Халепа нізвідки?
“Зі мною так не станеться”, “минеться”, “мене це не стосується” – хибні аргументи недалекоглядного підприємця
Вести бізнес без договору – це те ж саме, що сідати на борт літака без кисневої маски. Чи займатися екстремальними видами спорту без страховки.
Підготовка та аналіз договору здається деяким підприємцям, а особливо початківцям, зайвим клопотом. Однак скажу вам як адвокат, буде більше клопоту, якщо не підписувати письмову угоду взагалі. Або якщо юридична вичитка договору ігнорується на перших етапах співпраці.
Тому розповім вам, як перевірити договір з партнером (підрядником чи співвласником бізнесу), як знаходити підводні камені в угоді та як уникнути шахрайства в договорі.
Для чого потрібен договір?
Найбільша помилка власника бізнесу – вважати договори суто формальністю та будувати ділові відносини на довірі. Укладання договору з бізнес-партнером – це захист своїх прав у спірних ситуаціях і подушка безпеки на майбутнє.
Договір потрібен, навіть якщо ви співпрацюєте чи будуєте спільний бізнес із добре знайомою людиною (родичем, другом, членом сім’ї). Адже від ризику втратити свою справу чи отримати неякісні послуги не застрахований ніхто.
Підприємці часто думають “зі мною так не станеться”, “минеться”, “мене це стосується”, однак потім шкодують, що не підписали угоду з підрядником, замовником чи бізнес-партнером. Або що не провели аудит договору, запропонованого контрагентом.
Письмові угоди слугують підтвердженням здійснення операцій для податкових органів і банків. Ви зможете довести, що отримали кошти на рахунок легально та не боятиметеся фінмоніторингу і податкових перевірок.
Суди беруть до уваги письмовий договір як доказ співпраці та звертаються до його положень при вирішенні спору. Наприклад, у спірних ситуаціях про застосування форс-мажорних обставин судді перевіряють, який саме порядок повідомлення контрагента про форс-мажор прописано в угоді. І якщо не дотриматися цього порядку, сторона втрачає можливість посилатися на форс-мажор (Постанова Касаційного господарського суду Верховного суду від 31.08.2022 у справі № 910/15264/21).
Тож складання та перевірка договору – це ваша відповідальність як підприємця та юридичний захист у бізнесі.
Як правильно скласти договір?
Щоб договір вважався укладеним належним чином, важливо, щоб у ньому містилися всі істотні умови, які передбачені законодавством. Наприклад, для договору надання послуг – предмет (яка саме послуга надається), строк і ціна.
Обов’язково перевіряйте також контрагента: знайдіть інформацію про нього у відкритих джерелах. А саме у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, ФОПів та громадських формувань, реєстрі судових рішень, реєстрі боржників тощо. А ще краще – довірте перевірку юристу зі спеціалізацією на договірне право.
Також при складанні важливо врахувати всі ризики в договорі. Раджу згадати всі проблемні ситуації, з якими ви раніше стикалися в роботі. Наприклад, клієнт дав дуже велику кількість правок для графічного дизайнера при роботі з логотипом. Тому в угоді варто чітко прописати, які зміни та виправлення будуть за додаткову оплату. А якщо довіряєте юридичний супровід договору адвокатові, обов’язково опишіть всі труднощі з вашого досвіду, щоб запобігти таким же ситуаціям на майбутнє. А ще краще розробіть бриф, який можна помістити в додатку.
Ретельна перевірка умов співпраці має значення. Тому рекомендую уважно перечитувати всі пункти, щоб не пропустити деталі. Особливу увагу звертайте на форму договору, яка передбачена законодавством (письмова чи з нотаріальним посвідченням), інакше договір буде визнано недійсним.
Юридична безпека угоди – гарантія спокійної співпраці.
Чи варто укладати договір зі співвласником вашого бізнесу?
Саме партнерські відносини і договори визначають подальшу долю бізнесу. Навіть якщо це спільна справа із другом, родичем, чоловіком чи дружиною, без письмової угоди не обійтися.
На жаль, досить часто близькі люди перед стартом ігнорують договори та юридичний супровід бізнесу. А потім змагаються, хто головний, бо не поділили ключові функції чи фінанси у спільній справі. Та ризикують втратити бізнес.
Або стикаються із ситуацією, коли особисті відносини впливають на ділові. Наприклад, був випадок, коли один зі співвласників української мережі ресторанів помер. І його родина пред’являла претензії іншому співвласнику за поділ фінансів.
Наведемо ще один приклад. Подружжя відкрило свій бренд одягу близько 10 років тому. А нині перебуває у процесі розірвання шлюбу. Автором колекцій була дружина, яка свого часу не приділила увагу юридичним документам. Як наслідок вона втратила свою частку у бізнесі та фінанси.
Тому варто складати партнерський договір навіть із найближчими та передбачити у ньому сценарій виходу з бізнесу кожного учасника. Бо інакше можна зруйнувати і дружбу чи родинні зв’язки, і спільну справу.
Що робити, коли контрагент надає договір на підпис?
Перш за все, не поспішайте підписувати та ретельно вичитайте. А найкраща опція в такому випадку – перевірка договору юристом таконсультація перед підписанням. Раджу звертатися до професіоналів, якщо ви не розумієте конкретний пункт, та як він вплине на ваш бізнес, або сумніваєтеся у змісті. Краще виявити небезпеки в договорах, провести переговори та замінити окремі положення до старту співпраці, або взагалі відмовитися від неї.
Читайте договір між рядків
Від ризиків у бізнесі не застрахований жоден підприємець. А із договором всі екстраординарні ситуації будуть розгортатися за передбаченим заздалегідь сценарієм. Тож не ігноруйте укладання угод на початку будь-яких співпраць та читайте кожен пункт між рядків. А також заручіться підтримкою та фаховою порадою юриста. І тоді вам не доведеться млосно розводити руками, потрапивши в чергову халепу. Пастку краще передбачити, ніж опісля шукати шляхів, аби вибратися з неї.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13662
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 5625
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5612
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 5031