Антикризовий план дій України
Першочерговий план дій по виходу із економічної кризи
Україна ще не дійшла до економічного «дна», але не потрібно з цього приводу панікувати та шукати винних. Це не дасть жодного позитивного результату. Потрібно тверезо оцінити ситуацію в країні та розробити перелік дієвих та системних заходів, реалізації яких дасть шанс Україні вийти з кризи ще сильнішою.
Сучасна економічна криза показала: популізм, як форма державної політики себе абсолютно повністю вичерпав. І це повинні зрозуміти всі ключові політичні ігроки, які використовували і намагаються продовжувати використовувати тематику популізму.
Також слід зазначити, що головною проблемою економіки України є достатньо велика залежність від експорту продукції металургійного та хімічного комплексів, сільського господарства. В результаті кризи - запит та ціни на нашу продукцію в світі значно знизився.
І все це спричинило значне падіння промислового виробництва, високий рівень безробіття, знижень заробітних плат та багато інших негативних наслідків.
Але не зважаючи на це, саме головне сьогодні – не втрачати час та наявні ресурси. Влада повинна зосередитися на завершенні структурних реформ, реалізація яких дасть стимул для розвитку економіки, досягнути можливості конкурувати в умовах світової економічної кризи з іншими країнами в пріоритетних напрямках національної економіки.
Переконаний, що в «центрі» Антикризового плану дій повинен стояти громадянин, пересічний українець. Всі органи державної влади повинні злагоджено працювати на забезпечення достойного рівня життя українців.
Чому питання ставиться саме в такий спосіб?
Тому що, тільки з початку року до 1 квітня в Україні було зареєстровано 160 587 смертей, показник народжуваності з початку року зменшився - у 2009 році народилося 105 884 тис. дітей, що на 6-10,5 % меншеніж в аналогічні періоди двох минулих років.
Ми вимираємо зі швидкістю 800 000 людей в рік, а це цілі регіони, декілька міст. Якщо нас не буде, то все інше взагалі втрачає значення.
Тому очевидно, що єдино правильною метою реалізації Антикризового плану дій має стати фізичне збереження населення України.
А це може статися лише за умов підвищення життєвого рівня людей в комплексі з покращенням якості медичного обслуговування.
Які загрози несе економічна кризи для нашої країни?
по-перше: значне збільшення об’ємів тіньової економіки;
по-друге: повернення бартерних схем;
по-третє: зростання об’ємів неплатежів в банківському секторі;
по-четверте: масові звільнення працівників, перевід їх на скорочений робочий день, відправлення тисяч співробітників в безоплатні відпустки.
Ключовою загрозою для України є проблема масового безробіття.
По прогнозам експертів, на кінець 2009 року очікується біля 2.2-3.5 млн. безробітних, серед них - орієнтовно 700 000 випускників вузів, які завершать навчання в червні-липні 2009 року.
Уряд повинен розробити ефективну систему залучення безробітних до громадських робіт та організувати перекваліфікацію працівників, які перебувають під ризиком звільнення.
Очевидно, що Антикризовий план дій повинен фокусуватися, в першу чергу, на попередженні реальноїсоціальної напруги в суспільстві, яка може посилитися за умов відсутньої достатньої уваги з боку влади на вирішення проблеми безробіття.
Не вирішивши проблему безробіття, ми будемо мати справу з катастрофічним зростаючим рівнем бідності. Бідність перетвориться на проблему майбутнього країни. Нині – це основний чинник стрімкого зниження народжуваності, погіршення стану здоров’я та зростання смертності.
Враховуючи обмежені фінансові та часові ресурси, існує необхідність чіткого визначення пріоритетних напрямків Антикризового плану дій, а саме:
- боротьба з бідністю;
- збільшення державного замовлення в пріоритетних напрямках національної економіки, насамперед в галузях АПК, освіти та науки, літакобудування, машинобудування та гідроенергетики;
- збереження існуючих робочих місць та їхнє збільшення за рахунок більшого спектру державного замовлення, в тому числі і за рахунок залучення безробітних до громадських робіт.
Влада повинна забезпечити реалізацію дієвих та системних заходів, спрямованих на подолання бідності, збільшення державного замовлення в пріоритетних напрямках національної економіки та вирішення проблеми безробіття.
Що саме необхідно зробити в 2009 році?
В сфері соціального захисту працівників підприємств державної та недержавної форм власності:
- заборона всіх інших видатків міністерствам до тих пір, поки не буде ліквідована заборгованість із зарплати на підприємствах, підзвітних ним галузей;
- підвищення вартості робочої сили;
- організація на рівні Уряду щотижневого моніторингу звільнених працівників, скорочення персоналу, перевід підприємств в режим скороченого робочого дня а також відправлення працівників в неоплачувані відпустки підприємств державної та приватної форм власності.
