Україна стане безпаперовою чи paperless так і залишиться на папері?
Закон про безпаперовий режим має бути реальним проривом у сфері державних послуг. Але чи буде його втілення таким безхмарним, як про це розповідають?
Щоб прискорити цифровізацію країни, відбулося реформування для входу в режим paperless. Першим етапом режиму «без паперів» став закон про цифрові паспорти, який почав діяти з 23 серпня. Так Україна стала першою державою у світі з цифровими паспортами, які мають таку ж юридичну силу, що й паперові документи і віднедавна признаються країнами ЄС.
І вже 7 листопада 2021 року набирає чинності Закон України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг» № 1689-ІХ, який ще називають законом про режим paperless.
В чому суть закону про режим paperless
Закон передбачає, що державні органи матимуть доступ до державних електронних реєстрів і братимуть звідти всі необхідні довідки, документи, посвідчення та іншу інформацію. І більше не можуть вимагати паперові документи, які є в електронних реєстрах.
Оригінал всіх довідок та документів з накладеним електронним підписом можна отримати онлайн.
Також закон дозволяє запускати електронні послуги автоматично. Не потрібно змінювати закон під окремі послуги, щоб перевести їх в онлайн.
Так, згідно із положенням ст. 5 Закону, держателі національних електронних інформаційних ресурсів зобов'язані забезпечити доступ суб'єктів надання публічних послуг до документів та/або інформації, необхідної для надання відповідної публічної послуги, яка міститься у відповідних національних електронних інформаційних ресурсах, на безоплатній основі.
Закон визначив не тільки порядки надання електронних публічних послуг, а й запровадив і роз’яснив такі нові терміни як «електронна публічна послуга», «комплексна електронна публічна послуга», «автоматичний режим надання електронної публічної послуги», «система електронної взаємодії електронних ресурсів» та інші терміни, пов’язані з наданням та отриманням цих послуг.
Крім того, документ також вносить зміни до Закону України «Про адміністративні послуги», необхідні для врегулювання питань, пов’язаних з наданням публічних послуг в електронній формі.
Головна мета закону про безпаперовий режим – зробити так, щоб громадяни та юридичні особи могли отримати будь-яку довідку, підписати або згенерувати документи, скористатися будь-якими державними послугами онлайн у Дії.
Цього планують досягти вже до 2024 року. Але як це реалізують – невідомо.
Переваги цього закону для бізнесу
Зараз у країні панує бюрократія, тому отримати довідку, наприклад, для участі в тендері, дуже непросто. Треба витратити багато часу, піти у спеціальний сервіс у той час, коли він працює, вистояти в черзі. І добре, якщо все можна вирішити за день. А якщо таких довідок декілька?
У електронному вигляді ж усе просто – зайшов на портал, замовив довідку, підтвердив за допомогою КЕП свою належність до компанії і спокійно отримав довідку за кілька хвилин. Принаймні, в ідеалі.
Недосконалість закону і сумніви у його втіленні
Закон про електронні документи і електронний документообіг прийняли ще у 2003 році. Тоді ж прийняли і закон про ЕЦП. Але за 18 років бізнес у більшості випадків все ще використовує папір. Значить, можливо, щось іде не так? Чи не повторить закон про paperless їхню долю?
Приймати закони легше, ніж втілювати їх у життя. Це ми бачимо на прикладі законодавства, пов’язаного з електронним документообігом.
Проблема в тому, що в таких основоположних законах не прописані всі необхідні деталі. Наприклад, мітка дати і часу. Лише в цьому році у Податковому кодексі прописали, що вважати датою оформлення документа. А з транспортними накладними ще досі не все ясно.
В цьому суть проблеми: закони приймають хороші, але вони повинні працювати. Для цього багато термінів треба визначити, прописати всі умови – і не лише в законах, а в податковому кодексі й нормативних документах, пов’язаних з бухгалтерським обліком та ЕДО, а також в низці нормативно-правових актів, які тим чи іншим чином можуть бути пов’язані не тільки із наданням електронних публічних послуг, а й електронним документообігом загалом.
Закони повинні бути пов’язані між собою і чіткі. Щоб у фінансового директора, юриста, бухгалтера не виникало питань. Бо зараз їх багато.
Тому держава повинна над цим працювати, приймати рекомендації бізнесу, співпрацювати з ним – і разом іти до безпаперового режиму. Щоб усе не лишилося тільки яскравим лозунгом.
- Як змінити систему, що закриває очі на насильство? Механізм захисту дітей у закладах Микола Литвиненко вчора о 16:43
- Арешт майна при закінченому виконавчому провадженні: де баланс прав боржника та кредитора Леся Дубчак вчора о 13:32
- ООН: 38 мільйонів потерпілих українців від нападів РФ на українську енергетику Микита Петровець вчора о 12:38
- Трансформація ринку нерухомості: що принесе 2025 рік Раміль Мехтієв вчора о 09:41
- Психіатричні огляди працівників: зміни, виклики та міжнародний досвід Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Під час війни Disney та Sony отримали гроши від російської компанії Володимир Горковенко вчора о 00:02
- Від кризи до прориву: чи прокладе Україна шлях до технологічного лідерства? Єгор Осадчук 07.01.2025 18:35
- Дисципліна у стилі Стіва Джобса: як не здатися і втілити свої мрії Катерина Мілютенко 07.01.2025 18:00
- Антитренди в ІТ в 2025 році: час позбутися баласту Михайло Зборовський 07.01.2025 13:43
- Мистецтво перевтілення брендів Ірина Кононенко 07.01.2025 13:29
- В пошуках щастя. Частина перша: Непарна пара Алла Заднепровська 07.01.2025 12:01
- Інноваційні технології: майбутнє енергетики для сталого розвитку Ростислав Никітенко 07.01.2025 11:55
- Закон про народовладдя: як українці зможуть активно впливати на життя своїх громад Лариса Білозір 06.01.2025 21:38
- 10 помилок юристів при веденні соціальних мереж Тетяна Лежух 06.01.2025 14:48
- Податкові стимули для чистого водню: як США задають тренд і що варто врахувати Україні Олексій Гнатенко 06.01.2025 14:42
-
РФ перенаправляє газові потоки: експорт російського ЗПГ до Європи бʼє рекорди
Бізнес 11476
-
Чому насправді спецпредставник Трампа Кіт Келлог відклав приїзд у Київ
Думка 7338
-
Україна отримала від Rheinmetall першу БМП Lynx
Бізнес 5680
-
У світі є тільки одна країна, де офіційно підтверджено голод. Ситуація там трагічна
Бізнес 4731
-
Як зміняться податки для ФОП в 2025 році
Фінанси 4408