Фонд авансування винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого
Що таке Фонд авансування винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого та для чого він потрібний? Питання - відповіді.
В практиці нерідкість, коли фонд авансування винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого (далі – «Фонд») є каменем спотикання між кредиторами та арбітражним керуючим. Точніше, не сам Фонд, а необхідність авансування винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Спробуємо розібратись, що таке Фонд і умови його створення. Для зручності, матеріал викладено у форматі питання-відповідь.
Спробуємо розібратись, що таке Фонд і умови його створення. Для зручності, матеріал викладено у форматі питання-відповідь.
1. Яке нормативно-правове обґрунтування створення Фонду? Які підстави та умови створення Фонду?
Право на створення Фонду передбачено частиною 6 статті 115 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі – «Закон»), яка визначає, що кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого.
Необхідність утворення Фонду виникає у зв’язку із потребою арбітражного керуючого виконувати покладені на нього обов’язки, в тому числі щодо збереження майна боржника.
Отже, створення такого Фонду не є обов’язком кредиторів, однак, забезпечення збереження майна боржника неможливо без фінансування цих витрат.
2. Як формується Фонд?
Формування Фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду (частина 6 статті 115 Закону).
Комітет кредиторів приймає рішення сформувати Фонд та визначає порядок його використання: яку суму, на які цілі і в якому порядку авансувати.
В подальшому арбітражний керуючий звертається до суду із відповідним клопотанням щодо затвердження цього порядку.
У випадку задоволення клопотання арбітражного керуючого, суд своєю ухвалою затверджує визначений комітетом кредиторів порядок. Після цього Фонд вважається створений.
3. Хто приймає участь у створенні та фінансуванні Фонду?
Частина 6 статті 115 Закону визначає, що кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого.
Отже, Фонд можуть створювати кредитори чи окремий кредитор. При цьому, участь у створенні Фонду та авансування грошової винагороди і витрат – це право кредиторів, а не обов’язок.
4. Які наслідки відмови в формуванні Фонду?
Законодавство не встановлено наслідків відмови кредиторів у створенні Фонду.
Проте, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду (частина 1 статті 115 Закону) і в процесі виконання таких повноважень несе відповідні витрати.
Відмова в задоволені клопотання щодо формування та використання Фонду призведе до неможливості арбітражним керуючим виконувати належним чином покладені на нього обов’язки у зв’язку з відсутністю коштів.
5. Чи існують інші варіанти відшкодування витрат арбітражного керуючого, окрім Фонду?
Альтернативним варіантом сплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого є оплата за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника (частина 5 статті 115 Закону).
Проте, з дня прийняття судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури господарська діяльність банкрута завершується (абзац 2 частини 1 статті 38 Закону).
Отже, здійснювати оплату витрат та винагороди арбітражного керуючого за рахунок господарської діяльності боржника, в більшості випадків, не представляється можливим.
6. Чи можуть інші особи (не кредитори) здійснювати авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого
У відповідності до частини 6 статті 115 Закону, кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого.
Отже законодавство надає право створювати Фонд та здійснювати авансування лише кредиторам. Право участі у Фонді інших осіб (не кредиторів) Законом не передбачено.
7. За рахунок яких коштів, на якому етапі і в якій черговості відшкодовуються авансовані витрати кредитора?
Відшкодування витрат щодо виплати основної грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням покладених на нього повноважень, задовольняються у першу чергу (абзац 10, 11 пункту 1) частини 1 статті 45 Закону).
Погашення вказаних вимог здійснюється після продажу майна банкрута (абзац 1 частини 1 статті 45 Закону).
- Відповідальність батьків за шкоду, завдану дитиною: кейс наїзду на пішохода Артур Кір’яков вчора о 09:28
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський 02.05.2025 14:56
- "Дачна революція": Верховний Суд дозволив реєстрацію місця проживання у дачному будинку Арсен Маринушкін 02.05.2025 13:48
- Відповідальність батьків за тілесні ушкодження, завдані їхніми малолітніми дітьми Артур Кір’яков 02.05.2025 09:28
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко 01.05.2025 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський 01.05.2025 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер 01.05.2025 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK Олександр Черних 30.04.2025 11:00
-
Сотні КАБів щодня, евакуації з області та весна. Як живуть прифронтові Суми і Сумщина
10160
-
Anti-age міфи: що насправді працює, а що — просто маркетинг
Життя 6030
-
Нерухомість генерала РФ Капашина передали в управління компанії українського ветерана
Бізнес 5666
-
Україна не допустить союзників Росії до відбудови. У "нейтральних" не буде пріоритету
Бізнес 4641
-
Україна та Ізраїль наново вчать світ, що мораль вимагає протистояти злу
Думка 4142