Чи варто бізнесу остерігатись прийняття законопроекту №5004
На сайті Верховної Ради України розміщено законопроект, яким передбачається внести зміни до Кодексу законів про працю України.
Суть змін полягає в чіткому визначенні поняття трудових відносин, ознак їх наявності та посилення захисту працівників.
Зазначений законопроект розроблено Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України в рамках трудової реформи, якою передбачається лібералізація трудового законодавства та приведення його у відповідність до європейського законодавства
Які основні зміни передбачаються
Основою законопроекту є чітке визначення поняття трудових відносин та презумпція ознак за яких робота має визнаватися такою, що виконана в межах трудових відносин.
Сторони зобов’язані укласти трудовий договір, а працівник має бути забезпечений необхідним соціальним пакетом, зокрема, відпустками, лікарняними, наявністю гарантій та компенсацій щодо збереження місця роботи, за наявності щонайменше трьох з таких ознак:
• виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
• здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та не передбачає встановлення особі конкретного визначеного результату за певний період;
• виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконуються роботи, робочому місці з дотриманням встановлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;
• організація умов праці, зокрема, надання обладнання, інструментів, матеріалів, робочого місця, особою, в інтересах якої виконуються роботи;
• систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди;
• встановлення особою, в інтересах якої виконуються роботи, тривалості робочого часу та часу відпочинку;
• відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.
Крім того, документом врегульовано правонаступництво у трудових відносинах та процедура попередження працівників про відповідні зміни, що безумовно зробить прозорішим процес передачі бізнесу або організації новому власнику та посилить правовий захист працівників від незаконного звільнення.
Вплив на суспільство, співпрацю та бізнес
Ні для кого не секрет, що значна категорія населення, не зацікавлена в офіційному працевлаштуванні, що обумовлюється бажанням ухилитись від виконання певних обов'язків або отримати державну соціальну допомогу.
Основна мета прийняття закону полягає в тому, щоб мінімізувати такі явища, сприяти зменшенню незадекларованої праці в Україні, легалізувати заробітну плату та посилити захист працівників від незаконного звільнення або не виплати заробітної плати.
В цілому для суспільства внаслідок прийняття законопроекту прогнозуються позитивні зміни, оскільки легалізація трудових відносин забезпечуватиме стабільне надходження коштів до бюджету та соціальних фондів шляхом сплати податків за використання найманої праці. У зв'язку з цим відбуватиметься економічне зростання, яке сприятиме забезпеченню соціальних потреб громадян України.
Проте, бізнесу варто готуватись до дещо непередбачуваних змін, оскільки протягом трьох місяців з дня, наступного за днем опублікування Закону сторони повинні будуть переглянути свої договірні відносини незалежно від їх назви та виду на предмет наявності ознак трудових відносин та необхідності укладення трудового договору.
На сьогоднішній день, низка компаній отримує від фізичних осіб та фізичних осіб- підприємців певні послуги на підставі договорів цивільно-правового характеру, що влаштовує обидві сторони. Проте після прийняття законопроекту в їх співпраці будуть вбачатися ознаки саме трудових відносин, відповідно виникне необхідність переведення ФОП в статус найманих працівників, до чого не готові як ФОП так і компанії.
Ймовірні ризики
Розробники очевидно не врахували, що не всі ФОП виявлять бажання загнати себе в рамки найманих працівників, як і не всі компанії мають змогу розширяти свій штат до більших масштабів, оскільки для цього потрібно здійснювати додаткові організаційні заходи, зокрема, змінювати внутрішню структуру.
Очевидно, що прийняття законопроекту призведе до певного невдоволення та низки судових справ, проте це нормальна практика, що дозволяє перевіряти ефективність Закону і коригувати його норми в майбутньому, тому будемо сподіватись, що позитивний вплив прийнятого законопроекту все таки переважить його негативні наслідки.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3396
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 216
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 151
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 84
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 81
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
7932
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7200
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 7123
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6481
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5692