Нотатки на полях підручника історії
Ситуація, яка складається в Україні, нагадує революційну. І це справді тривожний сигнал.
Війна в сучасному світі – це не лише безпосереднє зіткнення на полі бою. Це боротьба ресурсних можливостей сторін, які протистоять одна одній. І в цій ситуації Україні було б непогано більш ефективно використовувати наявні ресурси, а не розпорошувати їх.
На жаль, війна проти Росії стала приводом для утиску вітчизняного бізнесу. Інструмент для цих дій очевидний – санкційні механізми та звинувачення у співпраці з Росією. Вони часто супроводжуються відповідними діями ДБР та СБУ, що створює відповідний інформаційний ефект та дозволяє здійснювати стрімкий переділ ринку. І якщо вже західні медіа припускають появу в Україні після перемоги над Росією «нових олігархів», то проблема дійсно вийшла за межі самої України.
Влада, на жаль, віддає перевагу імітації діалогу з бізнесом, про що свідчить нещодавня зустріч з представниками бізнесу, освячена рішенням РНБО. Ніхто з учасників з бізнес-кіл не прокоментував цей «діалог», у якому владу представляли перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко, спікер парламенту Руслан Стефанчук, «цифровий» віцепрем’єр Михайло Федоров, старша радниця Єрмака Дарія Зарівна. Дуже показовий склад для «клапану», чи не так? Тому і розмірковувати про імітацію діалогу не варто.
Одна з запорук перемоги над Росією – не перетворитися на «маленьку РФ», оскільки у нашого ворога більше різноманітних ресурсів. Починаючи від кількості населення, завершуючи інформаційним впливом та пропагандистськими можливостями, Кремль має під рукою більше інструментів тиску на Україну. Ми ж фактично послаблюємо власні позиції через відсутність державницького мислення.
Тиск на бізнес з метою переділу високоліквідних ринків здійснюється в умовах російсько-української війни з особливим цинізмом. Всюди, де є значні грошові потоки, виникає спокуса перерозподілити ринок на користь «правильних» компаній. Наприклад, ще у березні 2023 року було запроваджено санкції проти компанії Parimatch, які фактично заблокували її діяльність в Україні, хоча факт співпраці компанії з країною-агресором не доведено. Але конкуренти вже отримали гандикап, а компанія марно намагається отримати пояснення.
Далі – більше. На початку січня 2023 року СБУ провела обшуки у компанії «Київгума», звинувачуючи у співпраці з Росією та постачанні туди аптечок. Інформовані, а відтак не менш злі язики пов’язують активність правоохоронців з тендером на постачання аптечок Силам Оборони України, потенційний переможець якого виглядає не «київгумовим».
Оптимісти вважають, що затримання під час спроби виїхати з України для участі у Світовому економічному форумі у Давосі інвестиційного банкіра Ігоря Мазепи продемонструвало солідарність бізнесу. Настільки потужну, що суд навіть зменшив у 33 рази суму застави для власника Concorde Capital. Проте це оптимістичний підхід, реалісти та песимісти вважають, що пригоди Мазепи знищили і без того далекий від ідеального інвестиційний клімат в Україні. Під час найбільшої у XXI столітті війни залучати інвестиції вкрай важко, і переслідування одного з небагатьох інвестиційних банкірів навряд чи покращує можливості України залучати додаткові фінансові ресурси.
Дозволю собі висловити непопулярну думку: Україна переживає не лише найбільшу в сучасному світі війну, ставши жертвою неспровокованої агресії з боку ядерної держави, але і опинилася в стані, наближеному до революційної ситуації. Як визначав її Владімір Ленін, який помер 100 років тому, «верхи не можуть, а низи не хочуть». Нагадаю, що своє визначення ініціатор повалення влади у тодішній Росії сформулював під час Першої світової війни. Тоді виклики були дещо іншими, а сьогодні сваволя щодо бізнесу, тиск на журналістів, обмеження можливостей опозиційних парламентаріїв висловлювати свою думку всередині країни та за її межами суттєво зменшують шанси України на Перемогу. Перемогу у протистояння з Кремлем, метою якого є знищення України.
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька вчора о 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка вчора о 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс вчора о 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов вчора о 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Як зруйнувати країну 368
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 213
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 155
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 130
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 118
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
38896
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 12960
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
12175
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 12046
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 11834