Альтернативні джерела фінансування, як інструмент розвитку громад в Україні
Що робити в тому випадку, коли ресурсів в громадах не вистачає для підтримки місцевих підприємців?
Після проведення децентралізації в Україні та створення ОТГ, у громад на місцях з’явилася чудова можливість генерувати фінансові ресурси у вигляді податків та зборів й використовувати їх для локального розвитку. Завдяки цьому невеликі міста й села почали активно розбудовувати інфраструктуру, фінансувати у соціально-економічний розвиток тощо.
Проте слід зазначити, що далеко не всі новостворені ОТГ активно процвітають. Які основні причини? Відсутність додаткових джерел фінансування у містах, де немає достатньої кількості комунальних та приватних підприємств – платників податків.
Давайте на прикладі середньостатистичної Перещепинської ОТГ (Дніпропетровська область) проаналізуємо, з яких джерел може наповнюватися локальний бюджет? Такими можуть бути:Податкові надходження: податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості тощо.
- Офіційні трансферти – виділення коштів з фонду фінансової підтримки місцевого самоврядування громадам. Як це працює? Якщо, наприклад, в одній ОТГ є достатня кількість людей та підприємств для того, аби згенерувати необхідну суму грошей до локального бюджету, а в іншій – навпаки (відсутні джерела доходів), то основною ціллю держави повинна бути підтримка тих територій, у яких немає звідки брати фінанси. Це є чудовим інструментом горизонтального збалансування окремих бюджетів.
- Дотації.
- Субвенції з державних бюджетів.
- Неподаткові надходження тощо.
Як ми бачимо, якщо громади не в змозі забезпечувати себе самі, то держава повинна виступати джерелом їх фінансування.
Для адміністрації на місцях, звичайно набагато простіше постійно сподіватися на безкоштовні та безповоротні гроші. Проте чи буде їх достатньо? Звичайно що ні.
Основними джерелами доходу переважної більшості бюджетів є гроші, які надходять від сплати податку на прибуток та податку на доходи. Тому розвиток підприємництва в громадах повинен бути найпершим пріоритетом для кожного. Адже це, по-перше, спонукатиме створення нових компаній, які платитимуть податки на прибуток. А по-друге, забезпечить людей робочими місцями. Доходи громадян виростуть, а бюджет, у свою чергу, буде отримувати податок на доходи.
Проте що робити в тому випадку, коли ресурсів в громадах не вистачає для підтримки місцевих підприємців?
Частою проблемою, наприклад, в аграрному бізнесі є відсутність вчасного та достатнього фінансування аграріїв. Це призводить до нестачі грошей на закупівлю необхідного обладнання, на поповнення обігових коштів (що створює складнощі у своєчасності оплати постачальникам) тощо. Що відбувається далі? Все просто. Аграрії (або інші місцеві підприємці) звертаються до адміністрації громади з проханням про надання пільгового фінансування. А ті, між іншим, починають розповідати надзвичайно надихаючу промову про те, як все складно зараз, та як все буде добре у майбутньому. Проте результат завжди один і той же. Грошей в громадах немає.
Далі вони йдуть у банк та починають просити надати їм кредит на розвиток бізнесу. Якщо ж представники банківської установи помічають, що кредитний рейтинг підприємця низький, або ж клієнт не може надати весь об’єм необхідної документації, яка потрібна банку, то у фінансуванні просто відмовляють. А далі все відбувається за наступним сценарієм: у підприємства виникає значна заборгованість; кредитна історія погіршується ще більше; підприємство занепадає; втрачає можливість розвиватися та бути стабільним; люди втрачають роботу; громада втрачає надходження до бюджету.
І все це відбувається через те, що неналагоджена система розвитку МСП та фінансово-консалтингова підтримка бізнесу в громадах.
![Альтернативні джерела фінансування, як інструмент розвитку громад в Україні](https://wsrv.nl/?output=webp&url=%2Fpublic%2Fimages%2Fusers%2F6cbd02c394080e852232bc9a55acd325%2F2020%2F04%2F20%2F20200420185619-2786.jpg&w=700&we)
Фото: Мирослава Котюга. "Фінансування МСП в Україні". Пресконференція з представниками МСП та FinStream.
Державним органам влади у невеликих містах та громадах треба брати курс на співпрацю з фінансовими установами, які працюють з альтернативними джерелами фінансування. Саме небанківські установи – це ті цінні інструменти розвитку підприємництва в Україні, основною метою яких є саме розвиток бізнесу, а не генерація прибутку. Тому адміністраціям громад треба брати курс на кооперацію з такими фінансовими установами. Підписувати партнерські програми. Залучати консультантів. Планувати співпрацю у майбутньому. Розробляти програми, які спонукатимуть навчання бізнесової діяльності у невеликих містах.
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- Світ обирає силу або чому питання ОПК потрапили у фокус цьогорічного Давосу Галина Янченко 03.02.2025 14:16
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 257
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 93
- Справа на мільярд 91
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Окуповані території стали чорною дірою для Росії. Жахлива ціна війни для Путіна
3057
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 2714
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2172
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 1855
-
Операція "Чисте місто": НАБУ оголосило підозри за земельну корупцію в Києві
оновлено Бізнес 1810