Що каже міжнародне право з приводу конфіскації активів російського центробанку?
Як конфіскувати заморожені активи центробанку росії
З точки зору міжнародного звичаєвого права порушене питання пов’язано із імунітетом кожної держави. Серед іншого - імунітету щодо її майна.
Вважається, що одна держава не може відібрати майно іншої проти волі останньої. У певних випадках, у відповідному порядку та за чітко визначених умов, так можна вчинити за рішенням міжнародної організації як то ООН. В такому разі можна сказати, що суверенна a priori держава підкорила себе власною волею додержанню відповідних правил. Але що робити, коли міжнародні інституції фактично не діють? Чи можуть інші держави відібрати активи агресора самотужки, кожна окремо чи разом?
Писані та звичаєві норми міжнародного права передбачають певні механізми реагування - контрзаходи та самозахист, у тому числі - колективні (солідарні). Підґрунтям для таких заходів є положення Статуту ООН, Статті про відповідальність держав за міжнародно-протиправні діяння (ARSIWA, 2001), що вміщують визнані звичаї міжнародного права.
Можна сказати, що кожна західна країна зазнала негативного впливу російської агресії та має право (та певною мірою навіть обов’язок) реагувати, зокрема, підтримуючи Україну як зброєю та фінансами, так і в інший спосіб. В межах реалізації вищезгаданих прав можуть вживатись заходи й компенсаційного характеру за рахунок агресора, що можуть бути спрямованими на підтримку та відновлення України.
Конкретні рамки для найбільш ефективної реалізації цих міжнародних принципів краще за все помістити у відповідні міждержавні угоди (з якомога більшою кількістю країн-учасниць). Для того, шо б реально відібрати більше 300 мільярдів активів російського центробанку, скоріше за все, потрібні будуть суттєві зміни й до національного законодавства кожної з цих країн-учасниць міжнародної угоди. Поки що тільки Канада запровадила необхідний закон, проте він ще не був застосованим на практиці. Після оголошення росіі державою-спонсором тероризму, потенційно з неї буде також з її майна буде знято суверенний захист за законодавством США. Континентальна Європа є більш консервативною, але російська загроза потребує трансформації у правосприйнятті.
Тож, міжнародне право пропонує інструментарій та необхідний арсенал засобів. Необхідно активно користуватись ним, формуючи нові (жорсткі та рішучі) принципи колективної (солідарної) відсічі агресії, аж до тлумачення обмеження суверенного імунітету на активи держави, щодо якої застосовуються колективні контрзаходи, а такі активи спрямовуються на компенсацію спричиненої агресором шкоди.
Це стане запорукою миру у майбутньому та дозволить Україні принаймні частково компенсувати втрати.
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв вчора о 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 2880
-
Розуміє Україну, чує Європу. Що потрібно знати про Келлога та його роль у переговорах
1949
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1758
-
Reuters: РФ може погодитися на використання Україною $300 млрд заморожених активів
Бізнес 1459
-
452 світанки в полоні. Історія захисника Маріуполя, який пройшов російські катівні
1274