Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю
Про «Територію високого рівня податкової довіри» в контексті міжнародного досвіду запровадження горизонтального моніторингу
Горизонтальний моніторинг – це сучасний підхід, що дозволяє державі і бізнесу ефективніше взаємодіяти у сфері оподаткування, при якому фіскальні органи працюють не лише як контролери, але й як партнери для платників податків. У цьому контексті цікаво порівняти принципи горизонтального моніторингу з нещодавно прийнятим в Україні Законом «Про особливості податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», або, як його ще називають, – «Територія високого рівня податкової довіри».
Суть горизонтального моніторингу
Горизонтальний моніторинг – це підхід до контролю за сплатою податків, який ґрунтується на співпраці між бізнесом і державою. На перше місце висувається вимога добровільної співпраці платників податків з податковими органами. Перехід на такий підхід відбувається на принципах довіри, прозорості та взаємовигідної співпраці. Крім того, запровадження інформаційних технологій в систему податкового контролю сприяє тому, що суб’єкти господарювання можуть перейти на онлайн-взаємовідносини з податковими органами, що призведе до зменшення кількості податкових перевірок, економії бюджетних коштів та покращить бізнес-клімат.
Горизонтальний моніторинг передбачає активну участь бізнесу у процесах контролю за сплатою податків. Це означає, що податкові органи не лише перевіряють звітність підприємств, але й надають їм рекомендації, навчають та підтримують.
Основні принципи цього підходу:
- Прозорість: Бізнес має чітке уявлення про вимоги та очікування податкових органів.
- Співпраця: Податкова служба і підприємці працюють разом для досягнення спільних цілей.
- Своєчасність: Виявлення потенційних ризиків у податковій звітності ще до їх виникнення.
На відміну від вертикальних зв’язків, які є владними та жорсткими, горизонтальні є партнерськими, добровільними та конкурентними. У соціально-орієнтованих економічних системах домінують саме партнерські взаємини.
Міжнародний досвід
Різні підходи до взаємовідносин між фіскальними органами та платниками, що базуються на принципах горизонтального моніторингу, успішно функціонують у більше ніж 30 країнах світу.
Нідерланди
Вперше механізм «горизонтального моніторингу» (Horizontal Monitoring Program) був запроваджений у 2005 р. у Нідерландах. Основною метою була побудова взаємовідносин між платниками податків і державою на принципах взаємного співробітництва та прозорості бізнес-процесів, де держава приймає на себе відповідальність за податковий сервіс, а також стимулює розвиток саморегулювання і самоконтролю з боку учасників податкових відносин. Завдяки цьому підходу Нідерланди змогли знизити рівень податкових правопорушень і підвищити добровільність сплати податків.
Данія
У Данії запроваджено систему, яка дозволяє підприємствам отримувати консультації щодо податкового планування та управління ризиками. Податкова служба активно працює з компаніями, щоб допомогти їм уникнути помилок у звітності. Як результат – зменшення адміністративного навантаження на бізнес і підвищення якості податкової звітності.
Норвегія
У Норвегії податкові органи тісно працюють з великими платниками податків, щоб забезпечити коректне розуміння правил і вимог. Створені спеціальні підрозділи, які займаються консультуванням і навчанням. За рахунок цього вдалось знизити кількість податкових перевірок та витрат на їх проведення, зосередившись на навчанні та підтримці бізнесу.
Територія високого рівня податкової довіри
В Україні принципи горизонтального моніторингу знайшли своє відображення у Законі України «Про особливості податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», який був прийнятий у червні цього року. Ним передбачено щоквартальне формування Державною податковою службою України Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства – «Територія високого рівня податкової довіри».
Головна ідея полягає у тому, щоб спростити податкове адміністрування для бізнесу, який відповідає чітко визначеним критеріям.
Територія високого рівня податкової довіри – це нові підходи в обслуговуванні платників, що ґрунтуються на взаємній відкритості та довірі між платниками та державою. Платникам, що увійдуть до переліку надається низка переваг:
- мораторій на проведення низки документальних позапланових, планових та фактичних перевірок;
- скорочені строки проведення камеральних та документальних перевірок для бюджетного відшкодування (з 30 та 40 календарних днів до 5 та 10 робочих днів відповідно);
- можливість направити до контролюючого органу запит і протягом 5 днів отримати відповідь щодо наявної в нього податкової інформації, яка може свідчити про податкові ризики в діяльності такого платника податків, а також консультацію щодо усунення таких ризиків;
- закріплення за платником податків посадової особи територіального органу ДПС, відповідальної за взаємодію з платником податків – комплаєнс-менеджера, який відповість на всі запитання щодо сплати податків, допоможе у прийнятті управлінських рішень та усуненні потенційних ризиків порушення податкового законодавства.
В умовах війни, коли всі податкові надходження йдуть на забезпечення сектору безпеки та оборони, важливим завданням для держави є формування високого рівня добровільної сплати податків та свідомого дотримання податкового законодавства. Територія високого рівня податкової довіри – крок у цьому напрямку. Вона передбачає чіткі критерії включення, преференції для сумлінних платників та пропагує принципи добросовісного ведення бізнесу, що є основою горизонтального моніторингу. Чим більше підприємств дотримуватимуться цих принципів, тим менше проблем виникатиме у взаєминах з податковими органами.
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука 27.04.2025 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 482
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 163
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 133
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 94
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 18684
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 10641
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 6769
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 5104
-
Мирного рішення не буде: умовляння не працюють, а застосовувати силу Захід не бажає
Думка 4283