Продовжуємо ділитись враженнями від Пленуму ВССУ по речових правах
Продовження попередньої публікації щодо постанови Пленуму ВССУ від 7 лютого 2014 року № 5
...
2. "Організації, які не є юридичними особами, не можуть матимайна на праві власності"
Цілком логічно уявити, що коли організація не є юридичноюособою, вона не має (як юридична особа) на праві власності майна. Вона взагаліяк така не є учасником цивільних відносин (ст.2 ЦК), оскільки не є анісамостійною юридичною особою, ані публічним утвореннями, а може лише в такомусенсі розглядатись крізь призму правового статусу відповідних фізичних чиюридичних осіб. В такому разі майно може належати тим фізичним особам(юридичним особам), що входять до організації, та які беруть, у разінеобхідності, участь безпосередньо у цивільних відносинах.
3. «Оскільки згідно з чиннимзаконодавством суд вирішує спори співвласників щодо розпорядження чикористування майном, то не слід розглядати як неправомірне позбавлення прававласності присудження грошової або іншої матеріальної компенсації за частку успільній власності за наявності умов, передбачених пунктами 1– 4 частини першоїта частини другої статті 365 ЦК, якщо її неможливо виділити або поділити майнов натурі чи спільно користуватися ним»
Здається, суд спробував вказати, щомають мати місце відразу всі умови, перелічені у п.п. 1-4 ч.1 ст. 365 ЦК. Та цей логічно: позбавлення права власності це виключний захід, для цього мають бути«залізні» підстави та відсутність адекватної альтернативи. Але, як було справедливо вказанов ході обговорення цього питання (http://forum.liga.net/Messages.asp?did=245825),це не в повній мірі відповідає обов’язковим до врахування висновкам ВерховногоСуду України (далі - ВСУ) (http://www.scourt.gov.ua/clients/vs.nsf/0/2AA377E25BF7AB42C2257BAA00421C15?OpenDocument&CollapseView&RestrictToCategory=2AA377E25BF7AB42C2257BAA00421C15).
ВСУ вказує: «Для припинення права особи на частку успільному майні необхідно встановити наявність будь-якої з обставин, передбачених пп. 1-3 ч. 1 ст. 365 ЦК України,за умови, що таке припинення не завдастьістотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї, а такожпопереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду (постановаСудової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 15 травня 2013р. у справі № 6-37цс13)».
Тобто, ВСУ достатньо лише однієї з трьох умов, перелічених у пп.1-3 ч.1ст.365 ЦК + умова, вказана у п.4 ч.1 цієї статті. Таке прочитання статтівиглядає дещо дивним (здається, неподільність речі і те, що спільне володіння ікористування майном є неможливим є не взаємозамінними, а взаємодоповнюючимипідставами).
Проте, остаточну «крапку» у цьому питанні, враховуючи позицію ВСУ, всеж поставити не вдасться.
....
- Порядок розгляду скарги щодо порушення містобудівних норм: алгоритм та приклад Павло Васильєв 13:54
- На росії існує лише одна церква - це терор Володимир Горковенко вчора о 22:44
- Чому в Україні судять військових так, ніби війни немає? Валерій Карпунцов вчора о 14:32
- Ритейл уже не про полиці: нова екосистема бізнесу Олег Вишняков вчора о 13:13
- Про обопільну вину у справах ДТП та страховку Світлана Приймак вчора о 11:48
- Чому досі немає легших бронежилетів для ЗСУ: історія марнотратства та байдужості Дана Ярова вчора о 11:46
- Чому водень потребує політики, а не лише технологічного прориву? Олексій Гнатенко вчора о 11:13
- Як аграрний бізнес стає жертвою рейдерства і як цьому запобігти Сергій Пагер вчора о 09:08
- Відсутність доходу як підстава для звільнення від сплати судового збору: судова практика Арсен Маринушкін вчора о 08:39
- Мінфін проігнорував вимоги громадськості підвищити акциз на ТВЕН Артур Парушевскі 29.05.2025 18:58
- Підроблені документи: правовий компас Дмитро Зенкін 29.05.2025 16:47
- Хрестоматія винахідництва. Системно-синергетична методика Вільям Задорський 29.05.2025 14:43
- Кібербезпека: до яких викликів готуватися у 2025 році Андрій Михайленко 29.05.2025 14:12
- Як реалізувати переважне право купівлі частки ТОВ? Альона Пагер 29.05.2025 11:36
- Кенселінг як штучний контроль Михайло Зборовський 28.05.2025 13:21
- Рівність у регламентах, асиметрія на практиці: дебютні уроки конкурсу в апеляцію 1156
- Чому в Україні судять військових так, ніби війни немає? 200
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 146
- Оцінка доказів в аудиті та кримінальному процесі: точки дотику з точки зору ШІ 140
- Експертне дослідження шахрайських схем: практичні аспекти для адвокатів 138
-
Рейтинг країн за тривалістю життя у 2025 році: лідери, аутсайдери та розрив у десятки років
Інфографіка 10132
-
Нове житло на межі зникнення. Що говорить статистика про кризу на ринку нерухомості
Бізнес 8898
-
Україна оголосила, що не виплатить понад $665 млн власникам ВВП-варантів
Фінанси 7286
-
Тест на дорослість: щоб кожна дитина була бажаною. Розвінчуємо міфи про планування сім'ї
Спецпроєкт 6689
-
Вибори у Польщі – аборти, повії та наркотики. Чи збереже новий президент підтримку України
4156