Шість кроків до стабілізації курсу
За підсумками 2015 року маємо: значний дефіцит державного бюджету, зростання зовнішнього боргу, дворазова девальвація гривні, інфляція на рівні 43,3% – що є максимум за останні 20 років! – і рецесія більш як 11%. У цьому році, експерти прогнозують інфляцію
Запідсумками 2015 рокумаємо: значнийдефіцитдержавногобюджету, зростаннязовнішньогоборгу, дворазовадевальваціягривні, інфляціянарівні 43,3% – щоємаксимумзаостанні 20 років! – ірецесіябільшяк 11%. У цьому році, експерти прогнозують інфляцію на рівні20-25%, при цьому НБУзаявлено 12%.
Голова НБУ неодноразово заявляла, що Національний банк переходить достратегії гнучкого інфляційного таргетування (FIT – Flexible InflationTargeting), і що тепер регулятора не цікавить курс національної валюти.
Чому ж це не виходить?
Рішення, у першу чергу, полягає у підвищенні ефективності державноїекономічної політики у сфері монетарного регулювання.
Результатом впровадження виваженої монетарної політики буде сприяннярівноваги грошового ринку, а відповідно зниження інфляції, забезпеченнявалютної стабільності, поступове економічне зростання та зниження рівнябезробіття населення. І вже на другому етапі буде ефективне таке "милесерцю" – гнучке інфляційне таргетування.
Заходи монетарної політики є необхідними у такій послідовності (правильначітка послідовність – дуже важлива):
1. З метою управління ліквідністю банківськоїсистеми необхідно, у якості основного інструменту управління, розвинутивикористання операцій РЕПО на відкритому ринку.
На днях Нацбанк оптимізував інструменти управління ліквідністю банківськоїсистеми, зокрема, кредити овернайт, операції прямого РЕПО та кредитирефінансування строком до 90 днів, що надаються за допомогою проведеннятендерів.
2. Визначити, у якості проміжної цілі управлінняліквідністюбанківської системи, ключову ставку монетарної політики (UKRON),рівень якої буде цільовим для ставок міжбанківського ринку.
Зараз такою є ставка за депозитними сертифікатами овернайт НБУ. Однак вона єнеобґрунтовано високою і, враховуючи специфіку операцій постійного доступу,відповідно, не працює на мотивацію банків до кредитування, створює профіцитліквідності.
Для зниження невизначеності та формування позитивних очікувань учасниківринку варто розробити графік оголошень рівня ключової ставки.
3. Розширити коридор процентних ставок комерційних банків.
З метою знищення бар'єрів для максимального функціонування міжбанківськогоринку, а також стимулювання кредитної активності банків, необхідно вивестиоперації постійного доступу НБУ із розряду конкуренто привабливих. З цієюметою, після початку активної фази виконання пунктів 1 та 2, необхіднорозширити коридор процентних ставок за операціями постійного доступу: ставки задепозитними сертифікатами овернайт – знизити, а ставки за рефінансуваннямовернайт – підвищити.
4. Після активізації роботи міжбанківського ринку іподолання його фрагментації необхідно впровадити заходи політикиобов'язкового резервування та створення помірного структурногодефіциту ліквідності у банківській системі, для забезпечення керованостіпроцентних ставок монетарним регулятором.
5. Розробити і впровадити інструменти та операціїмонетарної політики для стимулювання кредитування реального сектору економіки.Для цього необхідно розробити середньострокові інструменти та схемирефінансування банків, зокрема середньострокових депозитнихсертифікатів НБУ.
Такі заходи є необхідними для мобілізації надлишкової ліквідності, яка заразвикористовується для спекулятивних операцій, та перенаправлення її в реальнийсектор економіки через механізми структурного рефінансування.
6. Послабити валютні обмеження. Стимулювати поверненнявалютної виручки в Україну – для цього впровадити план заходів разом з урядом.
Другий етап – гнучке інфляційне таргетування – розробляється тільки зврахуванням результатів першого етапу та особливостей наявного економічногорозвитку.
Необхідність впровадження змін у монетарній політиці – очевидна. ПроектСтратегії монетарної політики на 2015-2018 роки розроблений.
Однак його реалізація потребує прискорення та об'єднання зусиль Нацбанку,ВР, кабміну та президента.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13663
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 5770
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5706
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 5351
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199