Чи можливо перевести в електронний формат 100% документів?
На даний момент відповідь — ні. Ще залишається низка документів, які необхідно дублювати на папері. Ми змушені гаяти на це гроші й час, хоча сенсу в цьому немає.
Два локдауна 2020 року сприяли масовому впровадженню електронного документообігу в Україні. Число компаній, які вже відмовилися від паперу, стрімко зростає. Водночас, перевести в цифру всі документи в нашій країні поки що не видається можливим, і справа не в технологіях. Справа в законодавчій базі.
Наприклад, документи, що стосуються кадрових питань. Їх необхідно роздруковувати та зберігати в архіві підприємства десять і більше років. Якщо в компанії десяток співробітників — це не проблема. Але якщо компанія має розгалужену мережу регіональних представництв і тисячі співробітників, витрати на утримання паперових архівів можуть бути колосальними. Крім того, паперовий архів — це незручно, небезпечно й неекологічно.
Ще одна причина, з якої все ще доводиться роздруковувати та візувати документи по-старому — перевірки контролювальними органами. Співробітники, наприклад, Податкової, можуть попросити роздрукувати документи, навіть попри те, що вони вже були надані їм у електронному форматі.
Іноді доходить до абсурду: представники державного органу можуть запросити надати паперові копії дозвільних документів, оригінали яких були видані цим самим державним органом. Причому і представники бізнесу, і держслужбовці розуміють, що сенсу дублювати електронні документи в паперовому форматі немає.
У законодавчій базі ще немає всіх необхідних правових актів, які б регулювали питання постійного й тимчасового зберігання низки документів в електронному форматі.
Наразі, насамперед, треба переглянути Указ Міністерства юстиції України № 578/5 «Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів» від 12.04.2012 року, у якому говориться про терміни зберігання документів. Немає сенсу зберігати паперові документи десятки років.
Слід на законодавчому рівні звільнити бізнес від необхідності роздруковувати документи, які вже були представлені державному органу в електронному форматі.
Багато законодавчих актів уже морально застаріли й не відповідають сучасним реаліям. Звернення щодо цього були підготовлені Спілкою українських підприємців і Американською торговельною палатою та відправлені до відповідних органів влади: Мін’юст, Кабмін, Нацбанк, Мінцифру, Державну архівну службу, Податкову, Пенсійний фонд.
Це — важливе питання для всього бізнесу України, незалежно від форми власності. Залишається сподіватися на сприяння органів влади, на те, що застарілі норми зберігання й контролю документів найближчим часом будуть переглянуті. Це полегшить життя всім: і бізнесу, і державним органам.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський вчора о 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус вчора о 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський вчора о 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик вчора о 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський вчора о 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін вчора о 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський вчора о 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13541
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5196
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5029
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4806
-
Сто днів на відповідь: став остаточно зрозумілим дедлайн Трампа для Путіна
Думка 4144