Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
16.12.2015 08:45
Київ vs Відень: комунальний марафон
Чому в Україні безперервно дорожчають послуги ЖКГ?
У Відні, де я прожив тривалий час, нині активно знижують ціни на електроенергію (а також і на воду, і на опалення). Воно й зрозуміло – енергетика в цілому дешевшає. Дешевшає природний газ і нафта, а відтак дешевшає мазут, який використовують на теплоелектростанціях. До того ж, австрійці роблять все від них залежне, аби мінімізувати втрати енергії. Отож, економія плюс інтеграція у загальноєвропейський тренд знижених тарифів дають на виході значне фінансове полегшення для пересічного споживача.
В Україні все навпаки. Скільки б не падала ціна на нафту в світі, в нашій країні тарифи на електроенергію вперто лізуть вгору. 50,09% всієї виробленої електроенергії у нас припадає на АЕС, 42,73% – на теплоелектростанції та теплоцентралі, решта – на ГЕС. А ТЕС працюють на газу і на мазуті приблизно у співвідношенні «50 на 50». І все одно ціни зростають. І не тільки на тепло. Росте ціна й на холодну воду – й не тому, що в Україні обмілілі ріки, а тому, що дорожчає електроенергія, необхідна для подачі цієї самої води.
Отож, чому дорожчає електроенергія, а не залишається – як мінімум – у все тій же ціновій категорії?
У статті 12-тій закону «Про електроенергетику» сказано, що ціну на електрику для побутових потреб населення встановлює Нацкомісія з регулювання енергетики і компослуг (НКРЕКП). Встановлювати тарифи на електроенергію і газ має право виключно ця структура. Більше того, завдяки рішенню парламенту, з червня 2015-го НКРЕКП не потрібно узгоджувати зміну тарифів з місцевою владою. Раніше питаннями тарифікації займалася Нацкомісія регулювання електроенергетики.
Отож, НКРЕКП має карт-бланш на встановлення цін. Запам’ятаємо цей момент.
Йдемо далі. Ціна на електроенергію в Україні складається із власне ціни «продукту» та кошторису за його постачання. Приблизно 67,7% від загальної ціни – це ринкова вартість електроенергії, решта – плата за її передачу. Вартість газу як такого винесемо наразі за дужки. Немає сенсу переповідати, як ще будучи в опозиції до президента Януковича, теперішній прем’єр Яценюк обіцяв забезпечити українців дешевим газом власного видобутку. Зосередимось натомість на іншому: хто і як встановлює розцінки на таку статтю видатків, як «передача та постачання електроенергії»?
Слід зазначити, що в цьому питанні панує повна плутанина. Через абсолютну непрозорість діяльності суб’єктів природних монополій неможливо зрозуміти їхні реальні доходи та витрати. Це, в свою чергу, не дозволяє перевірити, наскільки сформовані ними тарифи є економічно обґрунтованими. Деталізація компонентів тарифу (його обґрунтування) здебільшого ніколи не покидає стін НКРЕКП. Роз’ясненням та комунікації з населенням належної уваги не приділяється, що лише породжує новий виток невдоволення споживачів.
Для останніх існує пояснення такого ґатунку: зростання тарифів обумовлено тим, що на даний момент вони економічно не обгрунтовані і не дозволяють покрити витрати держави на постачання електроенергії населенню. Відтак ціни на електроенергію мусять зростати – на горе споживачу. Втім, для останнього існує система субсидій, про яку варто було б написати окрему статтю. Отож, підводячи деякі проміжні підсумки. Попри те, що в світі дешевшає рідке паливо, в Україні дорожчають комунальні послуги, бо каменем спотикання є не стільки вартість цього самого палива, скільки ціна його постачання, яку одноосібно встановлює НКРЕКП, ні з ким і ні про що не радячись.
А тепер дозволю собі повернутися до Відня. Я обираю його за приклад тому, що знайомий з цим містом не як турист, а як його – хай навіть тимчасовий – мешканець. У царині надання житлово-комунальних послуг там панує повна ясність та прозорість. Містянам доводиться укладати лише два прямі договори. Перша угода – з таким собі аналогом «Київенерго» – Wien Energie. Компанія ця рекламує на своєму сайті «централізоване теплопостачання як сучасний, безпечний, чистий і зручний засіб обігріву». Саме в таку схему й укладалися стосунки споживача з цією компанією – все було сучасно, безпечно та зручно.
Аналогічним чином будувалися відносини й з установою, що звалася Die Abteilung Wiener Wasser – «департаментом віденської води». Віденський водопровід існує з 1873 року, ним подається найчистіша вода зі «снігових Альп», а про кожен «Plan von der Gurtelbaustelle und den Umleitungen» («план будівництва та ремонту») водопровідники завчасно повідомляють на муніципальному сайті. Зрозуміло, що про жодні «розкопки», які тривали б місяцями, допоки оголені труби не проіржавіють остаточно, тут навіть й мови нема.
Що стосується газу, то угоди на його постачання не було, бо будинки, в яких довелося жити мені, не споживали газу. Натомість вони, звісно, потребували інших послуг – вивозу сміття, прибирання, догляду за територією та зеленими насадженнями. Проте укладання договорів з відповідними компаніями вже не було головним болем кожного окремого орендаря. На індивідуальному рівні вирішувались лише питання води та енергопостачання. Далі діяв домовласник – саме він винаймав потрібних спеціалістів.
Згадуючи роки у Відні, я абсолютно не можу уявити собі ситуацію, коли б Wien Energie або Die Abteilung Wiener Wasser без жодних пояснень причин ставили споживача до відома про чергове підвищення тарифів. Вони сповіщають якраз про зворотне – про зниження цін на свою продукцію. Причому є ще одна характерна відмінність від української ситуації: у Відні чим більше ти споживаєш електроенергії, тим менше за неї платиш – так діє принцип оптових цін. В Україні ж все з точністю до навпаки.
Якщо ситуація з встановленням та регулюванням тарифів на електроенергію та інші видатки ЖКГ найближчим часом в Україні не зміниться (а вона, вочевидь, таки не зміниться), «Київенерго» (і не тільки воно) матиме й надалі нагоду жалітися на колосальні борги від населення. (Станом на 1 грудня 2015-го ці борги наблизились до 900 мільйонів гривень, повідомляє монополіст). Особливо враховуючи те, що у 2016-му на українців чекає чергове підвищення тарифів, яке триватиме протягом всього наступного року, а також протягом 2017-го.
Існує простий принцип загальнолюдського співжиття: щоби щось отримати – треба й самому дати людям необхідні їм речі. Просто брати і нічого не повертати натомість – це сутність нинішніх українських «реформ». От тільки чи дійсно вони є реформами?
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
Топ за тиждень
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 416
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 180
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
Популярне
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 17609
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 9978
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6467
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 4476
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916
Контакти
E-mail: [email protected]