Обмін документами між різними системами ЕДО
На ринку є багато систем електронного документообігу. Здебільшого, це вельми гідні продукти, але є одна проблема: обмін документами між різними системами поки неможливий.
Оберти використання електронного документообігу (далі «ЕДО») стрімко зростають. Незважаючи на те що перший закон про електронні документи та цифрові підписи був прийнятий в Україні ще у 2003-му році, карантин і локдаун 2020-го дали потужний поштовх до повсюдного впровадження ЕДО. Десятки тисяч українських компаній уже перевели документи в цифровий формат — особливо це стосується юридично значущого документообігу з контрагентами.
На ринку України представлено багато систем ЕДО від різних провайдерів, але, на жаль, у користувачів немає можливості передавати документи з однієї системи в іншу. Якщо компанія використовує для ЕДО систему А, для того щоби підписати документ, сформований у системі Б, необхідно переходити за посиланням у листі й реєструватися в системі А.
Зараз компаніям доводиться реєструватися в декількох системах для того, щоб обмінюватися документами з різними контрагентами. Одночасно користуватися різними системами незручно. Необхідно розробити єдиний стандарт, вирішити низку технічних і юридичних питань: це дасть підприємствам і організаціям змогу працювати в тих рішеннях ЕДО, які їм більше підходять, не замислюючись про те, у яких системах працюють їхні контрагенти.
Системи ЕДО можуть бути розроблені на різних платформах, можуть використовувати різні стандарти, у них може бути різна логіка інтерфейсу, але функція у всіх одна: створення, погодження, підписання і відправлення електронних документів.
Проблема в тому, що для пересилання документа з однієї системи в іншу потрібен єдиний стандарт, якого зараз немає. Тут можна провести аналогію зі звичайною поштою. Саму поштову службу не цікавить вміст конвертів, які вона пересилає. Важливо, щоби на конвертах були вказані стандартизовані адреси відправника й одержувача.
Для подальшого розвитку ЕДО в нашій країні необхідно запровадити єдиний формат передачі електронних документів, який буде використовуватися при обміні документами в електронній формі і давати можливість передавання їх між різними сервісами ЕДО.
Можливо, це звучить дивно, але в питаннях розвитку роумінгу між системами ЕДО держсектор в Україні випереджає бізнес. Ще у 2011 році був виданий указ, який встановив формат електронного повідомлення в Системі електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ). З її допомогою став можливим обмін електронними документами між системами документообігу від різних розробників. Пізніше СЕВ ОВВ почали використовувати не тільки органи виконавчої влади, а і всі держструктури.
СЕВ ОВВ можуть використовувати і юридичні особи, але системі вже багато років, її стандарт застарів, і він не відповідає всім потребам бізнесу. Необхідний новий єдиний стандарт, який дозволяв би обмінюватися документами й комерційним, і державним підприємствам. В ідеалі, він має підходити і для транскордонного документообігу. Проте, на сьогодні Україна не уклала жодного договору з іншими державами про визнання сертифікатів відкритих ключів та електронного підпису. Ба більше, жоден кваліфікований надавач електронних довірчих послуг іноземної держави не виявив бажання підтвердити, що його діяльність відповідає вимогам Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Один із варіантів розв’язання цієї проблеми — впровадження порівняно нового стандарту Associated Signature Containers (ASiC). Це специфікація, яка визначає застосування контейнерних структур для скріплення в єдиному цифровому пакеті одного або декількох об’єктів із цифровими підписами з мітками часу.
Впровадження ASiC-контейнера як обов’язкового формату передавання даних для всіх розробників систем ЕДО могло б сприяти розв’язанню проблеми обміну електронними документами між усіма системами різних українських вендорів. Це могло б дати додатковий імпульс переходу всіх українських підприємств на ЕДО, незалежно від форми власності та розміру підприємства.
Тема обміну документами між різними системами ЕДО обговорюється вже давно, і в ній уже є прогрес. Це питання було основною темою недавньої зустрічі представників бізнесу, Мінцифри й Держархіву, організованої Комітетом з інформаційно-комунікаційних технологій Спілки українських підприємців. Сподіваюся, що рух уперед триватиме й далі.
- Як змінити систему, що закриває очі на насильство? Механізм захисту дітей у закладах Микола Литвиненко вчора о 16:43
- Арешт майна при закінченому виконавчому провадженні: де баланс прав боржника та кредитора Леся Дубчак вчора о 13:32
- ООН: 38 мільйонів потерпілих українців від нападів РФ на українську енергетику Микита Петровець вчора о 12:38
- Трансформація ринку нерухомості: що принесе 2025 рік Раміль Мехтієв вчора о 09:41
- Психіатричні огляди працівників: зміни, виклики та міжнародний досвід Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Під час війни Disney та Sony отримали гроши від російської компанії Володимир Горковенко вчора о 00:02
- Від кризи до прориву: чи прокладе Україна шлях до технологічного лідерства? Єгор Осадчук 07.01.2025 18:35
- Дисципліна у стилі Стіва Джобса: як не здатися і втілити свої мрії Катерина Мілютенко 07.01.2025 18:00
- Антитренди в ІТ в 2025 році: час позбутися баласту Михайло Зборовський 07.01.2025 13:43
- Мистецтво перевтілення брендів Ірина Кононенко 07.01.2025 13:29
- В пошуках щастя. Частина перша: Непарна пара Алла Заднепровська 07.01.2025 12:01
- Інноваційні технології: майбутнє енергетики для сталого розвитку Ростислав Никітенко 07.01.2025 11:55
- Закон про народовладдя: як українці зможуть активно впливати на життя своїх громад Лариса Білозір 06.01.2025 21:38
- 10 помилок юристів при веденні соціальних мереж Тетяна Лежух 06.01.2025 14:48
- Податкові стимули для чистого водню: як США задають тренд і що варто врахувати Україні Олексій Гнатенко 06.01.2025 14:42
-
РФ перенаправляє газові потоки: експорт російського ЗПГ до Європи бʼє рекорди
Бізнес 11490
-
Чому насправді спецпредставник Трампа Кіт Келлог відклав приїзд у Київ
Думка 7360
-
Україна отримала від Rheinmetall першу БМП Lynx
Бізнес 5685
-
У світі є тільки одна країна, де офіційно підтверджено голод. Ситуація там трагічна
Бізнес 4736
-
Як зміняться податки для ФОП в 2025 році
Фінанси 4409