Поліція нова, а кодекс про адміністративні правопорушення старий
З початком реформування системи МВС дедалі більше уваги привертає її перший крок, - патрульна поліція. І хоча утворення патрульної поліції відбулося ще не у всіх обласних центрах, патрульні поліцейські, там де вони вже є, виїжджають на виклики, затримують
З початком реформування системи МВС дедалі більше уваги привертає її перший крок, - патрульна поліція. І хоча утворення патрульної поліції відбулося ще не у всіх обласних центрах, патрульні поліцейські, там де вони вже є, виїжджають на виклики, затримують осіб, зупиняють і переслідують автотранспорт, притягують до відповідальності правопорушників. Все це добре. Але законодавство майже не змінилося. Кодекс про адміністративні правопорушення України, прийнятий ще Верховною Радою Української РСР 1984 року. І з часу незалежності в кодекс точково вносять зміни, а потрібно було б ухвалити повністю новий кодекс, де необхідно більш чітко та досконало визначити правові норми. Як вказано в статті 1 цього кодексу, завданням його є: охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Але дуже часто не можливо в повній мірі забезпечити охорону прав і свобод громадян, забезпечити дотримання цих норм окремими громадянами і в подальшому притягнути їх до відповідальності. Більше того «дірки» в кодексі дозволяють абсолютно спокійно уникати адміністративної відповідальності.
Окремої уваги заслуговують процесуальні питання. Так як порядок розгляду справ такої категорії, чи то суддями чи іншими уповноваженими на те особами, в кодексі взагалі майже не вказаний. Хоча на мою думку КпАП може мати дещо спільне з Кримінально-процесуальним та кримінальним кодексами. Це повинен бути такий собі кримінальний і кримінально-процесуальний кодекси, у «лайт» версії. Оскільки адміністративна відповідальність у деяких випадках має дуже тонку грань між кримінальною. Як наприклад стаття 173 КпАП (дрібне хуліганство) та стаття 296 КК (хуліганство), або стаття 44 КпАП ( незаконні виробництво, придбання, зберігання наркотичних засобів без мети збуту…) і стаття 309 КК (незаконне виробництво, виготовлення, зберігання наркотичних засобів без мети збуту…). А щодо процесуальних питань, то зазначу, що тільки стосовно оскарження рішення застосовується порядок визначений в кодексі адміністративного судочинства (частина 3 статті 288 КпАП). Стосовно ж розгляду справ про адміністративні правопорушення, то навіть фіксація самого процесу кодексом не передбачена. Окрім того, як що розгляд кримінальних проваджень підвідомчий тільки суду, то розгляд справ про адміністративні правопорушення може здійснюватись адміністративними комісіями, виконавчими комітетами судами і відповідно органами внутрішніх справ, державних інспекцій та іншими органами (стаття 213 КпАП).
Взагалі то було би дуже не погано як би законодавці прирівняли КпАП до КК і КПК, оскільки крім зазначеного в них багато спільного. Як наприклад захищати в справах про адміністративні правопорушення, та здійснювати захист в кримінальних провадженнях може виключно адвокат. Звичайно як що це не стосується ч.3 ст.288 КпАП, так як в зв’язку з відсутністю певних, визначених в КпАП норм, законодавець передбачив можливість використання деяких норм КАС, звичайно з урахуванням особливостей передбачених КпАП.
Закріплена в ч.3 ст.288 КпАП норма, в основному дестабілізує будь яку справу про адміністративне правопорушення яка оскаржується. Так як не тільки представники, захисники, а і навіть судді починають плутатися в нормах КпАП і КАС. Я вже навіть не кажу про пересічних громадян, які не є спеціалістами в області права, яким буває дуже важко пояснити в чому різниця між КпАП і КАС.
Враховуючи вказане, оскільки необхідність впровадження нового Закону, є очевидною, в наступному матеріалі обіцяю викласти основні проблемні питання кодексу, які потребують зміни або реструктуризації, та розкажу як уникають відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення використовуючи юридичні механізми та «дірки» в КпАП України.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13659
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5522
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 5373
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5198
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 4644