В сфері зайнятості:
- залучення безробітних до громадських робіт, передбачивши відповідне державне фінансування;
- організація системи проведення перекваліфікації та перенавчання працівників, які перебувають під ризиком звільнення.
В сфері податкової політики:
- зменшення податкового тискуна малий та середній бізнес з одночасним введенням декларуванням видатків;
- налагодження системи достовірного фінансового обліку, державної звітності та своєчасної сплати податків;
- прийняття Закону України «Про місцеві податки та збори».
В сфері медицини:
- затвердження мінімального набору стандартів безкоштовних медичних послуг.
В сфері захисту прав вкладників комерційних банків:
- організація спільної роботи Уряду, Національного банку України та комерційних банків щодо реструктуризації заборгованостей по іпотечним кредитам для осіб, які тимчасово втратили роботу.
В сфері бюджетної політики:
- скорочення кількості державних програм, які фінансуються за рахунок Державного бюджету України;
- введення жорсткого контролю за витрачанням бюджетних асигнувань.
В сфері освіти:
- збільшення фінансування середньої школи;
- збільшення державного замовлення на підготовку фахівців з технічних спеціальностей з одночасним зменшенням підготовки юристів та економістів;
- збільшення бюджетного фінансування програми надання освітніх кредитів для молоді, яка бажає отримати вищу освіту до 100 млн. грн.
В науковій сфері:
- забезпечення впровадження нанотехнологій в промисловості.
В сфері авіабудування:
- проведення реструктуризації заборгованості галузі вітчизняного авіабудування, накопиченої у попередні роки;
- виділення Харківському авіаційному підприємству 383 млн. грн. обігових коштів за рахунок Стабілізаційного фонду для завершення побудови дев’яти літаків, від продажу яких буде отримано 212 млн. доларів;
В сфері пенсійного забезпечення:
- реформування системи пенсійного забезпечені в частині значного зменшення розмірів «спеціальних пенсій».
В сфері аграрно-промислового комплексу:
- забезпечення вчасного фінансування весняно-польових робіт;
- забезпечення пролонгації кредитів для аграріїв;
- захист внутрішнього ринку виробників сільськогосподарської продукції;
- вирішення питання щодо викупу за ринковими цінами заставного зерна через Аграрний фонд;
- забезпечення виділення аграріям дизельного палива по ціні 4200 грн. за тонну;
- вирішення питання щодо продажу аграріям мінеральних добрив за цінами, не вище експортних;
- забезпечення фінансування робіт із захисту земель, підвищення їхньої родючості;
- стимулювання експорту сільськогосподарської продукції.
В сфері земельних відносин:
- проведення повної інвентаризації земельних ділянок на предмет визначення їх реальних власників, умов придбання, сплати податків тощо;
- створення Земельного банку.
В сфері машинобудування:
- спрямування 2 млрд. грн. зі Стабілізаційного фонду на виконання державного замовлення;
- створення фінансового механізму, експортного агентства за допомогою якого забезпечити експорт продукції сфери машинобудування, використовуючи важелі політичного впливу та тактику обмежень;
- запровадження податкового стимулювання модернізації в сфері виробництва продукції машинобудування.
В сфері гідроенергетики:
- добудова Дністровської ГАЕС.
В сфері управління державним майном та приватизації:
- ініціювання перевірок дотримання інвестиційних та соціальних зобов’язань з боку власників підприємств, і в разі необхідності – підприємства, де власники не виконують свої зобов’язання перед працівниками – повертати в державну власність.
В сфері житлово-комунального господарства:
- скорочення споживання природного газу шляхом переходу на альтернативні джерела енергії;
- переоснащення котельного господарства та тепломереж за рахунок коштів отриманих за Кіотським протоколом, за зеленими інвестиціями а також коштів Світового банку;
- проведення енергопаспортизації та енергоаудиту 230 тисяч багатоквартирних будинків, через які втрачається 40-50% тепла.
В банківській сфері:
- проведення рекапіталізації комерційних банків з подальшим направленням фінансових ресурсів в реальний сектор економіки, зокрема і на здешевлення кредитів.
Реалізація цілісного Антикризового плану дій України в комплексі із внесенням змін до Державного бюджету – єдиний реальний шлях подолання економічної кризи, в якій опинилася економіка України.
Тільки негайні та рішучі дії влади зможуть полегшити життя людей.
Лише за умов розвитку економіки, завойовування іноземних ринків збуту, підтримки інновацій, розвитку людського потенціалу – Україна має шанс вийти сильнішою з економічної кризи.
Запрошую всіх бажаючих до обговорення Антикризового плану дій України та буду чекати Ваші пропозиції за електронною адресою: andrey_22@ukr.net
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Готують підвищення тарифів для населення 708
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 142
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 128
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 96
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 87
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6525
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 6021
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 4371
-
"Сонне розлучення" – вихід для пар, щоб покращити якість нічного відпочинку та сексуального життя
Життя 3429
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 3289