Момент набрання законної сили ухвалою суду в цивільному процесі
В чинному ЦПК чітко не визначений момент набрання ухвалою суду законної сили. Цей строк опосередковано випливає зі змісту декількох норм кодексу. Так з якого ж моменту набирає чинності ухвала суду в цивільному процесі?
Ухваласуду є однією з форм судового рішення. Відповідно до ст.208 ЦПК судові рішення викладаються у формахухвал, рішень, постанов. Питання, пов'язані з рухом справи в судіпершої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питанняпро відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриттяпровадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках,передбачених ЦПК, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал. При цьому в чинномуЦПК не врегульований момент набрання законної сили саме ухвалою суду. Ст.223ЦПК регулює набрання законної сили саме рішенням суду. В той же час застосуваннязаконодавцем в одних і тих саме статтях кодексу терміну «судове рішення» та «рішеннясуду» дає підстави вважати, що ці поняття є ідентичними. Таким чином, враховуючи,що чинним кодексом не врегульований момент набрання законної сили ухвалою суду,можна зробити висновок, що на судові рішення, викладені у формі ухвал,розповсюджуються положення ст.223 ЦПК (Набрання рішенням суду законної сили). Це стосується тихухвал, які можуть бути оскаржені окремо від рішення суду по справі (переліктаких ухвал зазначено в ст. 293 ЦПК). Відповідно до ст.209 ч.6 ЦПК ухвали,постановлені в судовому засіданні, оголошуються негайно після їх постановлення.
При цьому слід розрізняти два видиухвал, що можуть бути винесені судом першої інстанції: 1) ухвали, які можутьбути оскаржені окремо від рішення суду, та 2) ухвали, що не підлягаютьоскарженню окремо від рішення суду. Вичерпний перелік ухвал, що можуть бутиоскаржені окремо від рішення суду, міститься в ст. 293 ч.1 ЦПК. Відповідно істрок набрання законної сили ухвалою залежить від того, чи належить вона допершого чи другого виду. Ухвали, що оскаржуються окремо від рішення суду,набирають законної сили відповідно до ст.223 ЦПК (тобто після закінчення строкудля подання апеляційної скарги), а ухвали,які не можуть бути оскаржені окремо від рішення, набирають чинності негайнопісля їх проголошення.
В Цивільному процесуальному кодексі моментнабрання рішенням законної сили пов’язується зі спливом строку на апеляційнеоскарження. Так, згідно із ст. 223 ч.1 ЦПК рішення суду набирає законної сили післязакінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. Уразі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набираєзаконної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Строк апеляційного оскарження ухвалисуду регулюється ст.294 ч.2 ЦПК, відповідно до якої апеляційна скарга на ухвалусуду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення.Тобто сплив строку на апеляційне оскарження (5 днів з моментупроголошення ухвали) надає судовому рішенню такої об’єктивної властивості як законна сила,яка обов’язкова для всіх без виключення осіб на території України (незалежновід їхнього процесуального статусу чи участі у справі). Відповідно момент набрання рішенням законноїсили ніяким чином не пов’язаний з моментом внесення судового рішення до Єдиногодержавного реєстру судових рішень.
В свою чергу, ч.2 ст.294 ЦПК зазначає,що у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує,апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.Дана норма вже встановлює суб’єктивнеправо сторони процесу чи зацікавленої особи на оскарження такої ухвали івідповідно пов’язує час отримання ухвали з можливістю поновлення апеляційнимсудом строків на апеляційне оскарження для конкретної сторони процесу і,відповідно, відкриттям апеляційного провадження (ст.297 ЦПК).
Таким чином, виходячи з системногоаналізу ст. 208, 209, 223, 294 та 297 Цивільного процесуального кодексуУкраїни, можна зробити висновок, що ухвала суду, як окрема форма судовогорішення, набирає законної сили після закінчення строку на апеляційнеоскарження, тобто через 5 днів з моменту її проголошення (для ухвал, що можутьбути оскаржені окремо від рішення суду). Неотримання стороною по справі ухвалита/чи подання апеляційної скарги після закінчення строку на апеляційне оскарження невідкладає момент набрання ухвалою законної сили, а є лише підставою дляпоновлення строку апеляційного оскарження та відкриття апеляційного провадженняапеляційним судом.
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 183
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 176
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 131
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 109
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
10738
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6086
-
Нове житло на межі зникнення. Що говорить статистика про кризу на ринку нерухомості
Бізнес 5812
-
8 травня. Чи можлива українська історія Другої світової
Думка 3554
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 3228