Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України?
Нелегальний ринок тютюну в Україні завдає бюджету мільярдних збитків. Комплексні заходи можуть зменшити тіньовий обіг і збільшити надходження.
Уявіть, як щороку з бюджету України зникає понад 20 мільярдів гривень. А тепер уявіть, що це відбувається під час повномасштабного наступу ворога чотири роки поспіль. Приблизно такий вигляд має ситуація із нелегальним обігом сигарет в Україні, через який лише у 2023 році держава недоотримала 23 мільярди гривень, які могли б піти на оборону, енергетичну або гуманітарну підтримку країни.
Що очікувати у 2025 році?
Проблема нелегального ринку тютюну в Україні, на жаль, залишатиметься гострою — зокрема, через неспроможність державних органів протидіяти його зростанню. Тіньове виробництво провокує виникнення все нових і нових схем — не тільки для виготовлення, а й для продажу контрафактних сигарет. Це ще більше ускладнює боротьбу правоохоронних органів із цим ринком.
Як вплинути на ринок контрафактного тютюну?
1. Бібліотека еталонних зразків готової тютюнової продукції
Створення бібліотеки зразків паковання сигаретних пачок, аналог якої вже працює у місті Трір (Німеччина), могло б стати дієвим кроком для боротьби з тіньовим ринком тютюну. Так, у німецькій бібліотеці налічуються тисячі зразків продукції паковань сигарет з різних країн світу, які дозволяють швидко визначити, чи легальний перед тобою продукт. Його визначають завдяки 30 критеріям — способу нанесення клею на пачку, розрізам, тисненню та іншим.
Можливість створення такої бібліотеки обговорювали буквально нещодавно — наприкінці січня в Ужгороді, під час семінару-практикуму «Контрафактні товари: експерти кажуть «СТОП», який провели за ініціативи Національної асоціації патентних повірених України. Міжнародні та українські експерти напрацьовували алгоритм процедури створення такої бібліотеки.
Як працюватиме бібліотека еталонних зразків готової тютюнової продукції? Всі українські виробники сигарет надаватимуть зразки своєї готової продукції до єдиної лабораторії. Завдяки оперативному проведенню трасологічних (порівняльних) експертиз можна буде швидко ідентифікувати нелегальну продукцію та обладнання, на якому її виготовили. Це важливо ще й тому, що бібліотека стане ефективною доказовою базою у кримінальних і адміністративних справах проти виробників нелегальних сигарет. Бібліотека суттєво поліпшить можливості правоохоронних органів у боротьбі з нелегальним ринком і допоможе знизити рівень тіньового ринку тютюнової продукції в Україні. Попередньо ми вже отримали згоду від Бюро економічної безпеки України на запровадження такого інструменту.
Хочу навести один реальний приклад, як бібліотека допомагає у розкритті кримінальних справ. У 2023 році співробітники Нацполу затримали нелегальних виробників сигарет на Одещині. Це була лінія, яка виробляла сигарети формату super slim. Ми отримали зразки продукції й передали їх у лабораторію в Німеччині. Там змогли ідентифікувати паковання і знайти збіги між цими сигаретами та іншими, що розповсюджувалися у Румунії, Польщі, Великій Британії тощо. Виявилося, що раніше ця лінія базувалася у одній з наших сусідніх країн. Вона виробляла понад 10 найменувань різних брендів. Як наслідок, поліція змогла відкрити кримінальне провадження проти цих виробників, і вони понесли покарання згідно з українським законодавством.
2. Воркшопи та майстеркласи для експертів
Також важливо навчати експертів, які допоможуть ідентифікувати контрафактну продукцію. Наприклад, на воркшопах та майстеркласах із розпізнавання підроблених паковань сигарет. Один із таких заходів вже провів керівник трасологічної лабораторії компанії JTI в Німеччині Крістіан Зауер у межах семінару-практикуму в Ужгороді. Ми вважаємо, що це ще один крок на шляху врегулювання проблеми нелегального тютюну, адже такі заходи дозволяють навчати якомога більшу кількість експертів з високою ймовірністю визначати, хто та де виготовляє контрафактні сигарети.
3. Співпраця держорганів, бізнесу та суспільства
Проте жодна робота з тіньовим ринком тютюну не буде ефективною без спільної участі бізнесу, держави й громадськості. Так, компанії можуть підтримувати розробку та впровадження технологічних рішень для відстеження продукції, що дозволяють ідентифікувати легальні сигарети. Важливим є розвиток партнерств з правоохоронними органами та державними структурами, обмін інформацією про підозрілу діяльність і надання експертної підтримки у розслідуваннях, з чим вже допомагає наша компанія. Легальні виробники можуть також інвестувати у програми з підвищення обізнаності щодо ризиків, пов'язаних із придбанням нелегальної продукції. І це тільки деякі приклади залученості.
Нелегальний ринок тютюну в Україні залишається серйозною загрозою, що негативно впливає на економіку країни. Ефективна боротьба з цим явищем потребує комплексного підходу. Лише спільними зусиллями держави, бізнесу та громадськості можливо подолати цю проблему, і ми як бізнес готові й надалі ділитися своєю експертизою.
Усі ці ініціативи позитивно вплинуть на подолання нелегальної торгівлі сигаретами в Україні та збільшать надходження коштів до державного бюджету України.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук вчора о 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко вчора о 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова 23.05.2025 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко 23.05.2025 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер 23.05.2025 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3432
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 216
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 151
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 95
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 85
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
9172
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 8002
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7352
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6721
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5835