Навіщо в Україні звузили дороги
З першого вересня набрали чинності нові Державні будівельні норми щодо мінімально допустимої ширини смуги руху.
З першого вересня набрали чинності нові Державні будівельні норми щодо мінімально допустимої ширини смуги руху. У містах її звузили з 4 метрів до 2,75 метрів, а на дорогах, в залежності від рівня завантаження, з 3,5-3,75 до 3-3,5 метрів. Але навіщо держава пішла на цю новацію, і які результати вона може принести для автомобілістів.
В Україні вкрай гостро стоїть проблема безпеки руху. На дорогах щорічно гине набагато більше людей, ніж в європейських країнах з набагато більшим рівнем автомобілізації. Тільки за перші шість місяців 2018 року в Україні в ДТП загинуло близько 1240 людей.
Одна з головних причин даної статистики – це зовсім не стан доріг. Правильніше буде сказати, що залежність між станом доріг і смертністю часто зворотна від очікуваної. Чим більше на дорозі ям, тим менше людей гине в результаті ДТП, і навпаки. Тому що погана дорога робить те, чого не робить відсутня культура водіння – змушує водіїв бути уважними та дотримуватися адекватного швидкісного режиму.
Дуже часто українські автомобілісти ігнорують обмеження швидкості. Це відбувається як в містах, так і за межами населених пунктів. В даному випадку, простежити осмислену мотивацію водіїв до порушень досить важко. Пікова швидкість 100-110 км/год в місті не дасть жодного відчутного виграшу за часом на відрізках в 4-20 кілометрів, тому що автомобіліст все одно в середньому буде їхати від 20 до 40 км/год. Причина цього – велика кількість світлофорів і трафік. З іншого боку, отримувати гострі відчуття, якщо вся справа в них, можна набагато цікавішим і менш небезпечним способом. Навіть банальний картинг напевно змусить людину відчути більше емоцій, ніж перевищення швидкості в міському режимі. Не кажучи вже про стрибки з парашутом.
За великим рахунком, людина їздить швидко несвідомо, і робить просто тому, що може. В умовах Києва легко уявити автомобіль, який ввечері мчить одним з мостів. Однак дуже складно уявити собі машину на швидкості в 90-100 км/год вдень на Подолі. Тому що в другому випадку водій, вимушений пробиратися вузькою смугою,яку залишили припарковані по обидва боки автомобілі, зовсім не захоче гнати.
Приблизно така ж логіка стоїть за ідеєю звуження смуг. Перебуваючи в умовах обмеженого простору, водій стає більш уважним. А його природна реакція у відповідь на обставини, що склалися буде полягати, в тому числі, у виборі адекватного швидкісного режиму, здатного забезпечити підвищену безпеку руху всім учасникам. У свою чергу, збільшення концентрації автомобілістів на дорозі, а також зниження швидкості руху, не дуже сильно знизять пропускну здатність доріг. В принципі, це буде близько 95-97% від поточних значень. А коли ми приберемо ДТП, які трапляються через необережність і гальмують трафік, то де-факто пропускна здатність ще й збільшиться.
Проте, тут потрібно не забувати ще про один чинник. На більш вузьких смугах вже не вийде роками не завдавати розмітку, як це трапляється в деяких українських містах. Інакше ефект вийде прямо зворотний від очікуваного – навіть знизивши швидкість, водії все одно будуть частіше потрапляти в ДТП через очевидну неможливість щомиті не тільки керувати транспортним засобом, а й уявляти собі відсутню розмітку. А в ті моменти, коли уява двох водіїв не співпаде, виникне ризик нехай навіть не дуже серйозного, але все ж ДТП. Таким чином, очевидно, що нові більш вузькі смуги – це правильний інструмент, але тільки в тому випадку, коли він буде доповнений якісним утриманням доріг.
З іншого боку, в новій ширині смуг не варто шукати якогось радикального джерела економії коштів під час дорожніх робіт. Підрядник все одно буде використовувати ту саму кількість техніки, і максимум, на чому він заощадить – це на кількості матеріалів у зв'язку з потенційним зменшенням обсягу робіт. Плюс важливо розуміти, що при дорожньому будівництві від 30 до 50% кошторису зазвичай стоять різні штучні споруди, і на їхню кількість звуження смуг також не вплине.
Ще одне питання – чи не можна тепер замість 3 смуг робити, наприклад, по 4, і тим самим збільшувати пропускну здатність доріг. Найімовірніше, ні. Справа в тому, що навіть збільшення кількості смуг на певній магістралі навряд чи вирішить проблему трафіку і заторів. Адже найчастіше вони виникають не на прямих довгих ділянках, а в місцях так званих «вузьких шийок». Таким місцем може бути лівий віднесений поворот, невдало продумане перехрестя і так далі. Значить, навіть якщо ми підведемо до вузького горлечка більш інтенсивний трафік, він все одно не зможе виїхати звідти швидше. Більш того, цілком ймовірно, що більша кількість смуг ще й погіршить ситуацію – при невирішених проблемах, приріст трафіку на 10-20% знизить середню швидкість пробки у 2-2,5 рази і, як результат, подовжить час у дорозі.
Звуження смуг покликане вирішувати важливу задачу – збільшувати безпеку руху на дорогах, створюючи водіям умови, в яких вони просто не захочуть перевищувати швидкість. Спочатку несвідомо, а потім вже за звичкою, українські автомобілісти будуть переймати необхідність дотримання адекватного швидкісного режиму в місті і за його межами. Хоча остаточні висновки можна буде робити вже після широкого впровадження новації – коли у нас будуть цифри, і можна буде порівнювати, наскільки звуження смуг поліпшило ситуацію безпосередньо на практиці.
- Енергоефективність для багатоповерхівок: інвестиції в енергію, які окупляться Христина Ліштван 16:42
- Експорт української продукції в Азербайджан зріс на 15,1% за 10 місяців 2024 року Юрій Гусєв 14:30
- Підстави для виселення при зверненні стягнення на предмет іпотеки Євген Морозов 14:16
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг 07:32
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов вчора о 14:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда вчора о 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 23.11.2024 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно Любов Шпак 23.11.2024 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 23.11.2024 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 23.11.2024 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 22.11.2024 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 22.11.2024 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 22.11.2024 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Час затягувати паски 335
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними 164
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників 145
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю 85
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні 77
-
Чоловіки, які прийшли на підприємство і були заброньовані після 18 травня, втратять бронь
уточнено виправлено Бізнес 9500
-
В Україні фальсифіковані до 25% молочних продуктів: голова Спілки молочних підприємств
Бізнес 7518
-
7 країн світу, які платять іноземцям за переїзд до $90 тисяч: деталі
Життя 3898
-
Найвища гора Західної Європи та найефектніша гора Франції: неперевершений Монблан — фото
Життя 3834
-
Працевлаштовані після 18 травня можуть бути заброньовані за новим порядком: роз'яснення
Бізнес 3551