Альтернативний погляд на Вагнергейт
Чи готові ви ризикнути життям 90 цивільних пасажирів літака заради захоплення 33 найманців?
Bellingcat оприлюднив своє розслідування "Анатомия «Вагнергейта»: дерзкая украинская операция по поимке российских наемников".
Метою операції українських розвідників було виманити, затримати та віддати під суд ключову групу з кількох десятків найманців, одні з яких воювали на Донбасі в лавах сумнозвісної «ЧВК Вагнера», інші боролися в рядах спонсорованих Росією «ополченців», а треті працювали безпосередньо на російських військових чи силовиків.
План передбачав захоплення та затримання 33 найманців, для чого потрібно було змусити літак, що летів рейсом з Мінська до Стамбула, з об'єктами операції дорогою до їхнього фіктивного місця призначення, здійснити екстрену посадку на території України.
Для цього, після входження літака в український повітряний простір, передбачалось зробити фіктивне повідомлення про вибуховий пристрій на борту літака. Дізнавшись про загрозу, український диспетчерський вузол мав би наказати літаку сісти в київському аеропорту Бориспіль.
Згідно плану, хтось, фізично перебуваючи в аеропорту Мінська, зателефонував би до українського авіаційного органу і попередив, що має серйозні підстави вважати, що на борту відповідного літака закладено бомбу. Дзвінок мав надійти, щойно літак увійде до повітряного простору України.
Щоб мінімізувати ризик витоку та максимізувати можливість правдоподібного заперечення причетності України, команда ГУР МОУ вирішила підключити до операції лише невелику групу колег із правоохоронних органів.
___________________________________
До речі, Чиказька конвенція про міжнародну цивільну авіацію (Додаток 17) несхвально відноситься до актів незаконного втручання, до яких відносяться зокрема і повідомлення навмисно неправдивої інформації, що ставить під загрозу безпеку повітряного судна під час польоту або на землі, безпеку пасажирів, членів екіпажу, наземного персоналу, інших осіб в аеропорту чи в розташуванні засобів або підрозділу цивільної авіації.
Так само несхвально відноситься до цього і Кримінальний кодекс України.
___________________________________
Зухвала операція, здавалося, йшла за планом – автобус із найманцями перетнув кордон з Росії до Білорусі.
Проте в останній момент було ухвалено рішення відкласти активну частину операції на кілька днів.
Група найманців в очікуванні відправки заселилася спочатку в готель у Мінську, а потім на курорт за містом. Рано-вранці передостаннього дня, який вони мали провести в готелі, будівлю взяли штурмом білоруські спецназівці. Вони затримали найманців, тим самим ненавмисно зірвавши українську спецоперацію.
Це факти.
Уявімо собі, що 33 найманці разом з 90 цивільними пасажирами сидять у літаку, що летить рейсом Мінськ-Стамбул, який увійшов до повітряного простору України. Український диспетчер, отримавши повідомлення про бомбу на борту літака, наказує пілоту сідати у Борисполі.
Коли 33 головорізи зрозуміють, що їх літак буде сідати в Україні, де на них чекає в’язниця, що вони будуть робити?
Чекатимуть на долю чи візьмуть долю у власні руки?
Тихо-мирно здадуться або ж захоплять заручників та накажуть пілотам летіти туди "откуда выдачи нет"?
Отже, є два варіанти: або найманці здаються "по-тихому", або вони беруть заручників та захоплюють літак.
23.05.2021 Білорусь спробувала примусово посадити у Мінську літак ірландської авіакомпанії Ryanair, що летів рейсом Афіни-Вільнюс над територією Білорусі. Фейкове повідомлення про бомбу на борту літака спрацювало. Вчинивши таке, Білорусь порушила Чиказьку конвенцію про міжнародну цивільну авіацію. Керівник авіакомпанії Ryanair Майкл О'Лірі назвав цей інцидент "випадком підтримуваного державою викрадення повітряного судна". Як на мене, це був натяк на Конвенцію ООН про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден 1970 року. На Білорусь були накладені санкції – авіаперевізники із ЄС уникають перельотів над територією Білорусі, а білоруським авіакомпаніям заборонені перельоти у повітряному просторі ЄС та використання європейських аеропортів. Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) найближчим часом готується розглянути підсумкову доповідь щодо інциденту з повітряним судном ірландської авіакомпанії Ryanair у небі над Білоруссю.
