Навіщо Міністерству оборони власна антикорупційна "інквізиція"?
Замість того, щоб створити за міжнародними зразками військову поліцію з правом досудового розслідування військових злочинів, керівництво МО вирішило створити свій власний антикорупційний орган
Кілька днів тому у парламентському комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки заявили, що планують створити робочу групу для напрацювання законопроекту про військову поліцію. На перший погляд – цілком логічний законодавчий крок. Адже питання давнє і потребує вирішення. Ще з 2002 року в ЗС України існує Військова служба правопорядку (ВСП), яка слідкує за порядком в армії, дотриманням військовослужбовцями Статуту Збройних сил. У 2015 році законодавці замислились над реформуванням ВСП у Військову поліцію. Тоді й з‘явився відповідний законопроект №1805 від 21.01.2015, який пропонував сформулювати повноваження військової поліції. «Військова поліція — це військове правоохоронне формування, призначене для забезпечення правопорядку серед громадян України, які є військовослужбовцями, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів (далі — військовослужбовці), запобігання, виявлення кримінальних та інших правопорушень вчинених військовослужбовцями, а також працівниками та державними службовцями МО України і ЗСУ, їх розкриття і припинення, забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів, захисту прав і свобод військовослужбовців та військового майна від протиправних посягань, участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам та припиненні протиправних дій військовослужбовців і цивільних осіб на військових об'єктах".
Важливо, що законопроект №1805 планував наділити військову поліцію, окрім стандартних функцій, які притаманні їй у інших країнах світу, ще додатковими повноваженнями.Мова йде про досудове розслідування корупційних злочинів, вчинених державними службовцями та працівниками Міністерства оборони України та ЗСУ під час виконання ними службових обов’язків або в розташуванні військової частини чи на військових об’єктах.
Тоді громадськість та експертне середовище заявили, що в такому вигляді законопроект містить чималі корупціогенні фактори. Перший фактор міститься у наданні Міністру оборони України повноважень на свій розсуд визначати чисельність Військовоїполіціїта утворювати структурні підрозділи Військовоїполіціії. А ось другий фактор саме у наданні Військовій поліції права розслідувати корупційні злочини, скоєні працівниками Міністерства оборони, підрозділом якого є Військова поліція. Саме це стало основним «каменем спотикання», через який тоді законопроект так і не прийняли, а прийняття закону про військову поліцію відтермінували на довгі 4 роки.
Всі ці роки в сфері військової юстиції, в принципі, як і у всій правоохоронній сфері царює хаос та повне переплетення повноважень між органами. При цьому жоден з них не відповідає конкретно за той чи інший сектор.Тож що ми маємо?
По-перше, є НАБУ, яке згідно ч.5 ст.216 КПК має широкі процесуальні повноваження щодо досудового розслідування корупційних злочинів, в тому числі вчинених державними службовцями та працівниками Міністерства оборони України та Збройних Сил України.
По-друге, маємо ДБР, яке згідно ст.5 Закону «Про ДБР» має повноваження щодо розслідування військових злочинів.
По-третє, маємо ВСП, яка з 2012 року втратила повноваження щодо будь-якого досудового розслідування та практично стала звичайним підрозділом ЗСУ.
По-четверте, маємо проблему, що ДБР й нині повноцінно не запрацювало і по суті під час війни, військові злочини немає кому розслідувати. Тому цю функцію сьогодні намагаються виконувати: Національна поліція, СБУ, органи військової контррозвідки, Військова служба правопорядку ЗСУ.
Тут би новій законодавчій владі взятися за розум та почати виправляти помилки попередників. Але схоже йдуть також хибними стежками і ще більше заплутують структуру правоохоронної системи.
Кілька днів тому новий міністр оборони Загороднюк у власному інтерв‘ю заявив, що Міністерство оборони України подасть законопроект про створення військової поліції,яка… протидіятиме корупції в армії. Пряма мова Загороднюка: "Є всі органи, які необхідні для закриття питання. Ми подаємо закон про військову поліцію, сподіваємося, він пройде. Потрібна нова антикорупційна програма — її треба переписувати."
Замість того, щоб створити за кращими міжнародними зразками військову поліцію з правом досудового розслідування військових злочинів, керівництво Міноборони вирішило створити свій власний, підпорядкований тільки йому черговий антикорупційний орган? Інакше - навіщо туди приплітати повноваження у розслідуванні корупційних злочинів, коли є НАБУ?!
Дуже хочеться вірити, що все це лише заяви про «апетити» певних чиновників, які не будуть втілені у тексті реального закону про військову поліцію. І це вже завдання для профільного комітету Верховної Ради, в рамках якого і створюється аж ціла Робоча група по розробці цього законопроекту. В іншому випадку не уникнути поглиблення хаосу та конфлікту повноважень в антикорупційній та в цілому правоохоронній системі.
- Що зміниться із скасуванням Господарського кодексу України? Олеся Романенко 21:03
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 266
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 95
- Справа на мільярд 94
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 3007
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 2799
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2249
-
Верховний суд відмовився скасувати приватизацію Укртелекому
Бізнес 1818
-
Перший у світі вуглецевий танкер прибув до Норвегії. Він транспортуватиме CO2 на дно моря
Бізнес 1345