М’яка авторитаризація
Системне послаблення законодавчої гілки влади: від скорочення до зняття недоторканості з депутатів. Чи зупиниться м’яка авторитаризація країни?
Вісім (!) змін до Конституції за один день. Щоправда, 7 з них лише у першому читанні. Але 6 так чи інакше стосуються функцій Верховної Ради. Причому, відверто не у бік посилення законодавчого органу.
Такий порядок денний Верховної Ради на вівторок. І це лише початок – друге засідання нового парламенту. Парламенту, який перетворюється на безлику машину з узурпації влади. До того ж – через обмеження власних повноважень.
Нічого дивного тут немає, бо є підтримка більшістю народу цих ініціатив. Парламент завжди був найбільшим цапом-відбувайлом у політичній системі України. Навіть у 2014 році, коли депутати були лише обрані, але ще навіть не зібрались на засідання, вони вже мали недовіру більшу, ніж довіру. Це називається інституційна недовіра. І стосується вона не стільки самого інституту. Це – недовіра українця до власних сусідів, які голосували «не за ту» партію. Це – внутрішня недовіра у суспільстві. Бо парламент – це просто зріз політичних поглядів українців.
І зараз видимість суспільної згоди зберігається виключно тому, що всі депутати, які пройшли від Слуги народу, все ще сприймаються як єдине ціле. Але це лише поки що.
«Нахиляти» парламент, спихувати на нього всі проблеми, які існували в Україні, намагались всі. По-перше, винний потрібен за будь-яких обставин. Навіть коли його немає. А по-друге, завжди здавалось, що обмеження стосуватимуться лише ворожих депутатів, а не твоїх. Але досвід становлення авторитарних режимів показує, що репресивна машина накриває усіх: спочатку ворогів, а тоді і своїх.
У що перетворює депутатів скасування імунітету? В кнопкодавів, залежних не від свого виборця, а від тих, хто контролює правоохоронну систему. Може будуть менше красти без імунітету? Хаха. Наведіть мені приклади депутатів, яких притягнули до кримінальної відповідальності за фінансові злочини після закінчення їх повноважень? Після того, як вони втратили недоторканість.
І найцікавіше, що скасування недоторканості стосуватиметься не лише опозиціонерів. Зняття недоторканості – це чудовий метод «покращити» дисципліну голосування всередині партії влади. Доки вони не зрозуміли наскільки вони не однорідні.
Але це все буде потім. Зараз «народ вимагає крові», - хай і в правовому вимірі, як заявив новий Генпрокурор, але вимагає. У тому числі й зменшення кількості нардепів і бажано - зниження їх зарплат. А ще краще – показового притягнення когось до відповідальності. Можна навіть не відразу. Можна тоді, коли почнуться реальні провали у державній політиці - для того, щоб відвернути увагу.
І хотілося б вірити, що у вівторок Верховна Рада захистить свою незалежність. Хоча б через збереження свого імунітету. А Офіс Президента отримає першу «червону лінію» в розширенні своїх повноважень. Бо, якщо не вдасться цього зробити мирно у сесійному залі завтра, то не виключено, що незалежність гілок влади доведеться відстоювати іншими методами. Бо яка б підконтрольна не була Верховна Рада, в Україні є ще один гарант Конституції – народ. І революції (чи путчі) як метод вирівнювання повноважень чи усунення тих, хто забіг за червону лінію дозволеного, ще ніхто не скасовував.
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 142
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 128
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 95
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 87
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6513
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 5796
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 3802
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 3209
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 3025