Диявол в деталях. Чи може – в руді?
Повідомлення про падіння акцій української компанії може викликати не лише подив
Цікаво побачити в українському інформаційному просторі новину про падіння акцій компанії з українським корінням. В умовах широкомасштабного російського вторгнення та за хронічної відсутності в Україні ринку цінних паперів.
Мова про компанію Ferrexpo. Причина проста – співвласником цієї компанії є Костянтин Жеваго. Український бізнесмен з непростим досвідом співпраці з вітчизняною владою. Його гучно та пафосно затримали у грудні 2022 року на французькому курорті Куршевель за ордером Офісу генерального прокурора. Проте французькі суди, аж до Верховного Суду Франції протягом 2023 року винесли низку вердиктів про відмову в екстрадиції бізнесмена до України. Причина – політичні мотиви у переслідуванні Жеваго, які виявилися очевидними французьким суддям.
Цікаво, що події наступних місяців (хоча б у першому кварталі 2024 року) підтвердили, що персоналізований фактор у переслідуваннях підприємців присутній. Бізнесмени різного ступеня публічності ставали об’єктами спонтанної уваги з боку правоохоронних органів України. І, що особливо цікаво – часом ця увага зникала, мов роса на сонці спекотної днини. Тому ми розуміємо, частина з них вирішила не здіймати галасу, а «шукати спільну мову». Але були і ті, хто публічно чинив опір сваволі з боку «ефективних менеджерів».
Ситуація Костянтина Жеваго ускладнюється тим, що його родина володіє часткою телеканалу «Еспресо». Нагадаю, що два роки тому «Еспресо» разом з «Прямим» та 5-м свавільно викинули з цифрового мовлення в Україні, хоча закинути цим каналам антиукраїнську позицію не зміг би і найбільш прискіпливий український правоохоронець. Не допомогло це і популярності телемарафону «Єдині новини», проте це вже зовсім інша історія.
Жеваго, на відміну від багатьох українських бізнесменів, має в Україні активи, які не можна швидко забрати з собою. Це Полтавський ГЗК, у розвиток якого компанією Ferrexpo вкладено більше 3 мільярдів доларів. До речі, українському бізнесмену у компанії належить менше 50% акцій, про падіння курсу яких менше ніж на відсоток радісно повідомили в Україні. Решта – корпорації Black Rock з величезними фінансовими ресурсами та публічним впливом у різних країнах світу.
Цікаво, що з Ferrexpo принципово нічого нового не відбувається, адже бізнес, який став світовим брендом, намагалися віджати неодноразово. Причому найбільше зусиль до цього доклали так звані «лужніковські» - російська бізнес-група на чолі із близьким до Путіна екс-віце-спікером Держдуми рф Олександром Бабаковим. Нещодавно британські суди поставили остаточну крапку у цих намаганнях. Дуже синхронно після цього включилися українські можновладці і підконтрольні ним компанії-ноунейми, які вибивають із міжнародного бізнесу «борги».
Про залученість можновладців свідчать, зокрема, мільярдні суми застави, які вимагають українські правоохоронці у якості запобіжних засобів для директорів українських підприємств Ferrexpo. І саме через участь у процесі держави топ-менеджери Ferrexpo прямим текстом кажуть про те, що ціль влади – не з’ясувати свої стосунки із громадянином Жеваго, а взяти у заручники міжнародний бізнес. В умовах війни з росією це дуже небезпечна лінія поведінки.
Мораль описаного випадку надзвичайно проста: доки в Україні не відбудуться кардинальні зміни філософії влади, говорити про наявність інвестиційного клімату (та фондового ринку), посилення обороноздатності та позицій нашої держави на світовій арені можна буде всупереч, а не завдяки зусиллям держави. Диявол, як завжди, в деталях.
- Міцний крафт в Україні: як недосконале законодавство гальмує галузь Катерина Камишева 00:16
- Імпорт російського урану до Німеччини зріс майже 70%. Володимир Горковенко вчора о 22:07
- Чи є місце Ханукії в центрі Києва? Олег Вишняков вчора о 13:28
- Про газ для "чайників" Євген Магда вчора о 12:23
- Особливості аудиту земельних ділянок для успішної реалізації будівельних проєктів Ольга Сидорчук вчора о 11:39
- Витяг з держреєстру не є належним доказом самопредставництва в суді для юрособи Євген Морозов вчора о 09:35
- Як стати відомим адвокатом за 1 рік? Тетяна Лежух 02.01.2025 16:26
- Як українським трейдерам успішно працювати на біржі EPEX Spot Ростислав Никітенко 02.01.2025 12:29
- Синьо-жовтий прапор у Гаазі: як Україна змінює правила глобального правосуддя Дмитро Зенкін 02.01.2025 12:05
- Юридичні послуги у 2025 році: виклики, перспективи та етика професії Світлана Приймак 02.01.2025 10:00
- Стягнення на один і той самий предмет іпотеки в різні способи Євген Морозов 02.01.2025 09:48
- ПЗУ "Про ринок деревини" – найкраща робоча модель захисту вітчизняних деревообробників Юрій Дюг 02.01.2025 09:08
- Статистика 2024: Як форензик допомагає виявити фінансові злочини Артем Ковбель 02.01.2025 02:12
- О распаде (разделе, национализации) крупнейших мировых ТНК Володимир Стус 01.01.2025 22:56
- 5 причин, навіщо складати CELPIP у 2025 році? Олександра Смілянець 01.01.2025 12:25
-
Вартість електрики в Німеччині впала нижче нуля. Цей феномен трапляється дедалі частіше
Бізнес 104689
-
Кінець епохи. Що буде з мережею АЗС "Авіас"
Бізнес 86317
-
До України їдуть ракети Sea Sparrow. Що це за зброя і як для них адаптували радянські "Буки"
Технології 45501
-
"Пропускна здатність русла була майже нульова". Біля Києва розчистили річку за 11 млн
Бізнес 12706
-
У Вознесенську відновив роботу залізничний вокзал – фото
Бізнес 12433