмістити на своєму вебсайті таку інформацію:
- відомості про керівника юридичної особи: прізвище, ім’я, по батькові, дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи;
- відомості про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) замовника будівництва (девелопера будівництва, управителя фонду фінансування будівництва): прізвище, ім’я, по батькові; найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Тобто віднині будь-хто із бажаючих зможе дізнатися кінцевого вигодонабувача від конкретного будівництва. Вже більше не має бути засекречених власників, які були невідомі широкому загалу. І лише активні журналісти та громадські активісти могли донести до суспільства хто конкретно «ховається» за тим чи іншим будівельним парканом.
Але, є одне але, як говориться, ось вам ложка дьогтю.
Уявімо, що якийсь із забудовників все ж пам’ятаючи про буремні 90-ті (чи з інших причин), вирішить не афішувати власника компанії девелопера. У такому випадку закон передбачає покарання у вигляді штрафу у розмірі 10-ти прожиткових мінімумів, а за повторне порушення - у розмірі 20-ти прожиткових мінімумів. У абсолютних цифрах станом на ІІІ квартал 2022 року це 26 тис грн. ($650) та 52 тис грн. ($1300). Ну, такі собі штрафи, розміром з пів квадратного метра.
У цілому закон №5091 Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому має позитивний вплив на ринок. У багатьох аспектах придбання майбутнього житла нівелює можливі злочинних дій девелоперів, та сприяє відповідальному ставленню девелоперів до самих проектів будівництва.
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? Антон Новохатній 16:55
- Відповідальність батьків за шкоду, завдану дитиною: кейс наїзду на пішохода Артур Кір’яков вчора о 09:28
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський 02.05.2025 14:56
- "Дачна революція": Верховний Суд дозволив реєстрацію місця проживання у дачному будинку Арсен Маринушкін 02.05.2025 13:48
- Відповідальність батьків за тілесні ушкодження, завдані їхніми малолітніми дітьми Артур Кір’яков 02.05.2025 09:28
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко 01.05.2025 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський 01.05.2025 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер 01.05.2025 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
-
Сотні КАБів щодня, евакуації з області та весна. Як живуть прифронтові Суми і Сумщина
11222
-
Anti-age міфи: що насправді працює, а що — просто маркетинг
Життя 6528
-
Україна не допустить союзників Росії до відбудови. У "нейтральних" не буде пріоритету
Бізнес 4724
-
Україна та Ізраїль наново вчать світ, що мораль вимагає протистояти злу
Думка 4269
-
Країни ОПЕК+ у червні суттєво збільшать видобуток нафти
Бізнес 4014