Як молоді люди можуть самостійно піклуватися про своє психологічне здоров’я?
Про те, які практики і звички є найефективнішими для підтримки психологічного благополуччя українців.
Рух – фізичний і ментальний. Відома аксіома: рух – це здоров’я. А у здоровому тілі – здоровий дух. Ці прості істини ніхто не скасовував. Рух – це найкращий спосіб залишатися здоровим і фізично, і ментально. Якщо ми говоримо про психологічне благополуччя, то знайдіть те, що вам приносить задоволення. Якщо прямо зараз ви не знаєте, що це – спробуйте щось нове! Погуляйте, побігайте, поплавайте! Комусь підходять командні ігри, такі як баскетбол, бадмінтон. Комусь підходять одиночні швидкі прогулянки або біг. Шукайте те, що вам приноситиме задоволення! У даному випадку наша задача не зробити супертіло, а просто рухатися. Рух ментальний – це навчання, сприйняття чогось нового. Дуже прості практики, наприклад, поїхати на роботу іншою дорогою, ніж завжди. Це теж ментально щось нове. Або змінити гардероб, почати вдягатися по-іншому. І сюди ж входить навчання чомусь новому, наприклад – вивчити іспанську мову. Це не завжди має бути щось потрібне, а може бути просто щось цікаве. Цікавість має бути важливим критерієм. Щоб клітини вашого головного мозку рухалися і створювали нові нейронні ланцюжки. Це значно підвищує рівень психічного благополуччя. Фахівці, які вивчають мозок, бачать, як змінюється його структура і біохімія, коли ми рухаємося – і фізично, і ментально.
Творчість і краса. Створюйте красу! Можна приготувати смачний борщ, написати вірш, створити красивий бізнес або домашній інтер'єр, додати якихось вазочок, "плюшечок" тощо. Важливий сам процес, коли ви щось робите самі і у вас є всередині відчуття: “Ну, класно вийшло, красиво!”. Відчуття краси дуже важливе для нас. Недарма кажуть, що краса врятує світ! І не тільки світ, але й вашу психіку. Краса рятує! Як створення краси, так і споглядання краси. Те, що ви сприймаєте красивим – подумайте про це. Чи багато цього у вашому житті? І додавайте це. Якісь красиві квіточки, що цвітуть зараз безкоштовно. Можна посадити квіти, якщо для вас це красиво так, як і для мене. Або на робочому місці на комп'ютері зробити красиву заставку. І помічайте, як багато процесів протягом дня ви створюєте красиво. Краса рятує психіку!
Перебування на природі. Зараз літо, погода чудова. Будь-що – парки, виїзд за місто, просто на вулицю вийти погуляти. Після початку війни я якийсь час знаходилася в Іспанії. Це країна довгожителів, там дуже активні люди старшого віку. І вони кажуть, що це завдяки двом факторам – тому, що вони проводять багато часу на вулиці, а також багато спілкуються один з одним. Це теж запорука ментального здоров’я! Знаходьте час побути на природі. Якщо важко – заведіть собачку, він буде вас спонукати. Природа дає енергію.
Спілкування. Спілкуйтеся з людьми, з якими ви можете бути самі собою. Це важливе відчуття. Воно не конкретне, але кожен з нас розуміє, що це таке. У кожного був досвід знаходження з людьми, з якими ви можете бути самі собою, можете бути розслабленими. Це ваші люди, ваша "зграя". Вам потрібно їх шукати і спілкуватися з ними. Це дуже важлива умова для психічного здоров'я. Якщо у вас зараз немає своєї “зграї”, вона досить легко знаходиться в якихось тематичних групах. Наприклад, вас цікавить макраме. Ви йдете в групу, де знаходяться любителі макраме, і це є гарний майданчик, щоб зблизитися з ними. Або ви любите собак – і спілкуєтеся з собачниками. У зрілому віці нам буває важче знайти друзів, знайти людей “однієї крові”. Тому добре це робити через спільні хобі. Взагалі дружба – це дуже сильний ресурс, який недооцінюється нашим суспільством. Ми багато говоримо про користь сім'ї, партнера, дітей. Це 100% так. Але, з точки зору психології, сімейні відносини навантажені багатьма непростими факторами, такими як побут, взаємні обов'язки. А дружба – це те, що дає ресурс, дає дотик душ, відчуття близькості. Але там не так багато навантаження зобов'язаннями. І це дуже ресурсні відносини для психіки.
Створення простору, де ви можете вийти з “ментальної операційки”. У бізнесі є такий термін “вийти з операційки”. Тобто, вийти із біготні по колу і стратегічно керувати бізнесом. Якщо ми хочемо підвищити рівень психічного благополуччя – нам потрібно шукати місця, де ми можемо вийти з “ментальної операційки”. Це місце, де ви можете зупинитися і подумати над життям. Не про те, що зараз зробити, як дитину вдягти, як себе прогодувати. А зупинитися і подумати про щось вічне і важливе. Це, наприклад, звичка 10-15 хвилин на день медитувати. Це може бути робота з психологом, якщо у вас є така можливість і бажання. Це може бути ведення щоденника, або якісь релігійні чи духовні практики. Це все потрібно для того, щоб ваш ментальний добробут покращувався!
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук вчора о 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко вчора о 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова 23.05.2025 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко 23.05.2025 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер 23.05.2025 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3439
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 216
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 152
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 97
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 89
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
10185
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7552
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6878
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5919
-
L'Oréal Україна запускає другий сезон програми L'Oréal Startup Hub: як подати заявку
Новини компаній 5106