ProZorro: зрада чи перeмога?
Ринок закупівель в минулому році зріс на 17 відсотків, а сума торгів – аж у 5 разів (з 4 до 20 мільярдів!), що не може не вражати. Згідно зі статистичними даними, частка державних закупівель у загальному ВВП України становить не мало не багато, а 10 відсот
Державнізакупівлі в Україні завжди були розсадниками корупції: все працювало доволіпросто- ніхто “зайвий” навіть потрапитине міг на жодні торги, а про виграш взагалі не було і мови, як кажуть, свій досвого по своє. Сама система “паперових” закупівель залишала широкий шлях для корупції.
Зпочатку реформ на нелегкій нивідержавних закупівель минуло не так багато часу, а але вже «дозріли» перші плоди наших старань, а саме:
· Громадяни та підприємціотримали унікальну можливість моніторити проведення тендерних торгів.
· Було створено єдиний державний реєстр, введенонове законодавство. Зокрема, введено заборону научастьв інших торгах протягом наступних трьох років фірмам, яких впіймали на“договорняках”.
· Полегшено сам процеселектронних торгів та подачі заявок на них.
Пілотнийпроект ProZorro в Україні почав працювати в тестовому режимі лише з травня 2015 року . Це була частина реформисистеми державних закупівель та приєднання України до міжнародної “Угоди продержавні закупівлі” (Agreement onGovernment Procurement, GPA). Сьогодніми вже можемо говорити про реальні успіхи реформи державних закупівель, аджецей досвід є не лише вдалим, але й унікальним.
ProZorroєпевною синергією зусиль держави, громадського сектору і бізнесу. Бізнес надає майданчики для роботи таінвестиції, громадський сектор бере активну участь у власне прозорих державнихзакупівлях, а держава створює відповіднузаконодавчу базу. Таким чином, від простої, але ефективної співпраці виграютьвсі – економія грошей, часу і, що не менш важливо, нервових клітин. Безумовно,ми не можемо сказати, що дана система є досконалою, ба більше, ми розуміємо, щоі за цих умов, на жаль, не створено достатніх умов для комфортної співпраціусіх учасників тендерних торгів. Усе щеіснує проблема необізнаності покупців та продавців. Проте перший крок зроблено,а це, як відомо, найважче.
Мимаємо чим пишатися: ринок закупівель вминулому році зріс на 17 відсотків, а сума торгів – аж у 5 разів (з 4 до 20мільярдів!), що не може не вражати. Згідно зі статистичними даними, часткадержавних закупівель у загальному ВВП України становить не мало не багато, а 10відсотків. Тому ми маємо чим гордитися, і над чим працювати.
Лишепрацюючи разом, ми можемо побороти застарілу: систему «паперових» закупівель.Завдяки ProZorro можна стежити запроцесом торгів, а також здійснювати постійний моніторинг результатів тавиконання тендерних умов – для цього створено усі необхідні інструменти як дляпростих громадян, так і для професіоналів. Незважаючи на будь-які спробимахінацій, на систему «допорогових закупівель» ProZorro не лише працює, а й еволюціонує: кількість тендерів зросла до 60 відсотків,42 відсотки учасників це фізичні особи і ФОПи – тобто малий та середній бізнес.Система розвивається і вдосконалюється.
Враховуючи міжнародну угоду про державні закупівлі зі Світовоюорганізацією торгівлі (СОТ), українські виробники мають відкритий доступ доміжнародних тендерів, а ринок державних закупівель стає глобальним. Хоча, нажаль, українські підприємства сьогодні не завжди відповідають високим вимогам та не витримують шаленої конкуренції наєвропейському ринку, проте і тут є певні переваги. Ми отримуємо можливості, аце - найцінніше. Зараз підприємстваможуть здійснювати точне стратегічне планування, реально оцінювати власнийпотенціал та модернізуватися.
СистемаProZorroнадаєнам прекрасний інструментарій для боротьби з корупційними схемами: як дляаматорів, так і для професіоналів. Аналіз,моніторинг та контроль за дотриманням законодавства став значно простішим звідкритими даними. Проте навіть за умов максимальної відкритості, все щезалишається корупційна складова – тендерні схеми, «спеціальна» документація,підкилимні інтриги та домовленості. На жаль, ми не можемо їх знищити безболісноі швидко. Проте маємо можливість звернути увагу на якісь порушення «правил гри», просто подавши заявку на сайт DoZorro.Ми повинні бути обізнаними (знаєш - значить озброєний), безкомпромісними,щоб побороти корупційні схеми, знищити корінь «змовницьких торгів» та створитинову proZorrycистему, бо, як кажуть, довіряй, алеперевіряй.
Головне не зупинятися. Нам є до чого прагнути. Нам є кудирости і розвиватися. Ми маємо потенціал, у нас є необмежені можливості, анайголовніше - у нас є віра в те, що ми змінюємо цейсвіт.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3378
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 215
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 150
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 81
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 77
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
7553
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7148
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 6957
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6408
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5640