Очерком пера інвестиційний клімат в Україні може зійти на нівець: ВСУ
Мета статі: інформування співвітчизників про судову практику щодо інвестицій в новобудову та «тернисті» шляхи отримання право власності на довго омріяний об’єкт.
Мова підепро ПостановуВерховного суду України у справі № 6-2124цс15 від 10.02.2016 р., правовим висновком якої є:
- заправилами статті 392 ЦК України позов про визнання права власності може бутипред’явлено, по-перше, якщо особа є власником майна, але її право оспорюєтьсяабо не визнається іншою особою; по-друге, якщо особа втратила документ, якийзасвідчує її право власності.
Оскількивідповідно до статті 328 ЦК України набуття права власності – це певнийюридичний склад, з яким закон пов’язує виникнення в особи суб’єктивного прававласності на певні об’єкти, суд при застосуванні цієї норми повинен установити,з яких саме передбачених законом підстав, у який передбачений законом спосібпозивач набув право власності на спірний об’єкт та чи підлягає це право захистув порядку, визначеному статтею 392 цього Кодексу.
Такимчином, кульмінацією цієї Постанови, на мій погляд, є наступне:
1. «За змістом пункту1.4 договорів купівлі-продажу майнових прав позивач отримав лише право на набуття права власності, а не самеправо власності на нерухоме майно».
2. «Позивачка зазначала,що вона повністю оплатила вартістьмайнових прав; будинок, складовою частиною якого є спірна квартира, введено в експлуатацію 16 вересня 2011року, вона зверталася до відповідача з вимогою про виконання умовдоговору, у тому числі підписання акта приймання-передачі, однак жодноївідповіді від відповідача не отримала».
Такимчином, Суд посилаючись на ст.331 ЦК України, якою визначенезагальне правило, відповідно до якого право власності на новостворене нерухомемайно виникає з моменту державної реєстрації прав на нерухоме майно післязавершення будівництва та прийняття його в експлуатацію, скасував рішенняпопередніх інстанцій і остаточно відмовив позивачу у задоволені його позовущодо визнання право власності на новобудову.
Отже, Верховний суд Українипостановив, що суди, приймаючи до уваги ст. 331 ЦК України, не мають правовизнавати за Інвестором право власності на новозбудоване майно.
Тобто, якщо ви інвестували кошти в новобудову, то власником квартири Ви будите лише з моменту державної реєстрації правна нерухоме майно і лише після завершення будівництва та прийняття його вексплуатацію, а до цього моменту …
P.s. Намою думку, і нажаль, в Україні не діє положення Закону України «Про інвестиційну діяльність», ч. 5. ст. 7 зокрема якого передбачає, що інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об'єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торговельні операції на території України, відповіднодо законодавчих актів України.
P.s.s. Інвестор запам’ятай: перед укладанням такого видуугод обовязково отримайтеінформацію про забудовника: про його засновників, контрагентів, податковихзобов’язань, розміру статутного фонду, наявність у нього відповідних ліцензій,участь його у подібних господарських операціях, не буде і зайвим перевіритийого по всім наявним базам в т.ч. і по «Єдиному державному реєстру судовихрішень», а найліпше довірити цю справу професіоналам, які зберуть для Вас«досьє» на забудовника та зроблятьвідповідний правовий висновок.
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко 15.04.2025 10:41
- Індустріальні парки як інструмент економічного зростання регіонів та країни Дмитро Соболєв 14.04.2025 14:23
- Нація вбивць 362
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні 309
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 161
- Професії зникають, навички – у тренді 136
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 112
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 13423
-
"Скасувати "зелений" тариф – і ціни зростуть". Що робити з відновлювальною енергетикою
Бізнес 11655
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 10820
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9254
-
"Ганебний прецедент": українська студія звукозапису продублювала "Minecraft: Фільм" російською
Життя 6344