Новий Закон «Про ТОВ»: наслідки для власників та керівників (частина 2)
Що було запозичено з норм для «акціонерок» та що з цим робити Товариству з обмеженою відповідальністю
Якщо в ваші плани не входить розміщення акцій, то ТОВ - це зручна форма ведення бізнесу: мінімум бюрократії у вигляді систематичних зборів та комісій, відносна простота у врегулюванні відносин між учасниками, тощо. До того ж, ТОВ - комфортна організаційно-правова форма для бізнесу будь-якого об'єму. Але в новому законі зустрічається досить багато норм, запозичених із законодавства для "акціонерок", які характеризуються величезною кількістю різних формальностей. Розглянемо основні з них.
НАГЛЯДОВА РАДА ДЛЯ ТОВ
Наглядова Рада – це орган Товариства, який контролює та регулює діяльність Директора. Деякі власники вважають, що створення Наглядової Ради - це зайве навантаження на Товариство. З власного досвіду скажу, що таке враження часто виникає у тих, хто просто не уявляє, яким чином цей інструмент можна використовувати. В наш час практика створення Наглядової Ради вже стійко закріпилася в багатьох бізнесах і не є чимось надновим для більшості власників: новий закон лише нормативно закріпив питання створення і діяльності НР саме для ТОВ, адже до прийняття Закону доводилося задовольнятися лише розробкою аналогічних положень у статутах та постійно "з'ясовувати відносини" з державними реєстраторами з приводу законності тих чи інших норм статуту. Отже, за новим законом, Наглядова Рада для ТОВ - це група Учасників/Засновників цього ТОВ (чи інших осіб, встановлених Статутом), які активно беруть участь в управлінні Товариством, контролюючи дії Директора.
+ Створення Наглядової Ради не є обов'язковим. Проте не варто нехтувати цим інструментом: Учасники ТОВ можуть делегувати Наглядовій Раді частину повноважень Загальних Зборів для оптимізації процесу прийняття рішень. Так, Наглядовій Раді можна делегувати: затвердження внутрішніх положень (регламентів, порядків), призначення і звільнення Директора, схвалення правочинів, тощо.
+ Перелік повноважень, які можна делегувати Наглядовій раді - відносно обмежений: Наглядовій раді можна делегувати узгодження всіх тих питань, які не віднесені Законом до виключної компетенції Загальних Зборів Учасників. Тому можна не переживати, що Наглядова Рада буде виступати інструментом "узурпації влади" у Товаристві.
+ А для того, щоб бути упевненим в рівновазі компетенцій кожного органу Товариства - необхідно з розумом підходити до питання розробки статуту. Статутом можна передбачити особливий порядок діяльності Наглядової Ради, її компетенцію, склад, порядок формування та її ліквідацію.
- Оскільки Наглядова Рада - це фактично група Учасників/Засновників ТОВ (або інших осіб), яких винаймає Товариство для виконання певної управлінської роботи, то відносини між Товариством та кожним членом Наглядової Ради повинні додатково врегульовуватися відповідним договором: цивільно-правовим або ж трудовим (відповідно до КЗпП України).
ПОГОДЖЕННЯ ПРАВОЧИНІВ
Погодження правочинів (договорів, угод, контрактів, тощо) - це один з інструментів контролю засновниками поточної діяльності підприємства і, перш за все, інструмент контролю за діяльністю Директора. Наслідки прийнятих Директором рішень зачіпають не тільки інтереси засновників, а й впливають на стан бізнесу в цілому. Статутами ТОВ нерідко встановлюються обмеження повноважень Директора, що особливо актуально, якщо Директор Товариства - найнята особа. Як бачимо, погодження правочинів, як і створення Наглядової Ради - не є новою практикою для ТОВ. Прийняття закону лише нормативно закріпило можливість Товариства використовувати цей інструмент та встановила певні умови, які Товариству необхідно дотримуватися.
ЗНАЧНІ ПРАВОЧИНИ
Товариство може встановити особливий порядок погодження правочинів, в залежності від розміру такого правочину або інших критеріїв (значні правочини).
+ Погодження значних правочинів, розмір яких не перевищує 50% чистих активів Товариства станом на попередній квартал можливо тільки в тому випадку, якщо це передбачено Статутом. Таким чином, якщо не прописувати в Статуті обов'язкове погодження усіх правочинів Загальними Зборами Учасників ТОВ, то таке погодження не вимагається. Це перевага, скоріше, для ледачих :-)
! Але хочу ще раз звернути вашу увагу на наступне: якщо розмір правочину перевищує 50% вартості чистих активів Товариства станом на попередній квартал - вимагається обов'язкове погодження таких правочинів Загальними Зборами Учасників Товариства. При чому, таке рішення приймається виключно Загальними Зборами учасників такого Товариства, тож формальності щодо погодження таких правочинів не вдасться обійти шляхом делегування цих повноважень іншому органу (наприклад, Наглядовій Раді).
+ Можна прописати зручний для Товариства порядок погодження правочинів, враховуючи особливості діяльності конкретного ТОВ.
ПРАВОЧИНИ З ЗАІНТЕРЕСОВАНІСТЮ
Правочином з заінтересованістю визнається угода, яка укладається Товариством з будь-якою особою, яка так чи інакше пов'язана з самим Товариством (зацікавлені особи). Перелік таких осіб встановлено законом (афілійовані особи, посадові особи товариства та ін.).
+ Погодження таких правочинів можливо тільки в тому випадку, якщо це передбачено Статутом Товариства (другий бонус для ледачих).
+ Порядок погодження таких правочинів можна прописати в Статуті, з огляду на специфіку конкретного ТОВ.
+ Статутом можна розширити перелік зацікавлених осіб, який є в законі, враховуючи, знову-таки, специфіку конкретного ТОВ.
***
Наостанок нагадаю, що 13.03.2018 Президент підписав Закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Закон набирає чинності 17.06.2018, тому якщо ви не встигли підготуватися до нововведень, пам'ятайте: час швидко плине :-)
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- Світ обирає силу або чому питання ОПК потрапили у фокус цьогорічного Давосу Галина Янченко 03.02.2025 14:16
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 260
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 94
- Справа на мільярд 91
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Окуповані території стали чорною дірою для Росії. Жахлива ціна війни для Путіна
3078
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 2845
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2204
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 2132
-
Операція "Чисте місто": НАБУ оголосило підозри за земельну корупцію в Києві
оновлено Бізнес 1812