Проблеми та можливості, пов’язані з послугами Facility Management для лікарень в Україні
Як аутсорсинг послуг може змінити систему охорони здоров’я: виклики, досвід і перспективи розвитку
Лікарні – це унікальний клієнт, який вимагає зовсім іншого підходу, ніж, наприклад, офіси чи промислові підприємства. Медичні заклади працюють у середовищі, де точність, гігієна та швидкість реагування безпосередньо впливають на здоров’я та життя пацієнтів. Незважаючи на те, що обслуговування медичних закладів є дуже відповідальним завданням, на Заході вже багато років існує великий попит на спеціалізовані послуги з управління об'єктами (Facility Management), особливо в сферах прибирання та дезінфекції, прання білизни, технічного обслуговування будівель та харчування для пацієнтів.
Причини, чому інтерес до теми аутсорсингу послуг в Україні зріс лише в останні кілька років, на мій погляд, багатогранні та випливають із соціально-економічної, правової та культурної ситуації в країні.
Першою і необхідною умовою аутсорсингу в лікарнях є відповідна структура управління та забезпечення стабільних джерел фінансування. В Україні реформи медичної галузі, які б дозволили використовувати аутсорсинг, почалися безпосередньо перед війною, тобто відносно нещодавно.
Десятиліттями управління українськими лікарнями здійснювалось за старішими організаційними моделями, у яких усі допоміжні послуги, такі як прибирання та кейтеринг, були невід’ємною частиною структури закладу, а фінансових ресурсів для закупівлі зовнішніх послуг практично не було. З іншого боку, не було компаній, які б пропонували спеціалізовані послуги з урахуванням високих стандартів, необхідних для лікарень (наприклад, дотримання санітарно-епідеміологічних норм).
Наразі у зв’язку з реформами ринку охорони здоров’я керівники лікарень все більше визнають переваги модернізації системи управління закладами та змінюють підхід до аутсорсингу.
Перш за все, аутсорсинг дозволяє медичним закладам зосередитися на своїй ключовій місії – догляді за пацієнтами, а виконання побічних процесів передається спеціалізованим компаніям. Завдяки цьому лікарня може повною мірою використовувати ресурси свого медичного персоналу, якому не потрібно залучатися до управління допоміжними процесами. Послуги з прибирання, які виконуються професійними командами, гарантують дотримання суворих стандартів гігієни, а також оптимізацію витрат.
Цей підхід, який вже давно став звичним у розвинених країнах, де аутсорсинг у лікарнях приносить відчутні переваги, все частіше використовується і в країнах, що розвиваються. Це свідчить про його ефективність та універсальність.
Однак існують також серйозні проблеми, з якими зіштовхуюються лікарні, які ніколи раніше не користувалися зовнішніми послугами FM.
Першою перешкодою є українське законодавство про державні закупівлі (наприклад, система PROZORRO), яке накладає жорсткі вимоги на процес відбору зовнішніх компаній. Зазвичай ці процедури є трудомісткими та складними, що часто відлякує лікарні від використання аутсорсингу, особливо коли лікарня не має досвіду створення технічного завдання в рамках тендерної процедури та створює все з нуля. Крім того, система дозволяє обирати постачальника послуг лише на календарний рік, а це означає, що якщо тендер завершиться в червні, договір діятиме лише 6 місяців, тобто до кінця року. Це є великим недоліком для ринку, що розвивається, оскільки він фактично блокує можливість інвестувати в технології та сучасні рішення, оскільки термін надання послуг є занадто коротким щодо необхідних фінансових витрат. Наприклад, в Польщі були можливі 3-річні контракти, що спонукало компанії з управління об'єктами (FM) інвестувати в сучасне обладнання. Завдяки амортизації протягом 3 років, лікарні могли одразу отримати переваги від нових технологій без значного збільшення витрат.
Аутсорсинг, на мою думку, помилково вважається дорожчим за внутрішні служби. Аргументом на користь цієї думки є необхідність для лікарень сплачувати додатковий податок на додану вартість (ПДВ), який виникає при передачі послуги зовнішньому виконавцю. Однак варто зазначити, що професійні компанії сплачують ПДВ, тоді як малі фізичні особи-підприємці, часто створені спеціально для виконання таких послуг, хоча формально є дешевшими, зазвичай не мають необхідного досвіду, інвестиційних можливостей та відповідальності за якість послуг.
Але якщо дивитися ширше, лікарні, які фінансуються з державного бюджету, можуть дозволити собі платити ПДВ, тому що субпідрядник послуг повертатиме цей податок до бюджету, з якого фінансується лікарня, тож у підсумку виграє вся система, оскільки якість послуг збільшує сектор охорони здоров'я, а ПДВ у розрізі всього бюджету виявляється нейтральним.
У свою чергу, оцінюючи внутрішні витрати на надання тієї чи іншої послуги та роблячи висновок, що «дешевше зробити це самостійно», лікарні найчастіше враховують лише прямі витрати працівників, які надають послугу, наприклад, прибирання та обладнання, необхідне для її виконання оминаючи непрямі витрати на управління всім процесом, які, як показує статистика, зазвичай складають приблизно 18-25% в цьому сегменті.
Якщо правильно розрахувати витрати, аутсорсинг майже завжди є більш оптимальним рішенням, звідси його величезна популярність у високорозвинених країнах.
Існує також категорія проблем, пов’язаних із відповідальністю та недовірою до зовнішніх постачальників послуг. Він ґрунтується на переконанні, що під час аутсорсингу існує ризик виникнення труднощів у забезпеченні відповідальності за помилки, наприклад, недбалість у прибиранні чи приготуванні їжі, що може безпосередньо вплинути на здоров’я пацієнтів, тоді як власний персонал легше контролювати. На практиці це виглядає зовсім інакше.
Професійна компанія з управління об'єктами (FM) зазвичай має не лише стандарти та процеси контролю якості послуг, але й страхування цивільної відповідальності, яке покриває можливі збитки. Звичайний працівник лікарні несе лише особисту відповідальність за свої провини, а за інші порушення відповідає сама лікарня.
Підсумовуючи, незважаючи на певні труднощі, впровадження аутсорсингу послуг FM у лікарнях України, як це було зроблено в Польщі та інших європейських країнах, безумовно, створить додаткову вартість для всієї системи охорони здоров'я.
Це відкриває можливості для вдосконалення роботи лікарень, поліпшення умов для пацієнтів та персоналу, а також підвищення ефективності управління медичним закладом.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева вчора о 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський вчора о 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер вчора о 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 251
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 191
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 184
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 19314
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 11373
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 11231
-
Прохідницький щит для будівництва метро в Києві привезуть на початку 2026 року
Бізнес 4908
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 4625