Тріада правосуддя – вороги чи опоненти? (есе про гру за правилами)
Що стане тригером позитивних змін в українській системі правосуддя? Відповідь на це сьогодні шукали судді, прокурори та адвокати.
Наше життя гратиме тими відтінками, якими ми в ньому бачимо. Все залежить від того, як ми сприймаємо події, процеси та людей. Можна безкінечно довго скаржитись на відсутність змін, щоденний негатив, а можна об’єднати наміри і почати діяти. Маленька ремарка – наміри мають бути позитивними.
Сьогодні вперше (як нам повідомили у кулуарах – за останні 100 років) у будівлі Верховного Суду зібрались представники трьох сторін процесу правосуддя – судді, прокурори і адвокати. Подія, яка мала назву Спільне засідання Ради суддів України, Ради прокурорів України, НААУ, асоціацій, спілок та інших представників адвокатської спільного, Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, започаткувала процес розробки Кодексу етики у сфері правосуддя. І саме цей Кодекс має на меті уніфікувати єдині стандарти етики у сфері правосуддя для суддів, адвокатів та прокурорів, тобто – створити єдині правила поведінки фахівців у процесі.
В ході обговорення кожна зі сторін називала ті проблеми, які їй «гарантують» інші учасники процесу. І не можна сказати, що ці проблеми інші сторони не визнають, скоріш – зібрались саме для того, аби цивілізовано вирішити проблему комунікації.
Етичність поведінки судді, прокурора, адвоката та взаємна повага, чи не це і є чинником позитивних змін? Якщо скористатись одним з законів НЛП, бачимо – що зиск будь-якої комунікації завжди полягає у тій реакції, яку вона викликає. І якщо один з учасників процесу свідомо розпочне токсичну комунікацію, годі й чекати позитивної реакції від інших, та і наслідком можуть бути зовсім неочікувані результати.
Окремо хочеться відзначити «чудовий» майстер-клас неетичної поведінки, який присутнім продемонструвала голова РАУ Ізовітова Л. Мабуть, модератор заходу пан Олег Ткачук (авт. - Голова Ради суддів України), не зрозумів суті імпровізації, і дуже коректно просив пані Ізовітову Л. повернутись до обговорення теми зібрання. Проте, пані Ізовітова Л. із впертістю намагалась висловитись щодо присутності на засіданні Голови Ради адвокатів міста Києва Інни Рафальської. А може це була і не імпровізація? Тоді дійсно стає сумно за подібну поведінку особи, яка очолює Національну асоціацію адвокатів.
Але повернемось до мети зібрання. Що ж запропонували спільноті учасники заходу? Отже, якщо коротко:
1. Є необхідним налагодити постійну співпрацю між Радами суддів, прокурорів та адвокатів.
2. Потрібно розпочати процес формування єдиних стандартів етики у сфері правосуддя.
3. Доцільно створити робочу групу для розробки проекту Кодексу етики у сфері правосуддя.
4. До 1 листопада робоча група має запропонувати концепцію Кодексу етики у сфері правосуддя.
5. Необхідно налагодити спільне навчання етиці на базі Національної школи суддів України, Національної академії прокуратури України та Академії адвокатури України.
6. Слід визнати певні випадки як такі, що порушують гарантії незалежності судової влади (тиск на суддів через реєстрацію щодо них кримінальних проваджень та нездійснення досудового розслідування, дискредитацію суддів представниками державної влади, оприлюднення непідтверджених фактів тощо)
Підсумовуючи обговорення, учасники заходу дійшли висновку, що правосуддя – це основа держави, і необхідно усвідомити спільну відповідальність суддів, прокурорів та адвокатів за сучасний стан правосуддя в Україні. Так, можна критично сприймати подібні зібрання, але для позитивних змін потрібні спільні зусилля. Спробуємо? Маємо не тільки спробувати, а й зробити!
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 194
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 142
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 128
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 95
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6493
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 5449
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 3486
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 2988
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 2947