Зміст ініціативи президента щодо скасування подвійного громадянства
У суспільстві давно існує хибна думка про те, що Конституцією України та Законом України «Про громадянство України» забороняється мати подвійне громадянство.
Президентськийзаконопроект № 6175, безумовно, викликав чималий суспільний резонанс, оскількистосується він, як відомо, проблеми подвійного громадянства в Україні, а саме –його унеможливлення. Дійсно, на сьогоднішній день це питання, з огляду на його політичнезначення, потребує нагального вирішення. Тому потрібно детально розглянутизапропонований Президентом України законопроект.
У суспільстві давно існує хибнадумка про те, що Конституцією України та Законом України «Про громадянствоУкраїни» забороняється мати подвійне громадянство. Так, в обохнормативно-правових актах зазначається про принцип «єдиного громадянства», якийполягає в тому, що на території нашої держави діє лише одне громадянство. Адалі вже у згаданому Законі мова йде про те, що в разі набуття громадяниномУкраїни громадянства (підданства) іншої держави, у правових відносинах зУкраїною він визнаватиметься лише громадянином України. Тобто, мається на увазіте, що громадянин України може мати хоч безліч інших громадянств чи підданств. Алев тому ж Законі України «Про громадянство України» зазначається, що однією зпідстав для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянстваіншої держави. Відповідно, такого роду законодавча колізія й уможливлюєбіпатризм в Україні.
Тому на основі даної проблеми та зогляду на конкретні випадки розкриття відомостей щодо наявності в окремихполітиків декількох паспортів і виникла потреба у внесенні законопроекту №6175. Але, безумовно, одразу ж з’явилися критики такого кроку. Наприклад, багатохто вважає, що цим документом буде нівельовано право громадян на змінугромадянства. Якщо детально проглянути законопроект, то можна зрозуміти, що цеабсолютно не так, оскільки в ньому не йдеться мова про скасування чи обмеженняможливостей добровільного переходу з громадянства України в інше. Також існуютьдумки, що законопроект запроваджує процедуру позбавлення громадянства України.Це теж не є істинним, оскільки в документі не містяться зміни до ст. 17 ранішезгаданого Закону, в якій зазначається перелік підстав припинення громадянстваУкраїни. До нього, на даний момент, належать лише вихід та втрата.
Президентський законопроект, перш завсе, спрямований на врегулювання саме процедури втрати громадянства України внаслідокнабуття громадянства (підданства) іншої держави. У документі пропонуєтьсявизначення чітких термінів здачі іноземного паспорта в разі отриманнягромадянства України або поновлення в ньому. Далі вже відбувається конкретнадеталізація підстав для втрати громадянства України з огляду на набуттягромадянства (підданства) іншої держави.
Отже, законопроект № 6175 помилкововважати таким, що обмежує чи звужує права громадян України. Перш за все, вінмає коригуючий характер, оскільки покликаний врегулювати цілу низку існуючихнеточностей в інституті громадянства України. Безумовно, документ має значнуполітичну роль, оскільки він закладає початок боротьби зі значною кількістюпаспортів на руках в окремих народних депутатів та державних чиновників. У тойже час у даному законопроекті не передбачено внесення змін до ст. 2 ЗаконуУкраїни «Про громадянство України» в частині пояснення принципу єдиногогромадянства, оскільки саме в ній і міститься вказівка на можливість біпатризмув Україні. Безумовно, планується, що вразі прийняття даного законопроекту існування подвійного громадянства в Українібуде підірвано. Але врегулювання вище зазначеної деталі не було б зайвим уконтексті загальної логіки запропонованих змін.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 21554
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21284
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 8054
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 7821
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7721