Кредити МВФ - підрив незалежності
Замість того, щоб робити системні реформи, ми позичаємо і позичаємо, просто щоб не вмерти з голоду.
Менше, ніж за тиждень, до України з візитом прибуде місія МВФ, адже докінця року уряд планує отримати від МВФ додатково 1,3 мільярди доларів кредиту.Це при тому, що вже 1 мільярд тільки-но взяли.
Ми, напевно, єдина нація всвіті, яка риє собі боргову яму і щиро з того тішиться, розмахуючи лопатою надголовою. Так, це я про новий транш від МВФ, який влада позиціонує як видатнедосягнення. Знову беремо вборг. І знову під проїдання. Це все одно, що ви отримаєте в банку валютнийкредит на кілька закупок в супермаркеті та за тиждень все з’їсте, а чимповертати борг не знаєте. Політики, аналітики, експерти наперебій розповідають,що кредит від МВФ – це сигнал інвесторам. Ні, хлопці, це – принизливийкомпроміс. Подачка, щоб країна просто не розвалилася. У нашому благополуччініхто не зацікавлений, від України лише вимагається бути стабільною таконтрольованою, залишаючись буфером між цивілізованою Європою та дикою Росію. Ічерговий транш нам дали винятково для того, щоб цей буфер не луснув, як мильнабульбашка. Крім того, транш дали не просто так – «за гарні очі». Від Українивимагають збільшити пенсійний вік, знову переглянути та збільшити тарифи на газта опалення, «оптимізувати», а фактично – скоротити субсидії, дозволити продажземлі тощо. Усі ці антисоціальні рішення тільки підвищать градус напруги,оскільки майже 90% українців сьогодні вже ледве виживають.
Батько«Сінгапурського економічного дива» Лі Куан Ю, наприклад, ніколи не просив і неприймав позик у доларах. Він був упевнений, що валютні борги – це серйознийудар по незалежності Сінгапуру. Натомість Україна все глибше грузне в сипучихпісках кредитів МВФ: уже зараз наш борг перед зовнішніми кредиторами становитьпонад 50% ВВП країни, а саме – 43,4 мільярди доларів. Безперечно, є середекспертів і ті, хто керується здоровим глуздом і критикує політику накопиченняборгів. Так, наприклад, директор Центру досліджень постіндустріальногосуспільства Владислав Іноземцев зазначає: «Україна має стати найбільшим у світіофшором. Не варто сподіватись на гроші МВФ, краще розраховувати на ентузіазм іпідприємливість самих українців». «Милицями, на яких далеко не підеш», –називає кредити МВФ колишній Президент Грузії, а нині Голова Одеської ОДАМіхеіл Саакашвілі. І не погодитись із ним – важко. Замість незалежної,демократичної, суверенної держави ми виховуємо націю рабів і будуємо країну, вякій сім наступних поколінь із самого народження ставатимуть боржниками«міжнародних донорів».
Розумні люди і країни беруть кредити під реформи ірозвиток. Коли ці гроші вкрай необхідні, щоб закрити «діру» в державномубюджеті, поки країна переходить на нові «рейки». Немає нічого поганого вкредиті під системні глибинні реформи в державі. Але давайте не брехати,принаймні, самі собі – в Україні сістемні реформи не відбуваються. Нова системадержзакупівель ProZorro та нова патрульна поліція – це, звичайно, позитивнізміни, але це не системні реформи. Такі поодинокі позитивні зміни не здатніреформувати стару забюрокритизовану корупційну державну систему. Не так давно Прем’єр Гройсман заявив, що в Пенсійному фонді більше немає грошей, щоб платитипенсії. Це ще раз підтверджує, що кредит уряд взяв, щоб країна хоч якосьжевріла. Замість того, щоб, наприклад, зробити системну податкову реформу –значно спростити адміністрування податків та знизити податковий тиск, що далоби зростання економіки і, відповідно, збільшення надходжень в бюджет таПенсійний фонд, ми позичаємо і позичаємо, просто щоб не вмерти з голоду.Правильно було би брати кредит, щоб знизити податки для малого та середньогобізнесу, вивести з оподаткування людей із невисокими доходами, але при цьомузбільшити податки на розкіш та великі доходи. Це єдиний спосіб відновитиекономіку та зібрати кошти для виплати пенсій. Наразі ж, економіка занепадає, аподатки зростають для всіх. Тоді як влада продовжує позиціонувати набуттячергового непідйомного боргу, як досягнення. На пенсії грошей немає, а навиплату відсотків по кредитах є?
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13673
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 7233
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 6645
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199
-
Сто днів на відповідь: став остаточно зрозумілим дедлайн Трампа для Путіна
Думка 4194