Тютюнова галузь: внаслідок війни введення деяких норм закону доведеться відтерміновувати
Регулювання ринку тютюну
Десь у ЗМІ чи у соцмережі на очі потрапила критика тютюнових компаній, які звернулись до Президента України Володимира Зеленського з проханням відтермінувати деякі норми Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» №1978-ІХ.
Чесно кажучи, не вважаю правильною практику писати чолобитні главі держави (царю-батюшку) з питань, які не мають відношення до зони його конституційних обов'язків. Хоча мова все ж таки не про це.
Річ у тім, що законодавці у грудні 2021 року ухвалили закон, яким, у тому числі, встановлена вимога до початку 2024 року змінити форму пачок цигарок (Це має бути прямокутний паралелепіпед, скошені та заокруглені краї вважаються прийнятними, 65% попередження про шкоду здоров’я - фото і текст, текстові попередження про шкоду здоров’ю - 50% бічної поверхні пачки. Зараз попередження має бути 50% лише на двох сторонах пачки).
Я вельми скептично дивлюсь на ці трохи дурнуваті, суто бюрократичні вимоги. Бо не вони визначають вплив на тютюнопаління. Принаймні, справді позитивний досвід протидії тютюнопаління в США демонструє суттєво інший шлях боротьби з цією шкідливою звичкою.
Але ці регуляторні, бюрократичні дурниці передбачені під гаслом приведення українського законодавства у відповідність до нормативних актів ЄС. Тому - ок, їх вже ухвалили.
Питання лише у тому, що коли законодавці наприкінці 2021 року ухвалювали вимогу протягом 24 місяців змінити форму пачок цигарок, ніхто не знав про початок повномасштабного військового вторгнення 24 лютого 2022 року. У грудні 2021 року ті строки проведення заходів з відповідного переоснащення виробничих потужностей тютюнових фабрик вважались цілком виваженими і достатніми.
Ситуація зараз геть інша. Ніхто з виробників, у тому числі і тютюнові компанії, не мають технологічної можливості проводити переоснащення виробництва. І це не тільки питання додаткових інвестицій. Це також проблема замовлення необхідного обладнання, яке в Україні не виготовляється, а потім його завезення, установка, налаштування. Це те, що роблять безпосередньо виробники. Ніхто зараз не впевнений у строках завершення війни, тому ніхто не наважиться завозити в Україну обладнання, яке може бути знищено внаслідок ракетних обстрілів. Як і самі виробничі потужності тютюнових фабрик.
До речі, Амкор Ренч Україна (дочірня компанія Amcor Limited — міжнародної компанії, що спеціалізується на виробництві пакувальних матеріалів), яке знаходиться у місті Дергачі, Харківська область, і займається виробництвом пакувальних матеріалів для тютюнової промисловості, зупинила виробництво. А саме воно постачало паковання всім тютюновим компаніям з числа «великої четвірки», яка тепер змушена імпортувати пачки.
А є ще питання, що жоден іноземний виробник відповідного обладнання не наважиться відправляти в Україну своїх співробітників для пусконалагоджувальних робіт.
Тобто, до завершення війни не те що виконати, а навіть починати реалізовувати заходи по реалізації вищезгаданих норм закону, ніхто не наважиться. Це не питання чиїхось примх. Це визнання певної реальності, якою є війна.
Тому необхідність змінити строки реалізації певних норм є не просто логічною, а єдино можливою. Очевидно, що мають бути встановлені ті самі 24 місяця для приведення виробництва у відповідності до законодавства, але з дати офіційного завершення воєнного стану в Україні.
Якщо цього не зробити, тоді діючи тютюнові фабрики Україні потрібно буде зупинити, натомість всю тютюнову продукцію імпортувати. Це неминуче призведе до зростання нелегального ринку, який і так зростає захмарними темпами, закриття виробництв в Україні, зростання товарного імпорту, неможливості експорту, відповідно - втрати валютної виручку, втрати робочих місць, втрати мільярдів гривень надходжень до державного та місцевих бюджетів.
Якщо ж виробництва зупиняться, то об'єктивно немає гарантії, що вони повернуться в Україну після війни, оскільки всі процеси будуть працювати поза Україною і не буде сенсу переналаштовувати їх знову.
Тому критика на адресу тютюнових компаній, про яку згадав на початку, виглядає відверто некоректною.
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 193
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 95
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6486
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 5031
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 2837
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 2756