Лютий для Лукашенка
Чим загрожує Україні агресивна риторика Лукашенка?
Надмірна активність білоруських військових у прикордонні України спричинила «гірчичник» від українського МЗС. Наші дипломати порадили білоруським сусідам не виконувати російські накази та припинити недружні дії.
У заяві українського МЗС показово було проігноровано наявність у системі влади Олександра Лукашенка, який понад 30 років перебуває біля стерна держави. Це – політичне рішення, проте події всередині Білорусі ближчим часом будуть розвиватися у логіці прийдешніх президентських виборів у країні, яка не приховує статусу російського сателіта.
Організація колишніх силовиків BELPOL повідомила, що команда Лукашенка планує провести президентські вибори 23 лютого 2025 року. Змінювати час проведення виборів для Лукашенка не вперше, він взагалі поводиться з законодавством країни немов мала дитина з незрозумілою іграшкою. Останній тиждень лютого обраний невипадково, адже 23 лютого як дату створення Червоної армії у Білорусі відзначають разом з Росією. Проте це далеко не єдиний резон.
Маємо розуміти, що прийдешні президентські вибори у Білорусі суттєво будуть відрізнятися від кампанії 2020 року, коли поєдналися фактори активізації громадського суспільства на фоні протидії пандемії ковіду та зацікавленість Кремля у псуванні нервів Лукашенку висуванням та активністю різних кандидатів. З того часу Путін у кілька дій передав Лукашенку титул «останнього диктатора Європи», зосередившись на ролі розпалювача найбільшої в сучасному світі війни. Російсько-українська війна біля білоруського кордону є вагомим фактором можливої дестабілізації, проте поліцейський апарат Лукашенка має наміри впоратися, зокрема, через показові затримання та судові процеси над мінімально нелояльними співгромадянами. Тут необхідно пояснити: зараз за кордонами Білорусі перебуває кілька сотень тисяч її громадян, вони у масі своїй підтримують контакти з родичами та друзями всередині країни, однак уявити каталізатор нових протестів наразі складно. Значна кількість політичних в’язнів, драконівське законодавство та потужна російсько-білоруська пропаганда не дають підняти голову опонентам Лукашенка всередині країни.
Відтак вкрай сумнівно, що протягом наступних місяців у Білорусі з’являться кандидати, спроможні кинути виклик Лукашенку (лідери білоруських демократичних сил мають у пасиві заочні вироки про позбавлення волі на кілька президентських каденцій, тому повернутися до Білорусі не зможуть). Статисти на виборах, вірогідно, з’являться, але вони не будуть відігравати визначальної ролі. Заміна Лідії Єрмошиної на посаді голови Центрвиборчкому на Ігоря Карпенка носить ритуальний характер, вона не призведе до несподіваної демократизації процесу виборів.
Згадаємо і про сезонний фактор. Плошча-2010, коли силовики затримали одразу сімох колишніх кандидатів у президенти, відбулася у грудні. З того часу режим Лукашенка суттєво посилився технічно. Водомети та інша спецтехніка, якою керують особисто віддані режиму силовики, можуть стати навіть попереджувальним фактором наприкінці зими. Білоруське суспільство має надто невеликий досвід створення організацій громадянського спротиву (хоча він є), щоб розраховувати на легку перемогу над режимом.
Прагнення провести президентську кампанію якнайшвидше пояснюється і намаганням уникнути негативного впливу Росії на білоруську економіку. Білоруські підприємства нині охоче виконують російські замовлення, постачають звичайне та авіаційне паливо, демонструють готовність бути союзниками Кремля. Проте одна справа заробляти на війні, і зовсім інша – брати у ній безпосередню участь.
Наскільки може бути реалістичним фактор «невеликої переможної війни» у майбутній кампанії Лукашенка? Він розуміє, що надмірної войовничості у білорусів після 24 лютого 2022 року не додалося, і попри бравурні заяви про наміри роздавати зброю населенню ані додаткових бойових навичок у військових, ані самопожертви у населення не додалося. До речі, росіяни «по-братськи» витягували протягом цих 900 днів з Білорусі техніку та боєприпаси. Так, білоруси відомі партизанським досвідом часів Другої світової, однак протягом останніх років намагалися позиціонувати себе як «нація ІТ». Для стимулювання активності у цьому питанні потрібна потужна провокація, і це розуміють ті, хто цікавиться білоруським порядком денним.
Проте не варто відкидати ще один фактор: можливість рейду спецназу для захоплення Чорнобильської та/або Рівненської АЕС. Кремль помітно нервується через наближення українських підрозділів до Курської АЕС, тому намагатиметься отримати додаткові важелі тиску на світову спільноту. Використання «ядерних аргументів» - перевірений метод, а Лукашенко – перевірений партнер.
Є ще один вагомий стримуючий фактор у питанні масштабної активізації білоруської армії: низка стратегічних об’єктів білоруської промисловості перебуває у зоні досяжності української артилерії та БПЛА. Стримуючим фактором зараз є відсутність стану війни, в іншому випадку і Мозирському та Новополоцькому НПЗ, і машинобудівним підприємствам буде непереливки. А це – разом з фактором потенційної загибелі білоруських військових внаслідок бойових дій навряд чи посилить позиції Лукашенка. Кремль його штовхає на війну з Україною з очевидною метою: отримати у Мінську ще більш керованого керівника країни. Чи можливо це? Цілком. Лукашенко помітно втомлений численними вихляннями під тиском Москви, і прискорення процесу проведення президентських виборів виглядає як ва-банк.
На початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україні, одним з головних плацдармів якого стала територія Білорусі, мені неодноразово доводилося попереджати: втягнення білоруських військ у війну стане трагедією для багатьох білоруських сімей та надовго зіпсує білорусько-українські відносини. Вони і сьогодні не ідеальні, швидше жевріють, ніж розвиваються, що лише підкреслює потребу у демократизації Білорусі. Але ключ від змін у Білорусі, на жаль, перебуває у Кремлі.
Що мають робити у цій ситуації сусіди Білорусі? Насамперед потрібно активізувати співпрацю у межах Люблінського трикутника, узгоджувати позиції. Білоруським демократичним силам, розпорошеним по різних країнах, доведеться консолідуватися для захисту інтересів Батьківщини. Маємо стежити за риторикою та гардеробом Лукашенка: чим більше буде стилю «мілітері», тим більше шансів на негативний розвиток подій. Маємо розуміти: безпосереднє втручання Білорусі у війну проти України остаточно перетворить країну на «російський балкон» у центрі Європи з усіма негативними наслідками.
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський вчора о 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус вчора о 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський вчора о 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик вчора о 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський вчора о 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін вчора о 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський вчора о 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13436
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 13041
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5173
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4568
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 4458