Стартує ленд-ліз для України
1 жовтня у США набувають чинності положення закону про ленд-ліз для захисту демократії в Україні (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act Of 2022).

Сьогодні, 1 жовтня, у США набувають чинності положення закону про ленд-ліз для захисту демократії в Україні (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act Of 2022).
Майже піврічна затримка з запуском програми, призначеної для зміцнення оборонних можливостей нашої країни та захисту цивільного населення, пояснюється просто – саме в жовтні в США починається новий фінансовий рік.
До 30 вересня для США була пріоритетною саме безпекова допомога Україні, яка є безоплатною, тобто, за яку пізніше Україні не потрібно буде повертати кошти. Вона надходила у рамках Ініціативи оборонної допомоги Конгресу та програми президентських повноважень (фінансування йшло з резервного фонду, а це відповідна процедура погодження, голосування і т.п.).
На виконання цих програм якраз і був виділений пакет грошової допомоги у сумі 40 мільярдів доларів, більш як половина з яких припадає саме на військову допомогу та супутні витрати.
Натомість ленд-ліз – програма, якою повністю керує президент США. Відтепер Білий дім зможе надавати Україні зброю, техніку, боєприпаси, товари подвійного призначення та різну необхідну продукцію (від палива до продуктів харчування) за прискореною процедурою без погодження виділення коштів на ці потреби Конгресом США.
Новий закон США про ленд-ліз для захисту демократії в Україні має наступний принцип: те, що використано чи знищено – не оплачується.
Мета ленд-лізу полягає в тому, щоб отримати ідеї та інформацію й пришвидшити виробництво та наростити більше потужності на промисловій базі, оскільки США та союзникам доведеться підтримувати Україну зброєю після того, як закінчаться її власні запаси.
Згідно із законом, ленд-ліз може бути також використаний для допомоги іншим союзникам США в регіоні (насамперед, країнам Східної Європи). Отже, протягом 2022-2023 фінансових років уряд Сполучених Штатів може надавати або передавати в оренду предмети оборони уряду України чи урядам країн Східного флангу НАТО, щоб допомогти зміцнити їхню обороноздатність, захистити їхнє цивільне населення від можливого вторгнення або триваючої агресії з боку збройних сил РФ.
Як зазначав міністр оборони України Олексій Резніков, станом на початок вересня остаточна концепція і деталі ленд-лізу ще були невідомі.
Резніков зазначив, що "були різні моделі" ленд-лізу: в одному випадку йшлося про звичайний кредит, як під час Другої світової. Водночас міністр прогнозував, що для України буде інша модель, але розкривати деталі не став.
Міністерство оборони США влітку розглянуло близько 1300 пропозицій від 800 компаній щодо нового інноваційного озброєння, а також промислових можливостей, які ці компанії могли б розробити та виготовляти для України, щоб допомогти їй у боротьбі з російськими окупантами.
Одним з ключових критеріїв для відбору нових виробничих контрактів є термін їх виконання, оскільки Вашингтон шукав потенційні постачання в діапазоні від 30 днів 180 днів. Пентагон також просить виробників детально описати, на якому типі повітряної, наземної чи морської платформи можна розгорнути їхню зброю та чи є в них вже щось у виробництві.
Протягом вересня Міноборони США мало визначитись, яку спрямованість матиме ленд-ліз, що зрештою може призвести до виробництва зброї як для України, так і для збройних сил США в середньостроковій перспективі.
Вочевидь, знати напевно, що саме нам поставлять, коли, і на яку суму – наразі неможливо: з міркувань безпеки ця інформація потрапляє у публічний простір в досить урізаному вигляді та пост-фактум.
Будемо сподіватись, що саме потужна робота ленд-лізу, з урахуванням поточних потреб України, докорінно змінить ситуацію щодо переозброєння ЗСУ в найближчі роки та створить міцні передумови для деокупації нашої території.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 204
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 188
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 179
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 138
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 113
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 6250
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 6234
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6209
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 5691
-
Reuters: США і РФ обговорюють, як відновити постачання російського газу в Європу
Бізнес 3262