Тобто, навіть у найкращому випадку завершення операції із затримання вагнерівців, якщо найманці нічого не робитимуть та здадуться українській владі у Борисполі, можливий міжнародний скандал у зв'язку із порушенням Україною міжнародних зобов'язань (Чиказька конвенція) та звинувачення у державному тероризмі.
Інші варіанти розвитку подій, коли найманці беруть заручників та захоплюють літак, можуть закінчитись або штурмом захопленого літака у Борисполі або втечею літака до Росії, без приземлення у Борисполі, якщо найманці все зрозуміють та захоплять літак ще у повітрі.
Нагадаю, у літаку окрім 33 найманців знаходяться біля 90 цивільних пасажирів.
Припускати, що 33 найманці, які знаходяться в одному літаку, яких загнали у глухий кут, як щурів, не будуть нічого робити задля звільнення, внаслідок чого можуть бути поставлені під загрозу життя 90 цивільних осіб, це легковажна самовпевненість.
Отже, три можливих варіанти:
1. План спрацював, 33 найманці затримані у Борисполі. Можливий міжнародний скандал та санкції на Україну за примусову посадку літака.
Кому це вигідно?
2. Літак приземлився у Борисполі але 33 найманці захопили у заручники 90 цивільних пасажирів літака. Під час можливого штурму літака у Борисполі вірогідні жертви серед цивільних пасажирів-заручників літака.
Про цей варіант навіть думати не хочеться. Одразу постало би питання, хто допустив знаходження 33 головорізів в одному літаку із 90 цивільними, яких взяли у заручники, після чого був штурм літака, що призвів до цивільних жертв. Відповіді на ці питання привели б до української влади.
Кому це вигідно?
3. Захоплений найманцями літак летить до Росії, не здійснюючи посадку у Борисполі.
33 найманці автоматично перетворюються на злочинців, що захопили цивільний літак.
Схоже, це найкращий варіант, але питання з фейковим повідомленням про бомбу все одно випливе.
Зрозуміло, що розвідка виконує делікатні завдання на межі закону, але не можна порушувати закони своєї країни, аби не перетворитись на банальних злочинців. Не можна ставити під загрозу життя цивільних, принаймні, не можна робити це свідомо під час планування операції. Також необхідно враховувати можливі наслідки дій розвідки для міжнародних відносин України та іміджу країни.
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? Антон Новохатній 16:55
- Відповідальність батьків за шкоду, завдану дитиною: кейс наїзду на пішохода Артур Кір’яков вчора о 09:28
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський 02.05.2025 14:56
- "Дачна революція": Верховний Суд дозволив реєстрацію місця проживання у дачному будинку Арсен Маринушкін 02.05.2025 13:48
- Відповідальність батьків за тілесні ушкодження, завдані їхніми малолітніми дітьми Артур Кір’яков 02.05.2025 09:28
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко 01.05.2025 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський 01.05.2025 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер 01.05.2025 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
-
Сотні КАБів щодня, евакуації з області та весна. Як живуть прифронтові Суми і Сумщина
11222
-
Anti-age міфи: що насправді працює, а що — просто маркетинг
Життя 6528
-
Україна не допустить союзників Росії до відбудови. У "нейтральних" не буде пріоритету
Бізнес 4724
-
Україна та Ізраїль наново вчать світ, що мораль вимагає протистояти злу
Думка 4269
-
Країни ОПЕК+ у червні суттєво збільшать видобуток нафти
Бізнес 4014