Monobank проти Дубілета
Чи порушує Leobank авторські права Monobank і що йому за це загрожує: коментар юриста
Крадіжка ковбаси є злочином, за який злочинця чекає ув’язнення на кілька років. Натомість крадіжка інтелектуальної власності в нашій країні досі далеко не завжди сприймається як злочин. У цьому аспекті достатньо цікавим видається кейс із запозиченням одним із колишніх засновників Monobank Дмитром Дубілетом дизайну банку для його англійського банківського продукту Leobank.
Як вбачається з інформації із відкритих джерел, Leobank побудований на схожому за кольоровою гамою та розташуванням елементів дизайну (інтерфейсу) із Monobank рішенням, схожим функціоналом, а також із левом як персонажем банку, аналогічно тому, як у Monobank використовується кіт. Більше за те, в рекламі Leobank було використано зображення банківської картки Monobank. За словами Дубілета, він запрошував експартнерів з monobank будувати міжнародний бізнес разом, але отримав відмову.
З юридичної точки зору в такому випадку цілком можна вести мову про порушення авторських прав Monobank зі сторони Д. Дубілета, адже й інтерфейс, і функціонал, і персонаж є об’єктами авторського права. Варто зауважити, що авторське право виникає та, відповідно, захищається з моменту створення відповідного твору та не потребує додаткової реєстрації.
Фактично, як тільки Monobank використав свій інтерфейс, дозволивши побачити його користувачам (клієнтам банку), такий інтерфейс не може використовуватися будь-ким без дозволу банку.
Тим, не менше, якщо відповідні об’єкти зареєстровані, захищати їх буде ще простіше. При цьому, міжнародне законодавство, зокрема Бернська Конвенція, дозволяють захищати авторське право по всьому світу (в країнах учасницях Конвенції). Тому те, що Monobank є українським необанком, а Leobank функціонує в Азербайджані, не є перешкодою для захисту прав першого.
Враховуючи вищевикладене, цілком правильними є дії юристів щодо надіслання Д. Дубілету претензії з вимогою припинити порушення авторських прав. Надалі, якщо такі порушення усунуті не будуть, варто очікувати на подання позову Monobank до Д. Дубілета щодо припинення порушення авторських прав банку та відшкодування завданої шкоди.
Щоправда, Дубілет вважає історію конфлікту з Monobank дещо комічною, адже до суду збирається подати позов не банк, не Fintech Band, не Універсал Банк, а приватна особа.
Тобто судом загрожує не компанія, яка володіє відповідними правами інтелектуальної власності, а приватна особа Людмила Шмальченко — колишній акціонер Fintech Band. І, судячи з усього, ніхто з Фінтех Бенд або Monobank її на ці дії не уповноважував.
Ще одна цікава деталь: у багатьох новинах пишуть про запущений судовий процес. Натомість виявляється, що акціонер планує просто подати заяву до британської поліції. Про це Дубілет написав у своєму телеграм-каналі.
Але якщо порушення все ж виявлять? У такому разі порушення авторських прав можна розглядати й у кримінально-правовому аспекті, тому ще одним зі способів захисту прав банку може бути ініціювання кримінальної справи проти Д. Дубілета.
Щоправда, Д. Дубілет може спробувати на свій захист заявити про відсутність порушення прав Monobank через різність клієнтів, оскільки клієнти першого знаходяться на території Азербайджану, а клієнти другого — в Україні.
Однак, така позиція є малоефективною і, сподіваюсь, що конфлікт буде вичерпано шляхом укладення договору, за яким буде врегульовано зміну інтерфейсу Leobank або порядок його використання зі сплатою на користь Monobank певної авторської винагороди (роялті).
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 224
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 9761
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 8753
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 8132
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 3922
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3901