Податкові спори: розшифровка підпису у видаткових накладних
Правові наслідки не зазначення у видаткових накладних розшифровки підпису особи. Судова практика.
Факт передання товару та, відповідно,набуття права власності на нього, підтверджується видатковими накладними, яківикористовуються для обліку руху матеріальних цінностей підприємства.
Згідно ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік тафінансову звітність в Україні" первинний документ – це документ, якиймістить відомості про господарську операцію.
Підпунктом 2.1 пункту 2 Положення про документальне забезпеченнязаписів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансівУкраїни № 88 від 24.05.1995р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України05.06.1995р. за № 168/70, визначено, що первинні документи - це документи,створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості прогосподарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації(власника) на їх проведення.
Відповідно до ст. 9Закону України "Про бухгалтерській облік та фінансову звітність вУкраїні"підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведеніоблікові документи. Первинні документи повинні бути складені під час здійсненнягосподарської операції, а якщо це неможливо – безпосередньо після їїзакінчення. Первинні документи можуть бути складені на паперових або машиннихносіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); датуі місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; змістта обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посадиосіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність їїоформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікуватиособу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
ВАЖЛИВО: Вказаний перелік обов'язкових реквізитівкореспондується з пунктом 2.4. Положення про документальне забезпечення записіву бухгалтерському обліку, згідно якого первинні документи повинні мати такіобов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені якихскладений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяггосподарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральномута/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійсненнягосподарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або іншідані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненнігосподарської операції.
Залежно від характеру операції та технології обробки даних допервинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційнийкод підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава дляздійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.
Підпунктом 2.5 пункту 2 згаданого Положення передбачено, щоДокумент має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електроннідокументи та електронний документообіг. Використання при оформленні первиннихдокументів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку,встановленому законом, іншими актами цивільного законодавства. Повноваження наздійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи абофізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальніактиви, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінностізгідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства. Такіповноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором,довіреністю, актом органу юридичної особи тощо.
При цьому, слід зазначити, що вимоги наведених норм чинногозаконодавства щодо правильності оформлення первинних документів, передбачаютьнаявність в документах такого реквізиту, як "іншідані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненнігосподарської операції" лише альтернативно такомуобов'язковому реквізиту, як особистий підпис особи, яка брала участь уздійсненні господарської операції.
ВИСНОВОК: Наведене свідчить, що не зазначення увидаткових накладних розшифровки підпису особи, що отримала товар, номеру тадати довіреності на отримання товарно - матеріальних цінностей не є безумовноюпідставою для висновку про позбавлення їх юридичної сили та доказовості, авідтиск печатки підприємства, наявний на первинних документах, є свідченнямучасті такого підприємства, як юридичної особи у здійсненні певноїгосподарської операції.
Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судомУкраїни від 08.11 2017 р. по справі № К/800/25401/16 (ЄДРСРУ№ 70163439) та Вищим господарським судом України від 09.04.2013 року по справі №5023/5085/12 (ЄДРСРУ № 30568093).
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно. Любов Шпак 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 26955
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 16675
-
В Україні збанкротував ще один страховик
Бізнес 9872
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9741
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 9351