Проблема перевантаження доріг: руйнівні наслідки для України
Порушення габаритно-вагових норм руйнує дороги, незважаючи на штрафи та блокування, проблема залишається гострою через нестачу ресурсів.
Одна з основних проблем, яка виникає через порушення габаритно-вагових норм під час здійснення вантажних перевезень, традиційно залишається деформація та руйнація доріг. Ця проблема виглядає катастрофічно, враховуючи те, що, наприклад, у 2024 році Уряд спрямував на ремонт та утримання доріг 17,1 млрд грн.
Для унеможливлення появи «перегрузів» на дорогах Міністерство розвитку громад та територій проводить ряд запобіжних заходів. Так, крім WIM-систем, які забезпечують автоматичне зважування вантажного автотранспорту в русі в режимі 24/7, щодня фахівці регіональних підрозділів Укртрансбезпеки реалізують систему заходів, спрямованих на розв'язання питання попередження та недопущення подальшого знищення доріг.
Якщо говорити про Київ, то фахівці Відділу державного нагляду (контролю) у Києві Укртрансбезпеки під час рейдових перевірок на вулицях міста Києва та територіально прилеглих автомагістралях (тобто поза межами зони габаритно-вагового контролю), виявляють транспортні засобів з ознаками порушення габаритно-вагових норм.
«Полювання на перегрузів»
Щоб краще було зрозуміло, як саме візуально можна виявити порушника габаритно-вагових норм, надам декілька інсайтів. Так, серед видимих ознак перенавантаження відносяться просадка вузлів та перевищення вантажем «понад борти». Варто додати, що не менш поширеним «скритим» порушенням є відсутність товарно-транспортної накладної.
Далі сценарії розвитку подій можуть бути різними і залежить від ступеня усвідомлення водієм невідповідності його діяльності чинному законодавству. В разі згоди супроводу транспортного засобу до зони габаритно-вагового контролю, проходить процедура зважування. В цьому випадку складаються всі необхідні документи на автомобільного перевізника і відправника вантажу, що встановлюють факт правопорушення.
Якщо водій не погоджується із проведенням законної процедури перевірки транспортного засобу, тоді відбувається встановлення блокувального пристрою на колеса вантажівки, внаслідок чого всі адміністративні матеріали складаються на водія.
Так склалось, що останній варіант розвитку подій значно переважає попередній. Через небажання водіїв нести відповідальність за здійснення правопорушення поширеними є випадки неадекватної поведінки водіїв: фізична втеча з місця подій, відмова в наданні документів, пред’явлення підроблених документів. Звісно, водіям слід пам’ятати, що така поведінка не сприяє пом'якшенню ситуації, а навпаки збільшує відповідальність, адже та сама підробка документів карається додатковими штрафами. Крім того, трапляються випадки крадіжки «блокувальників», що також тільки ускладнює ситуацію як для водія, так і для перевізника, адже наявність складених адміністративних документів надає всю необхідну інформацію про підприємство. В будь-якому випадку, згідно з чинним законодавством, настає відповідальність у вигляді штрафів.
Масштаб проблеми
Проблема в тому, що хоч Київ посідає друге місце по країні за кількістю блокувань та супроводжень, не дивлячись на штрафи та руйнування доріг, «перегрузів» на дорогах України менше не стає.
Так, з початку року співробітники Відділу державного нагляду (контролю) у м. Київ Укртрансбезпеки склали понад 700 актів перевірок вантажного транспорту на орієнтовну суму штрафних санкцій понад 12,5 млн грн. Кількість винесених постанов про застосування адміністративно-господарчих штрафів у Києві відносно перевізників вантажів – 3729 шт на суму 35,77 млн грн.
Кількість винесених постанов про накладання адміністративного стягнення за порушення вимог оформлення та внесення відомостей до товарно-транспортної накладної в місті Києві – 35.
Дані щодо складених актів про блокування/розблокування транспортного засобу в місті Києві – 92. Загальна кількість прийнятих рішень про супроводження автомобільного транспорту засобу в місті Києві – 123. Складено матеріали для суду у кількості 32 шт.
За результатами перевірок можна простежити небажання водіїв співпрацювати із нашими співробітниками під час рейдових перевірок на дорогах та дотримуватися чинного законодавства. Окремої уваги заслуговує тенденція ігнорування чинного законодавства перевізниками. Ні завеликі штрафні санкції, ні блокування транспортних засобів не перешкоджають їм надалі порушувати правила габаритно-вагових норм.
На жаль, на сьогодні не вистачає кадрового ресурсу на виявлення порушників під час здійснення вантажних перевезень. Тому важливо ще раз нагадати про необхідність нарощування кадрових ресурсів та WIM-комплексів для унеможливлення появи перегрузів на дорогах країни.
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський вчора о 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський вчора о 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська вчора о 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв 30.06.2025 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко 30.06.2025 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 751
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 539
- Реформа "турботи" 254
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 184
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 125
-
Найдорожчі весілля в історії: 5500 дронів, верблюди й нескінченна розкіш Безоса, Амбані та Чарльза
Життя 58869
-
"Кремль втрачає контроль". Що означає конфлікт Росії з Азербайджаном
29991
-
"Гарантії безпеки" Кадирової представлять Україну на 61-й Венеційській бієнале: деталі
Життя 12881
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 12280
-
Гладка шкіра без зморщок: дев’ять продуктів, які містять велику кількість колагену
Життя 9929