Україна на межі зовнішнього та внутрішнього дефолту
В останній період Україна зіштовхнулась з значними як внутрішніми та і зовнішніми політичними, фінансовими та економічними викликами. Лише агресія з сторони Російської Федерації та інспірована нею війна на сході нашої держави завдали збитків на десятки міл
Востаннійперіод Україна зіштовхнулась з значними як внутрішніми та ізовнішніми політичними, фінансовими та економічними викликами. Лише агресія зсторони Російської Федерації та інспірована нею війна на сході нашої державизавдали збитків на десятки мільярдів доларів США. Слід мати на увазі, щоекономічні системи є надзвичайно інерційними і певне негативне явище може бутиподолане лише в середньостроковій перспективі, особливо коли це явище виникло врезультаті накопичених макроекономічних дисбалансів.
Прикладом може бути нищівний економічний курс спаркиЯнукович-Азаров. Міжнародні золотовалютні резерви України станом на листопад2011 року становили 38 млрд. дол. США, а вже через три роки станом на листопад2013 року, коли почалась Революція Гідності всього 18 млрд. дол. США. Якщо щевзяти до уваги маніпулювання грошовою масою, дотації на сотні мільярдів гривеньвугільної галузі та нафтогазового сектору то можемо уявити собі безпрецедентні масштабирозграбування. Згадаймо як на телевізійних шоу з’являвся тодішній прем’єр-міністерАзаров і з «чистою совістю» розповідав який «стабілізець» вже наступив,забуваючи чомусь завжди зазначити якою ціною це відгукнеться українськомународу.
Рік 2014 був надзвичайно важким. Падіння ВВП булозафіксовано на рівні 6,7 %, Дефіцит зведеного бюджету України перевищив 10 %від ВВП, золотовалютні резерви знизились до 9,8 млрд. дол. США, споживча інфляціясягнула 25 %, дефіцит зведеного платіжногобалансу 13 млрд. дол. США, гривня знецінилась майже в двічі. Такі невтішніпідсумки року що минув.
Не менш тривожно розгортаються події вже цього року. Гривняще більш прискорила своє падіння по відношенню до світових валют. Вагомимчинником були і залишаються військові дії у Луганській та Донецькій областях. Аце не багато не мало, а до 10 % виробництва, тим більше такого яке приносиловалюту в казну держави. Більш того Україна несе соціальну відповідальність повідношенню до населення окупованих територій. За ту ж таки валюту ми закуповуємо енергоносії -газ, паливо для електростанцій, безин та дизпаливо і вже навіть вугілля. Стійкінадходження доларів та євро під великим питанням. В результаті золотовалютнізапаси знизились до критично можливих рівнів – 6,4, млрд. дол. США. Сукупніборги, які ми маємо повернути в першому півріччі – приблизно 7 млрд. дол. США,крім того росіянам – 3 млрд. дол. США Усе це має стійкий тренд до негативнихпрогнозів щодо усього 2015 року.
Єдиним позитивним меседжем, що може частково врівноважитикурс гривні це проведені перемовини з Міжнародним валютним фондом стосовномеханізму розширеного кредитування. Попередні рішення вже прийняті і якщобудуть затверджені Виконавчою радою МВФ на початку березня, то ми можемо отриматипонад 4 млрд. дол. США вже у до кінця місяця. Не виключається надходження допомогитакож з інших джерел. Сукупно програмою передбачено до сорока млрд. дол. СШАпідтримки на протязі чотирьох років.
Та усе це може не мати будь якого значення якщо не будутьприпинені бойові дії на сході України, виконуватись узгоджені нещодавно мінськіугоди. Навіть нетривке перемир’я сьогодні в комплексі дій НБУ спрацювало на зміцненняукраїнської валюти. Але завтра цього може бути замало. Потрібні структурніреформи, а з реформами поки великі проблеми, як і з дотриманням угод у версіїМінськ-2. Тому є усі підстави вважати що гривня продовжить своє перманентнезнецінювання.
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька вчора о 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал вчора о 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков вчора о 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков вчора о 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер вчора о 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 152
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище 111
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 101
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 92
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 33099
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
24295
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 21863
-
Виробництво шоколаду та ковбас під загрозою через блокування імпорту ароматизаторів
Бізнес 9518
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 8615