Проспект Мотороли
Відверто квола реакція АП на свавілля харківської міськради, по-факту надала їй карт-бланш діяти на власний розсуд.
Харківська міська рада прийняла рішення про перейменування проспекту генерала Григоренка на проспект маршала Жукова, тобто повернула проспекту назву, яку той носив до декомунізації. За відповідне рішення проголосували 59 депутатів, проти – 13. У зв’язку з цією ситуацією варто зробити кілька зауважень.
Те що проспект заходилися перейменовувати саме на ім’я радянського маршала Жукова – це чистої води політична декларація проросійських сил в керівництві міста Харків. Історичного підґрунтя це перейменування не має. Маршал Жуков не брав участь у звільненні Харкова від нацистської окупації. У звільненні Харкова у серпні 1943 р. брали участь війська Степового фронту маршала Конева, Воронезького фронту генерала Ватутіна і Південно-Західного фронту генерала Малиновського. Координував дії фронтів маршал Василевський. Очевидно, якби йшлося про перейменування проспекту на ім’я маршалів Конева, Малиновського або Василевського – такого ажіотажу це рішення не мало б. Натомість.
Маршал Жуков – один з найжорстокіших м’ясників сталінського СРСР. Від «геніального полководця Жукова» каменя на камені не лишають мемуари маршалів Василевського, Рокоссовського, Єременка і багатьох інших. Не менш виразні відгуки про Жукова залишили і солдати – очевидці тих подій. «Той хто «до Жукова добереться», і буде істинним російським письменником, а не «спадкоємцем». Ох, який це викормиш «отця і учителя»! Який браконьєр російського народу. Він і товариш Сталін спалили у вогні війни російський народ і Росію. От з цього важкого звинувачення і треба починати розмову про війну, тоді й буде правда, але нам до неї не дожити», - Віктор Астаф’єв, письменник, ветеран-фронтовик. Навіщо називати проспект іменем такого маршала?
Відповідь очевидна. Маршал Жуков наразі – знакова фігура в російських пропагандистських байках класу «дєди ваєвалі». Ніжна турбота більшості харківських депутатів про проспект маршала Жукова – не випадкова. Це – свого роду дуля Києву, «у вас, мовляв, є проспекти Бандери і Шухевича, а ми вам у відповідь – проспект Жукова». Ініціатор цієї демонстрації відомий – міський голова Харкова Геннадій Кернес, який нині рветься до Верховної Ради і грає на настроях «ватного» електорату.
Тут віщую запитання – а чого, мовляв, міського голову не посадили за президента Порошенка? Вже втомився пояснювати, що так, адвокати в Україні мають безліч засобів тягнути судову справу, і що в разі уходу з посади мера Кернеса, з великою долею вірогідності мером Харкова стане хтось з одіозних харківських «регіоналів», які зразу заходяться влаштовувати в місті проросійські шабаші. Проте. За президента Порошенка мер Кернес сидів тихо мов миша під мітлою і старанно виконував все, що радили з Києва – декомунізацію, децентралізацію, квоти на українську, тощо. А от за чинного президента, мер Кернес помітно знахабнів. Чому? Власне – через нечітку і безвольну реакцію центральної влади на свої дії.
Адміністрація президента Зеленського наміри харківського голови помітила і відреагувала. Але як відреагувала?! Прес-секретар президента Юлія Мендель нагадала, що закон про декомунізацію передбачає знесення пам'ятників радянським діячам, але одночасно там є винятки щодо діячів, які сприяли деокупації України від нацистів. За її словами, мер Харкова мусив взяти на себе відповідальність як головний арбітр, а не ставати на чиюсь сторону. Тобто – центральна влада закликала бути арбітром того, хто ситуацію, власне, створив.
На посну і розслаблену заяву АП, пролунав жорсткий рик харківського мера: «І раз я, як Харківський міський голова повинен стати арбітром у цьому питанні – повідомляю: …Питання про перейменування проспекту імені маршала Григоренка на проспект імені маршала Жукова буде винесено на найближчу сесію Харківської міської ради, що відповідає українському законодавству. І там воно буде вирішене депутатами, яким харків’яни делегували право від їх імені ухвалювати ті або інші рішення». Як бачимо, слова свого харківській мер дотримав.
Наразі із ситуацією розбирається Мінюст. Від президента Зеленського реакції не помітно. Що й не дивно – ще під час президентських виборів Центр Разумкова повідомив, що патріотично налаштовані виборці складають лише половину електорату Зеленського, ще половина – ті хто тяжіє до Москви і символіки «Рускава міра». Партія «Слуга народу» вочевидь наразі силиться залучити до себе їх всіх. Проте.
Відверто квола реакція АП на свавілля харківської міськради, по-факту надала їй карт-бланш діяти на власний розсуд. Відтак виникає питання – а от якщо завтра так само, через петицію громадян і рішення міськради, в якомусь з українських міст з’являться вулиці Гіві та Мотороли – адміністрація президента теж буде місцевій владі радити «виступити арбітром»? Що їм завадить? Нереально кажете? Я от ще пару місяців тому думав, що в Україні повернення проспекту імені бузувіра Жукова – нереальне. А бачте що робиться?
- 50% піратських сервісів – російські. Яку загрозу це становить для українців? В’ячеслав Мієнко 10:00
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? Юлія Мороз 09:49
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму Ірина Голіздра вчора о 16:38
- Опіка над майном безвісно відсутніх осіб: як законодавчі зміни змінюють реальність? Світлана Приймак вчора о 14:21
- Інновація у збереженні енергії в епоху ВДЕ Олексій Гнатенко вчора о 11:37
- Міжнародна енергетична співпраця: виклики, можливості та юридичні аспекти Ростислав Никітенко вчора о 11:36
- Як змінити систему, що закриває очі на насильство? Механізм захисту дітей у закладах Микола Литвиненко 08.01.2025 16:43
- Арешт майна при закінченому виконавчому провадженні: де баланс прав боржника та кредитора Леся Дубчак 08.01.2025 13:32
- ООН: 38 мільйонів потерпілих українців від нападів РФ на українську енергетику Микита Петровець 08.01.2025 12:38
- Трансформація ринку нерухомості: що принесе 2025 рік Раміль Мехтієв 08.01.2025 09:41
- Психіатричні огляди працівників: зміни, виклики та міжнародний досвід Дмитро Зенкін 08.01.2025 09:00
- Під час війни Disney та Sony отримали гроши від російської компанії Володимир Горковенко 08.01.2025 00:02
- Від кризи до прориву: чи прокладе Україна шлях до технологічного лідерства? Єгор Осадчук 07.01.2025 18:35
- Дисципліна у стилі Стіва Джобса: як не здатися і втілити свої мрії Катерина Мілютенко 07.01.2025 18:00
- Антитренди в ІТ в 2025 році: час позбутися баласту Михайло Зборовський 07.01.2025 13:43
-
"Відносно хороший період закінчився". Економіка Росії йде на м'яку посадку – Bloomberg
Бізнес 8188
-
Як зміняться податки для ФОП в 2025 році
Фінанси 4491
-
Ryanair подав до суду на пасажира за зірваний рейс: вимагає 15 000 євро компенсації
Бізнес 4368
-
Україна повертається до моделі державного капіталізму. Чому це небезпечно
Думка 4120
-
Газпром готується до роботи в Туреччині: евакуює працівників з Європи і вчить їх мови
Бізнес 3603