Законопроект 1895: чи готові депутати відповідати за свої дії?
20 травня на порядку денному парламенту стоїть законопроект № 1895, який передбачає відповідальність народних депутатів за порушення вимог щодо особистого голосування. Ініціатори законопроекту - Лещенко Сергій, Єгор Соболєв, Мустафа Найєм, Ігор Луценко, С
20 травня на порядку денному парламенту стоїть законопроект № 1895, який передбачає відповідальність народних депутатів за порушення вимог щодо особистого голосування. Ініціатори законопроекту - Сергій Лещенко, Єгор Соболєв, Мустафа Найєм, Ігор Луценко, Світлана Заліщук та Анатолій Матвієнко. 20 травня покаже, наскільки депутати відповідальні перед виборцями та чи готові вони покласти край ганебній практиці кнопкодавства, що склалася в українському парламенті.
Голосування чужими картками – це те, без чого не можна було уявитипарламенти чи не усіх попередніх скликань. Восьме скликання, попри усі новіобличчя, не стало винятком. Кнопкодависьогодні є практично у кожній депутатській фракції, і лише представників фракції«Самопомочі» із чужими картками помічено не було.
Неособисте голосування в Україні здавалося цілком нормальною парламентськоюпрактикою, поки тема не набула медійного розголосу внаслідок кампанії РухуЧЕСНО у 2012 році. Критерій особистого голосування став одним із ключових уоцінці доброчесності народних обранців, яку здійснювали активісти ЧЕСНО.
«Верховна рада – не консерваторія». Із таким закликом звернулось ЧЕСНО допарламентарів у 2013 році. Направду, за ті кілька секунд, які є у народногодепутата аби проголосувати, потрібно володіти майстерністю піаніста, щоб встигнути натиснутикілька кнопок. А народні обранці, як виявилось, дуже майстерні. При цьому, якщосьогодні вони всіляко намагаються приховати факт голосування чужими картками,ховаючись від об’єктивів камер, то раніше робили це відкрито. А на незручніпитання про це знаходили відмовки, які зводились до «однопартієць попросив»,себто якщо депутат не може бути присутнім на засіданні, чому б не проголосуватиза нього.
І справді, на перший погляд, у голосуванні карткою іншого депутата зарішення, яке той підтримує, немає нічогопоганого. Але мандат народного депутата – не привілей і не пільга, це важливийобов’язок, і якщо депутат не спроможний його виконати, значить потрібноділитись не карткою, а самим мандатом.
Верховна Рада – це конституційний орган, наділений можливістю прийматипотрібні країні закони. І насправді кожен голос із 450 має значення. Це маютьрозуміти не лише депутати, але й ті, хто їх обирає. Натомість відсутністьреформ та прийняття законів, вигідних наближеному до депутатів бізнесу, –результат легковажності виборців та депутатів. Ви цікавились, наприклад, чому підчас голосування за постанову №2042, яка змінювала склад Спеціальної контрольноїкомісії з питань приватизації, за себе та сусіда проголосували одразу двадепутати групи “Економічний розвиток” - ЄвгенійГєллєр та Віталій Хомутиннік?
У Кодексі законів про працю є норма, яка передбачає звільнення працівника запрогул, а також за систематичне, тобто 2 і більше разів, невиконання своїхтрудових обов’язків. Але народні депутати не є працівниками, і на них не поширюєсвою дію трудове законодавство. Ні Конституція, ні Регламент Верховної РадиУкраїни не містять норм про відповідальність депутатів за кнопкодавство. Законопроект1895 покликаний це змінити.
Графіка - Надя Кельм
Так, законопроект встановлює санкції за порушення депутатом вимог щодоособистого голосування. Серед санкцій – позбавлення права брати участь у засіданнях парламенту (10 чи 20 у разіповторного порушення) із одночаснимпозбавленням заробітної плати за цей час; втрата депутатом керівних посад укомітетах; невключення депутата до офіційних парламентських делегацій тощо.Також законопроект передбачає оприлюднення інформації про факт кнопкодавства насайті парламенту.
У Литві,наприклад, за кнопкодавство позбавляють мандата. Натомість українськезаконодавство, нелояльне до працівників, лояльне до народних депутатів. Законопроект1895 не передбачає втрату мандатів, але стимулює депутатів голосувати особисто.Чому б за нього не проголосувати?
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Встановили факт батьківства після смерті чоловіка Юрій Бабенко 11.11.2024 17:58
- Психологічний портрет Трампа: чого очікувати Україні від американського президента Христина Кудрявцева 11.11.2024 17:13
- Тести заходів контролю: коли і як виконувати 431
- Гра в імітацію 342
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 186
- Втрачені мільйони: як місцеві бюджети недоотримують через неефективне використання земель 112
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 83
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 6993
-
Українські зброярі нарощують виробництво. Але держава не може забезпечити збут
Бізнес 6135
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
5707
-
У країнах ЄС ціни на вершкове масло зросли на 40%. Україна скорочує експорт
Бізнес 4539
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 3919