Підводні камені переважного права купівлі земельних ділянок с/г призначення
За 12 днів відкриття ринку землі в Україні укладено 532 земельні угоди на 570 га землі.
Закон про ринок землі чітко визначив хто має право набувати право власності на землі сільськогосподарського призначення. Проте, вільний продаж повинен спочатку врахувати переважне право купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення деяких суб'єктів. Зокрема, таке право мають:
а) у першу чергу - особа, яка має спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення (металічні руди кольорових металів, металічні руди благородних металів, металічні руди рідкіснометалевих та рідкісноземельних металів, радіоактивних металів, електро- та радіотехнічна сировина), якщо відповідно до інформації, отриманої з Державного земельного кадастру, така земельна ділянка знаходиться в межах ділянки надр, наданої такій особі у користування, крім земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна (будівлі, споруди), що перебувають у власності особи, яка використовує земельну ділянку на праві власності, оренди, емфітевзису, суперфіцію, а також крім земельних ділянок для садівництва;
б) у другу чергу - орендар земельної ділянки.
Законодавство передбачило простий і зрозумілий механізм повідомлення осіб, які мають переважне право, через нотаріуса. Це робить продаж більш прозорим, забезпечує дотримання переважного права суб'єктів та унеможливлює зловживання правом. Хоча, існують і підводні камені.
І
Так, наприклад, оскільки не всі діючи права (до 2013 року) зареєстровані у Державному реєстрі речових прав, а нотаріуси не мають обов'язку перевіряти старий реєстр (Державний реєстр земель), при зловживанні правом продавця земельної ділянки (“ой, я забув”) існує ризик приховання такої проблеми. Наслідком чого суб’єкт переважного права, який відповідно до закону може реалізувати таке право, має законну можливість пред’явити до суду позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Одночасно позивач зобов’язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором купівлі-продажу повинен сплатити покупець.
ІІ
Потрібно врахувати і той факт, що переважне право застосовується лише в поєднанні з використанням земельної ділянки на праві оренди. Якщо ж земельна ділянка використовується на підставі будь-якого іншого договору, наприклад, емфітевзису, то переважне право відсутнє.
ІІІ
Одним з видів обходу переважного права власниками земельних ділянок іноді можуть застосовуватись договори “дарування”, які при цьому не дають можливість у подальшому використовувати отримані від “дарування” кошти, а також існує ймовірність визнання такого договору удаваним та переводу прав і обов’язків покупця на суб'єкта переважного права.
ІV
Проблему додає і робота АТ “Укрпошта”, яка не завжди може вчасно доставити повідомлення нотаріуса суб'єкту переважного права, з чим часто стикається і автор на власному досвіді. Отже, потенційним покупцям краще заздалегідь забезпечити комунікацію з працівниками пошти.
V
Законодавсто не встановлює обов'язку нотаріусів, перед направленням повідомлення суб'єкту переважного права, здійснювати перевірку адреси реєстрації місця проживання чи місця перебування. Тому, навіть якщо нотаріус з’ясує, що земельна ділянка перебуває в оренді, зареєструє намір власника і направить суб'єкту переважного права повідомлення, не факт, що він його отримає та встигне скористатись таким правом.
Задля цього особі, яка має спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а також Орендарю земельної ділянки краще не чекати продажу та самостійно, щонайменше, направити повідомлення власнику про намір купити таку ділянку, а потім перевіряти поштову скриньку чи відстежувати інформацію у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 420
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 180
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 17714
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6472
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 4582
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 2783