Про ідеологію, політичну ідеологію та її доцільність
Політика - слово грецького походження. Це фактично мистецтво управління територією, що населена людьми - державою. Древньогрецький філософ Платон ввів в обіг ще один термін – кібернетика.
Політика- слово грецького походження. Це фактично мистецтво управління територією, щонаселена людьми - державою. Древньогрецький філософ Платон ввів в обіг ще одинтермін – кібернетика. Ввів, власне, як термін, що узагальнює управління якмистецтво, хоча в ті далекі часи конкретніше це стосувалось мистецтвауправління кораблем. Звів до одного знаменника і політику, і кібернетику вже у19 ст. французький філософ та вчений Андре Ампер. Він у своїй класифікації науккібернетику поставив в один ряд з дипломатією, «теорією влади» та етнодицією(наукою по права народів), розмістивши все це у розділі політика. Після Амперабагато води вже сплило, багато що змінилось в теорії та практиці управління,з’явилися терміни менеджмент, стратегічний менеджмент, але так чи так сталавитребуваною певна філософія управління.
Отже,якщо ми говоримо про управління загалом і політику як мистецтво управліннядержавою, то маємо говорити і про те, що управління неможливе без конкретних(або хоча б віртуальних) ідеалів, цілей, ідей. Управління без цих понять – хаос. Як можна йти туди, незнати куди, або пливти (за Платоном) в нікуди. Це, у кращому випадку, тупцюванняна місці. Потрібне те щось, на що можна орієнтуватись. Один з класиківросійської літератури та певною мірою філософ Лев Толстой говорив: «Ідеал – цепровідна зоря. Без неї немає чіткого напрямку, а немає напрямку – немає життя».А ось великі цілі звеличують і надихають на подвиги та великі звершення. «Черезіснування великих цілей людина знаходить в собі і великий характер, що робитьцю людину маяком для інших» (Гете).
Тожбез ідеї, ідеалів, а відтак й ідеології наші дії, особливо якщо це стосуєтьсяполітичної діяльності, є просто безглуздими, хоча багато хто в новітній історіїговорив про кінець ідеологій. Та виявляється не все так просто. Фактично, сучаснаполітична партія без конкретної ідеології те саме, що людина без імені.
Ідеологія– система концептуально оформлених ідей, певних поглядів, що відображаютьусвідомлену дійсність, а також певне уявне майбутнє деякого суспільногопрошарку. Якщо бути більш точним, то цілком конкретних представників цьогопрошарку. Ідеологія визначає ставлення до дійсності крізь призму визначеноїсистеми цінностей. До прикладу, консерватизм – збереження традицій, лібералізм– свобода особистості, соціалізм – соціальна справедливість. Свійінтелектуальний доробок на цій ниві залишили А. де Трассі, К. Маркс з Ф.Енгельсом, К. Манхейм, Ф. Хаєк, Д. Белл, Е. Тоффел та багато інших мудрихлюдей.
Основнезавдання ідеології – формування політичної свідомості. Політична ідеологіямає нести в собі емоційну та ціннісну складову і меншою мірою економічну. Такаідеологія визначає узагальнені підходи певної групи осіб, їх погляди, баченнячи ставлення до процесів, що відбуваються в суспільстві, або можуть/маютьвідбутись. Ідеологія визначає точки дотику щодо об’єднання з іншими політичнимисилами, а також рівень компетенції політичної еліти до об’єднання певнихпрошарків суспільства, або навіть і всієї спільноти. Не зайве згадати в цьомуконтексті і про так звану теорію мемів запропоновану Річардом Докінзом.
Ідеологія – основа політичного капіталу партії.Правильно, а саме основневчасно визначена та зпозиційована ідеологічна складова політичної партії - цеполовина успіху в передвиборчих перегонах, а загалом і не тільки. Прикро усвідомлювати,що майже всі партії, що планують брати участь у виборах-2012, а серед них є ідостатньо маститі, замість чітко виражених, зрозумілих виборцеві та й зрештоюдля своїх партійців ідеологій, мають якщо не якусь бутафорію, то в кращомувипадку формальний, впорядкований набір речень без будь-якої смислової прагматики.м
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 424
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 180
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 17768
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6473
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 4640
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 2783