Ціна "дешевого" газу
У парламенті останнім часом дедалі частіше лунає теза: тарифи на тепло для українців можуть бути вдвічі меншими. Свою думку політики аргументують тим, що «у нас не просто вистачає свого газу для населення, у нас є його профіцит».
У парламенті останнім часом дедалі частіше лунає теза: тарифи на тепло для українців можуть бути вдвічі меншими. Свою думку політики аргументують тим, що «у нас не просто вистачає свого газу для населення, у нас є його профіцит». На їх думку, тарифи можуть бути вдвічі нижчими, адже газ вітчизняного видобутку вдвічі дешевший.
Спробуємо розібратися. Відповідно до фактичного балансу надходження та розподілу природного газу по Україні за 2014 рік обсяг природного газу власного видобутку становить 20,5 млрд. куб. метрів. Обсяг газу, що споживається населенням, за даними балансу, становить трохи більше 15 млрд. кубометрів.
Позиція ґрунтується на збереженні традиційної методології формування цін на природний газ для населення, суть якої полягає в існуванні двох різних ринків природного газу та відповідно двох різних цін, які формуються на цих ринках.
Перший ринок - це ринок природного газу власного видобутку, де ціна газу як товару станом на 1 березня 2015 року становила, в середньому, 500 гривень за тисячу кубометрів, а кінцева ціна не може перевищувати 1200 грн. за тисячу «кубів». Відповідно, другий ринок - це ринок імпортного природного газу, на якому ціна газу як товару станом на 1 березня 2015 року становила 8900 грн. за тисячу кубометрів, а кінцева ціна - не вище 11 391,12 грн.
Не треба, як кажуть, і до ворожки ходити, щоб зрозуміти: у країні, де існує два ринки природного газу і, як наслідок, дві ціни на нього для різних споживачів, спокуса до побудови різноманітних корупційних схем дуже велика. Крім того, існування двох ринків природного газу не відповідає положенням Європейської енергетичної Хартії.
Але це лише частина головного болю, проте не весь біль. Бо такий підхід - формування ціни на блакитне паливо для населення винятково із обсягів природного газу власного видобутку породжують цілу низку системних хвороб.
Перша з них - недофінансування виробничих програм із стабілізації та нарощування видобутку вітчизняного природного газу і як наслідок, падіння його видобутку. Торік, наприклад, відповідно до фактичного балансу надходження та розподілу природного газу по Україні, обсяг газу власного видобутку зменшився порівняно з 2013 роком на 1 мільярд кубометрів.
Друга - відсутність стимулів до раціонального та економного споживання природного газу.
Третя - зловживання нецільовим використанням природного газу за «пільговою» ціною, про що часто повідомляють ЗМІ. Так, близько 6 млрд. кубометрів природного газу видобуто за договорами про спільну діяльність та розподіл продукції, які в подальшому реалізуються промисловості. Загальний обсяг реалізації природного газу промисловості за 2014 рік становить 15,7 млрд. куб. м.
Нарешті, необхідність збереження низьких цін на природний газ для житлово-комунального господарства (як відомо, ресурс газу для ЖКГ формується за рахунок імпортного газу) призводить до хронічного дефіциту НАК «Нафтогаз».
Отож, необхідність створення єдиного ринку природного газу в Україні більш, ніж очевидна. Основними перевагами створення єдиного ринку газу стануть, зокрема, мінімізація впливу підвищення цін на імпортний природний газ на ціни для всіх категорій споживачів; фінансова стабілізація НАК «Нафтогаз України» (про яку говорять не один рік) шляхом акумулювання достатнього обсягу ресурсів природного газу за економічно обґрунтованими цінами; збереження достатнього рівня прибутковості газовидобувних підприємств для їх подальшого розвитку.
Залишається ще один аспект – соціальний. Для зменшення соціальної напруги та збалансування втрат державного бюджету на пільги та субсидії малозабезпеченим верстам населення було б доцільно сформувати ціну природного газу єдиного ринку - як середньозважене значення цін імпортного газу та газу власного видобутку. У світі багато країн, де успішно працює ідея щодо формування середньозваженої ціни на природний газ. Зокрема - Єгипет.
У результаті впровадження єдиного ринку природного газу реалізація природного газу споживачам, зокрема і промисловості, може здійснюватися за ціною близько 4,5 тис. грн. за тисячу кубометрів. Це, у свою чергу, підвищить конкурентоспроможність вітчизняної промисловості, яка нині переживає вкрай непрості часи.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13678
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 8370
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 7402
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199
-
Відмова США від участі в "мирному процесі" – це благословення
Думка 4154