Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів
Штучний інтелект трансформує закупівлі, оптимізуючи процеси й знижуючи витрати, зокрема в Україні, впроваджуючи рішення для бізнесу.
Штучний інтелект (ШІ) став не просто трендом, а необхідністю для сучасного бізнесу, зокрема, у сфері закупівель. Завдяки автоматизації, прогнозуванню та аналітиці ШІ відкриває нові горизонти для оптимізації процесів та зниження витрат. Але як саме ця технологія трансформує закупівельну галузь і що це означає для України?
Світові компанії активно впроваджують штучний інтелект у закупівельні процеси. Ось кілька яскравих прикладів:
1. Оптимізація ланцюга постачання
Наприклад, компанія Kinaxis допомагає фармацевтичним компаніям уникати перебоїв. Їхні рішення дозволяють прогнозувати дефіцит ліків, коригувати виробництво та швидко шукати альтернативних постачальників.
2. Аналіз витрат
ШІ автоматично аналізує історичні дані, класифікує витрати та генерує звіти. Це дозволяє компаніям ідентифікувати можливості для економії та приймати стратегічні рішення. Наприклад, Google використовує подібні алгоритми для оптимізації власних закупівель.
3. Автоматизація переговорів і контрактів
Мрія кожного закупівельника, яка втілюється у життя просто на наших очах) ШІ автоматично створює контракти, перевіряє їх на відповідність політикам компанії та навіть бере участь у переговорах.
Так, у McDonald's оголосили про багаторічне глобальне партнерство з Google для впровадження технологій ШІ та хмарних сервісів у тисячах ресторанів по всьому світу. Метою є автоматизація процесів, що допоможе зменшити збої в роботі, спростити завдання для команд та прискорити обслуговування клієнтів. Очікується, що це призведе до покращення якості обслуговування та підвищення ефективності операцій. Подивимось, але мені відомі дуже позитивні приклади того, як впровадження ШІ може не лише оптимізувати процеси, а й мати відчутний фінансовий ефект.
Google Cloud наводять приклад великої виробничої компанії, яка мала труднощі з ідентифікацією можливостей для зниження витрат через складність та об’ємність даних про закупівлі. За допомогою ШІ вони автоматизували аналіз історичних даних про витрати, сегментували закупівлі за категоріями й розробили звіти для стратегічного планування. Система також виявляла надмірні витрати та пропонувала більш ефективні сценарії закупівель. Як результат було виявлено можливості для економії на суму $12 млн за рік. Автоматизація аналізу скоротила час на підготовку звітів на 80%, дозволивши команді зосередитися на стратегічних завданнях.
ШІ вже потроху імплементується і закупівельних відділах України.. Я вважаю, що ця технологія має величезний потенціал для трансформації як державного, так і приватного секторів. Мене дуже надихає приклад Медичних закупівель України, які стали взірцем з імплементації цифрового бізнес-рішення та прозорості. Впевнена: удосконалення тут продовжаться й далі.
Тож, чи потрібно закупівельникам взаємодіяти із ШІ вже зараз?
Однозначно — так. Ось чому:
1. Попит на знання росте. У 2023 році кількість вакансій, пов'язаних із ШІ, зросла на 116%. Лідери — P&G, Colgate-Palmolive та Nike.
2. Винагороди за ініціативність. Більше 48% компаній винагороджують співробітників за впровадження інновацій на базі ШІ.
3. Перспективи кар’єрного росту. Компанії, як-от Walmart, вже впроваджують програми навчання для співробітників, які хочуть розвивати компетенції у сфері ШІ.
Як впровадити ШІ у свою роботу?
1. Почніть з малого. Використовуйте чат-боти для автоматизації обробки заявок або спробуйте системи прогнозування витрат.
2. Інвестуйте в навчання. Курси з базових навичок роботи з ШІ — доступні та корисні. Ніхто не вимагає, щоб ви стали програмістом, але розуміння основ допоможе у впровадженні.
3. Залучайте експертів. Якщо не знаєте, з чого почати, зверніться до професійних консультантів (наприклад, до нашої команди!). Ми допоможемо адаптувати найкращі практики для вашого бізнесу.
Штучний інтелект — це не просто технологічна інновація, а стратегічний інструмент, який вже зараз впливає на глобальні ринки закупівель. За даними Zero100, 90% великих компаній вже експериментували із впровадженням ШІ в ланцюги постачання, а 68% очікують значного зменшення витрат на запаси. Водночас понад 36% вважають, що ця технологія знизить витрати на матеріали, а 30% прогнозують скорочення транспортних витрат на "останню милю".
Для України ШІ може стати каталізатором змін у всій економіці: від боротьби з корупцією в закупівлях до оптимізації бізнес-процесів у приватному секторі. Проте успіх залежить від того, наскільки швидко і активно ми адаптуємо ці інновації.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13661
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5599
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 5596
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 4984