ПДВ на імпорт повертається. Очікуємо на подорожчання продуктів?
Загальний огляд законопроекту № 7418 та його впливу на бізнес та громадян
Верховна Рада України 21 червня 2022 року прийняла зміни до податкового законодавства, результат яких відчують не лише представники бізнесу, але і пересічні громадяни. Мова йде про Проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» №7418 від 30.05.2022 (надалі «Законопроект №7418»), яким пропонується скасувати ряд пільг, якими платники податків поки можуть користуватись під час здійснення операцій з імпорту.
Скасування пільг на імпорт авто
Прийнятим Законопроектом №7418 скасовується звільнення імпорту фізичними особами на митну територію України легкових автомобілів та ряду інших транспортних засобів від оподаткування ПДВ, акцизним податком та митом.
Дане питання вже давно підіймалось, однак згоди щодо його вирішення до 21 червня не було досягнуто. Про це, зокрема свідчать альтернативні законопроекти з примітками «1», «2», «3» та «4», якими пропонувались різні варіації часткового скасування пільги. Серед запропонованого: залишення пільги учасникам бойових дій, зменшення ставки ПДВ до 7%, встановлення до автомобіля вартісного критерію в розмірі 5, 8 або 10 тисяч доларів в цілях застосування пільги.
Разом з тим, пільга на імпорт авто була скасована повністю, без жодних виключень, тому, якщо Законопроект №7418 набуде чинності, то вже з 1 липня 2022 року імпорт автомобілів здійснюватиметься за «довоєнними» правилами та цінами.
Скасування пенсійного збору за реєстрацію електрокарів.
Водночас, законодавець вирішив стимулювати ринок електромобілів, на які, особливо в умовах паливної кризи, починають все більше звертати увагу. Так, Законопроектом №7418 скасовується сплата збору на обов’язкове державне пенсійне страхування особами, які набувають право власності на легкові автомобілі, оснащені виключно електричними двигунами.
Ця пільга стане додатковою, оскільки наразі, згідно пункту 64 підрозділу 2 розділу XX ПК України, до 1 січня 2026 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції із імпорту та з постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами. Також, Закон України «Про Митний тариф України» передбачає нульову ставку мита на відповідні автомобілі. Фактично, серед податкових платежів особа сплачує лише акциз за ставкою 1 євро за 1 кіловат-годину ємності електричного акумулятора таких транспортних засобів. Тобто, умовний Ніссан Ліф з акумулятором ємністю 62 кіловат-годину, обійдеться в 62 Євро акцизного податку.
Скасування пільг на імпорт товарів
Наразі платники єдиного податку, крім тих, які є платниками ПДВ та сплачують єдиний податок за ставкою 3%, до закінчення воєнного стану звільняються від сплати ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України.
Однак, після набуття чинності Законопроектом №7418 відповідна пільга буде скасована.
Відзначимо, що відсутність імпортного ПДВ було однією з вагомих причин переходу на сплату єдиного податку на особливих умовах, за ставкою 2%. Скасування ж пільги поставить таких платників в ситуацію, коли імпортне ПДВ слід нараховувати, однак, у зв’язку із призупиненням реєстрації платника ПДВ, заборонено формувати податковий кредит.
Для платників податків є три основні виходи із ситуації в цілях мінімізації неочікуваних втрат: повернення на загальну систему оподаткування (однак необхідно буде врахувати всі податкові ризики термінового повернення, пов’язані з тим же ПДВ та податком на прибуток), перехід на третю групу єдиного податку за ставкою 3% (однак не для всіх такий перехід можливий, як мінімум через наявність відносно низького обмеження річного доходу та більшої кількості заборонених видів діяльності), або підняття цін на імпортовану продукцію, оскільки сплачене ПДВ не буде перекрите сформованим податковим кредитом.
Очевидно, що в умовах війни державний бюджет несе значні втрати. Разом з тим, подібні скасування нещодавно запроваджених податкових пільг не додають бізнесу оптимізму та впевненості у завтрашньому дні. При чому, в даному випадку теоретичне питання прогнозованості податкового законодавства прямо пересікається з практичними наслідками у вигляді потенційного підняття цін на широкий асортимент товарів в не найбільш відповідний для цього час.
Відзначимо, що наразі Законопроект №7418 чинності не набрав, тому ще є вірогідність його ветування Президентом, який може направити його на доопрацювання. Компромісним рішенням між наповненням бюджету та забезпеченням інтересів суспільства виглядає, як мінімум, залишення пільги щодо сплати ПДВ при імпорті ряду критично важливих товарів, наприклад, продуктів харчування або автомобілів, які імпортуються громадянами, які втратили своє майно внаслідок військової агресії рф.
Підготовлено у співавторстві з Ігорем Бєліцьким, адвокатом Юридичної групи LCF
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 38516
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 30418
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
14671
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 10010
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
9051